Kolejny odcinek historii bez cenzury ... Tym razem o bitwie pod Chocimiem i naszej relacji ówczesnej z Turcją, Rosją i Szwecją

Pewnie dostaliśmy w pizdę

1 polubienie

Obejrzałem to i nawet komentować mi się nie chce. Wygrana bitwa…

1 polubienie

Ja za to bardzo bym chciał, abyś to skomentował :wink:

Pewnie było to “zwycięstwo” dla obu stron ? Albo raczej “porażka” ?

Niby wygraliśmy, ale sądząc po wypowiedzi birbanta czuję, że odpowiedź nie jest taka prosta :imp:

Czyli wygraliśmy ale i nie wygraliśmy :wink:

1 polubienie

Drewniak zastosował prymitywną sztuczkę. Tam jest taki fragment, gdzie pyta się hetmana, czy pomijać rzeczy nieciekawe, a mówić o ciekawych. I pominął. Czym wypaczył obraz tej bitwy.
Ogólnie rzecz biorąc bitwa militarnie była na remis i obie strony poniosły wielkie straty.
A najbardziej śmieszne jest to sugerowanie potęgi Rzeczypospolitej. Potęgi, w której nie było kasy na wojnę. Ten Drewniak zaczyna mi się nie podobać. Wymachiwanie rękami i okrzyki, to jeszcze nie historia.

2 polubienia

Jest młody … Każdy popełnia błędy :see_no_evil:

To nie błędy. On na tym zarabia kasę.

2 polubienia

Czyli zakup jego książek byś odradzał ?

Lepiej kupić te Jacka Bartosiaka :wink:

Chcesz poznać dobrze i przystępnie historię Polski? To zacznij od Pawła Jasienicy.

3 polubienia

Na razie zaczynam od Ciebie, Jacka Bartosiaka i Trasha na Drewniaku kończąc :wink:

Brutalna prawda by się tak dobrze nie sprzedawała, więc Drewniak pewne rzeczy woli przemilczeć rozumiem :confused:

1 polubienie

A to jest ta bitwa co zdobyliśmy te działa co pod Wiedniem wykorzystaliśmy ?

Nie. Ta, o którą teraz pytasz była we wrześniu 1673. I tam Turcy ponieśli klęskę, Dowodził Jan Sobieski, wówczas jeszcze hetman.

A w XVI były jeszcze dwie bitwy pod Chocimiem. Wiek wcześniej.

1 polubienie

Widać Chocim był na ważnym szlaku wojenno-handlowym :slight_smile:

Tzn. wojennym na pewno, a handlowym prawdopodobnie :slight_smile:

1 polubienie

A w tej, której tyczy się odcinek to powiedz kto był wtedy naszym Królem ?

Królem był Zygmunt III Waza w tym czasie. A jego syn, Władysław był pod Chocimiem, ale cały czas wtedy chorował na gorączkę mołdawską.

1 polubienie

Czyli ta bitwa była już wcześniej ?

Kurde! Kto był wcześniej - Wazowie czy Sobieski ?

Matko Boska! Tego nie wiesz?
Wazowie byli wcześniej.

2 polubienia

O widze prace od podstaw…:sunglasses:

2 polubienia