Ktoś mi zarzucił że nienawidzę religii...

A jak tu można kochać tych, którzy w Polsce rządzą kościołem?
Pomijam już przyprawiajacy o mdłości i wymioty sojusz kościoła z władzą. Pomijam pedofilie, afery majątkowe czy pazerność kleru. Ale to, co ostatnio wyprawiają polscy biskupi wola o pomstę do nieba. Dwa tygodnie temu pan Frankowski, nazywający się biskupem nawoływał w najświętszym dla Polaków mieście do nienawiści i zorganizowanej obrony. Straszył i groził. Poniżał konkretna grupę społeczną, co wyczerpuje znamiona przestępstwa. W zeszlym tygodniu skandaliczna wlepka w Gazecie polskiej. A wczoraj, po haniebnych atakach faszystów z Bogiem na koszulkach w Białymstoku tamtejsza "katolicką parafia wystosowuje taki o to tekst:

Pytam się co na to Polski Kościół? Czy to jeszcze jest religia miłości jakiej uczył Chrystus? Jeśli jest, to ja nie chce mieć z nią nic wspólnego.
I znów, jak przy pedofilii - tolerancja i pobłażanie dla sprawców, nagana dla ofiar. Czym to się skończy?

6 polubień

Wiara jest czymś dobrym w życiu.
A religie - wbrew pozorom - niszczą ją w ludziach.
A już fanatyzm w jakiejkolwiek postaci i samowolka kleru sprawia, że trudno czuć sympatię.

9 polubień

jakby mieli odrobine przyzwoitosci to by cicho siedzieli.
ale czy oni to pojecie znaja?

2 polubienia

@anon3825063 - dokładnie! Wiara jest dla wszystkich, religia - dla naiwnych. Między wiarą a religią jest taka sama różnica jak miedzy ojczyzną a rządem. Od wieków ci, którzy zarządzają tą religią wykorzystują do podporządkowania sobie owieczek.

5 polubień

@Bingola Polska jest w dosc specyficznej sytuacji - w czasach kiedy ksztaltowaly sie zreby nowoczesnej panstwowosci Polski na mapie nie bylo, a kazdy rzad to byl wrog i oprawca.
i to podejscie pokutuje do dzisiaj.

2 polubienia

Niedawno u mnie w mieście ksiądz mówił na kazaniu o konieczności “mądrego głosowania”, “na partie zgodne z katolickimi wartościami” :wink:

2 polubienia

Kościół to korporacja. Jak każda inna jest nastawiona na zysk. A żeby był zysk musi być psychologiczna manipulacja, promocja pewnych postaw i krytyka innych. Reklama zbawienia. By je osiągnąć należy się odpowiednio zachowywać. Ludzie więc boją się diabła, dają na tace, przyjmują komunie, chrzczą dzieci, wysyłają pociechy na religię. To wszystko w zamian za powodzenie i opatrzność. Kościół dba o swych klientów. Eliminuje konkurencję. Manipuluje wiernymi by nie przeszli na ciemną stronę mocy (myślenie, lgbt, lewactwo). To walka o dusze, o władzę, o wpływy.

5 polubień

Wiadomo nie od dzisiaj, że to co odwala nasz naród sensu nie ma.

O rety - muszę się przystosować do nowego pytamy :slight_smile:

Jak ustawiacie swohe flagi ?

Można je potem zmieniać ?

W profilu, mozna zmieniac.

Nie jestem specjalistka, ale dla mnie to, co sie dzieje zaczyna byc schizma…

1 polubienie

O matko…!

@devil trudno o trafniejsze podsumowanie. Jest mi trochę wstyd, że doszedłem do takiego wniosku tak późno, nauczony w dzieciństwie że Kościół jest “świety”, że kapłani mają jakaś łączność z Bogiem, że jak się modli to Bóg wysłucha, itp.

1 polubienie

Lepiej bym tego nieujal.
Krotko i na temat.

1 polubienie

Nie wiem,albo my myslelismy inaczej,albo ksieza obecnie sa inni.
Mam podobme odczucia.
Co domodlitwy,modle sie do Boga,bez udzialu posrednikow,nie sa mi potrzebni.

3 polubienia

Leone, księża zawsze byli tacy sami, tylko ludzie zmadrzeli i są lepiej wykształceni. A Kościół tego nie dostrzega. 90% polskiego episkopatu żyje mentalnie w czasach przedoświeceniowych gdy proboszcz był jedyną wykształconą osobą w parafii i wszyscy w święcie wierzyli we wszystko, co usłyszeli z ambony

1 polubienie

Ludzie ustawiają je według swojego uznania, część wybiera kraje w których mieszka. U mnie jak sam widzisz …

1 polubienie

Miale szczescie spotykac w zyciu ksiezy tych z prawdziwego powolania.
Proboszcz z parafii z moich lat dziecinnych,gdy szedl po koedzie do biednej rodziny,to dawal im pieniadze,
A gdy juz wyprowadzilem sie jak to sie kowi na swoje,to dostalem pozdrowienia od nowego proboszcza wraz z wypelnionym przekazem pocztowym.
Ot taka roznica.

1 polubienie

Ja mam flagę kraju w którym mieszkam

2 polubienia

Akurat tego bym się nie czepiał. Normalne jest że każda organizacja spoleczna jest utrzymywana przez swoich członków. Wolę to niż pompowanie w religię kasy od państwa, bo to jak widać jest źródłem patologii

1 polubienie