Kupiłem sobie ziemniaki

Kiedyś sąsiad, nie żyjący już dziadziuś zrobił mi wykład na temat ziemniaków. W/g niego po przekrojeniu mają być żółte w środku i 2 połówki mają się do siebie przyklejać(skrobia). Ale nie martw się ja kiedyś kupiłem 20 kg worek ziemniaków i… do śmieci.

1 polubienie

Te były jakieś ciemne żółte po ugotowaniu… Zwykle chyba jakieś bledsze spotykałem xd

to mi się wydaje że sałatkowe.

1 polubienie

Nie wiem, bo nie jadłem. Szło do kosza.

Ja wiem.

W ojczyznie kartofla (tu Peru konkuruje z Boliwia) doliczono sie ponad tysiac gatunko i odmian. Z tego ok. 200 ma wartosc uzytkowa.
Ilosc jest plynna, bo caly czas hoduje sie nowe odmiany, przystosowyjac do warunkow uprawy i potrzeb.
image

A ja myślałem, że ojczyzną kartofla są rejony z których pochodzi kolega @collins02

:shushing_face: :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 polubienie

że pyry?

1 polubienie

Tam hoduja pyry.

Dlatego Pyrlandia… :grinning:

2 polubienia

Też mam jakieś niedobre. Nie gorzkie ale z takim niefajnym posmakiem… I jak tu dobre ziemniaczki utrafic?

Pomijając rysy historyczne,dobrze myślałeś.
Ale to na nasz kraj.Generalnie pyry są z Ameryki.Oczywiscie cofając sie jakies 500 lat wstecz.

2 polubienia

Do Polski sprowadziła je królowa Bona, a przyjmowały się z dużym oporem. To był taki kaprys na wielkopańskie stoły. A stały podstawą menu. Tak, jak i w innych krajach.

A to, że Wielkopolska, to pyrówa, to ja wiem bardzo dobrze… :stuck_out_tongue_winking_eye:

Niezupelnie, choc ziemniak w Hiszpanii warzywko popularne to marchewka czy pasternak bywaja tansze. A i pomidory czesto tez…
Jesli chodzi o ilosc potraw z ziemniakow polska kuchnia hiszpanska bije na glowe.
Polakom to dasz ziemniaki, mąkę, jajka i tak bez klopotu przez poltora miesiaca potrawy nie powtorzysz, a przy odrobinie wyobrazni to i dluzej :smiley:

1 polubienie

No i z kartofelków Polacy najlepszą wódkę robią.

1 polubienie

No bo nadmiar ma sie zmarnowac? W koncu ile mozna jesc nieprzetworzona skrobie?

1 polubienie

Nie no normalne zwykle zmieniaki jak każde w sklepie… Moze za krótko gotowałem… Kupielem z innego sklepu chyba te same to jutro przetestuję