Który szyk czasu zaprzeszłego wolicie?

Witam. W języku polskim czasy przeszłe mają ruchomą końcówkę osobową, więc oba szyki są poprawne, czyli “robiłem był” I “byłem robił”, a nawet “jam był robił”. Jednak w Internecie znacznie częściej nauczany jest szyk “robiłem był”.

Ten szyk jest o tyle dobry, że może się on kojarzyć z wyrażeniami “powinienem był” albo też “można było”, a nawet “robione było”. Dla mnie natomiast jest logiczne, że jeżeli “będę robił”, to analogicznie “byłem robił”, choć oczywiście “robił będę” też jest poprawne, ale bardzo rzadkie.

Nawiasem pisząc, poprawnie jest i “powinienem był” i “byłem powinien”.

  • robiłem był
  • byłem robił
  • jest mi to obojętne

0 głosujących

Nie wiem. Czas zaprzeszly to już praktycznie uzywany jest raczej żartobliwie i optuje za bywszy, zrobiwszy :wink:

1 polubienie

Gadaj po swojemu. Ja ino w robocie przy tych pozorantach przyjezdnych z północno-wschodnich prowincji staram się mówić ładnie.
Tam się trzciną przykrywali. Na Śląsku zatrybili po nowemu.

2 polubienia

Kolego Ty czasu przeszlego i zaprzeszlego nie lubisz bo sie z pustymi flaszkami kojarzy. A te wzięły były pelne występowały kiedys :wink:

3 polubienia

W stronnie czynej czas zaprzeszły zanikł, ale moim zdaniem w stronie biernej nadal jest można nie tylko czas zaprzeszły wyrażać, ale nawet perfekt.

  • Zostało zrobione - zwykła przeszłość
  • Jest zrobione - perfekt (czyli przeszłość z rezultatem na teraźniejszość)
  • Było zrobione - zaprzeszłość

Nawet formy “zostanie zrobione” i “będzie zrobione” to dla mnie inne wyrażenia. Pierwsza forma oznacza przyszłą czynność, natomiast druga oznacza tylko przyszły rezultat, a sama czynność może się odbyć kiedykolwiek.

Nie szukałbyś mnie, gdybyś mnie nie był znalazł
?

1 polubienie

Gdybym był na Twoim miejscu, nie bywszy na swoim, nie byłbym tego taki pewien… byłbym był nie był znaczy się…
… nieważne. :crazy_face:

2 polubienia

jakbym takie cos zobaczył to bym pomyslal ze chlop gramatyki nie umie ;p

1 polubienie

Użyłabym co najwyżej czasu przeszłego robiłam/robiłem. Czasu zaprzeszłego się teraz nie używa.

1 polubienie

Ja mówię:zrobilem oraz zrobię.Lub będę robił.
“bylem robil”???W życiu nawet jeden raz tak nie powiedziałem i jestem tego pewien jak mało czego. :innocent:

1 polubienie

A ja czasem tych czasow uzywam dla żartu :joy:

1 polubienie

Są to raczej formy używane bardzo dawno temu. W języku potocznym ale też i literackim obecnie trudno natknąć się na tak sformułowane wyrażenia. Niestety, ale pewne używane niegdyś formy idą do lamusa albo już w nim są.

2 polubienia

Z jezykiem jest tak, ze opanuj podstawy na zasadzie kali mieć chcieć jeść a potem?

1 polubienie