Kwadratura koła

image

Wzór na obliczenie obwodu koła wszyscy znają z lekcji matematyki. Tu pomocna okazuje się magiczna liczba Pi. Ale, czy napewno ???
Czy przy pomocy liczby Pi możliwe jest dokładne obiczenie obwodu koła ?

Liczba Pi, to w przybliżeniu 3,14.
Weźmy koło o średnicy równej 4.

2 * 3,14 * 2 = 12,56

Jednak gdy weźmiemy dokładniejsze przybliżenie liczby Pi, to obwód koła będzie większy…

2 * 3,1415 * 2 = 12,566

… i większy

2 * 3,141592 * 2 = 12,566368

… i coraz większy

2* 3,141592xxx * 2 = 12,566368xxx

Niewymierność liczby Pi determinuje niewymieność wyników działań, do obliczeń których jest wykorzystywana (obwód koła, pole koła, pole i objętość kuli, pole i objętość stożka, pole i objętość walca, itp)

.czy Ziemia aby napewno nie jest płaskim kwadratem ???

4 polubienia

What? Do you speak english?

1 polubienie

just little bit

…und langsam…

:crazy_face:

1 polubienie

W sukurs przychodzi rachunek prawdopodobienstwa i fraktale. :smile: A gdzies czytałam i to zupelnie powazne rozwazania, ze ksztalt cial niebieskich o stalej powierzchni mozna podciagnac pod budowe krystaliczna, wiec kwadrature kola mozna pominac.

3 polubienia

Pan siada, zaraz się wszystko załatwi… :wink:

4 polubienia

Znając podstawy rachunku prawdobodobieństwa i zasady kształtowania się struktur fraktalnych, można śmiało stwierdzić, że Ziemia prawdopodobnie nie jest fraktalem. :rofl:

Problem w tym, że nie ma ciał niebieskich o stałej powierzchni. Panta rhei.

1 polubienie

A gwiazda neutronowa? :stuck_out_tongue:

My tu rozwiązujemy proste, ludzkie i ziemskie problemy i nie wychylamy się w kosmos. :crazy_face:

2 polubienia

Jakis okruch w przestrzeni miedzygalaktycznej by sie znalazl :smile:
Ale masz rację, jaki swiat bylby piekny jakby π wynosilo rowniutkie trzy? Albo dwa?
Swego czasu czytałam fajna trylogie Boba Shawa gdzie π wynosiło trzy, metale nie wystepowaly, ksiezyc byl polaczony korytarzem powietrznym z macierzysta planeta, a zycie miało problemy podobne do ziemskich. W koncu Overland jednak wyladowal w znanych nam wymiarach i prawach fizyki. Ale pastisz tworzacy model wykorzystujacy wiele teorii, niektore juz dawno odrzucone jako rozrywka na plazowa lekture swietne.

1 polubienie

Ale πerniczycie. :slight_smile:

3 polubienia

Tu została wykorzystana magiczna liczba Pi, a więc nie można ze skończoną dokladnością określić rozmachu zjawiska pierniczenia. :rofl:

3 polubienia

Prawie do konca,nawet ja rozumialem :slightly_smiling_face:

1 polubienie

W którym miejscu przestałeś ??? :thinking:

O Boże, na filozofię Ci się zebrało… Pi= 3,14159235326867 (tyle znam na pamieć!) :money_mouth_face:

1 polubienie

Polejemy - zrozumiemy!

2 polubienia

Tuz przed znakim zapytania.
Jak na mnie to dowod na to ze nie tylko alkohol ale i wolne mi służą.Normalnie powinienem paść na morde po pierwszej cyfrze :wink:
Jednak na płaskojebców jestem uczulony i byc moze dlatego jakas Twoja subtelność mi umknęła…

1 polubienie

Właśnie. Niewymiernie. :rofl::rofl:

1 polubienie

:rofl: :rofl: :rofl:

Strasznie sie śmiałem jak usłyszałem że Amerykanie wymawiają tę literę “paj”.

3 polubienia

American Pie. :rofl:

2 polubienia