Legalna zmiana nazwiska.. Ktoś ma jakieś doświadczenie?

Za jakiś czas chce zmienić swoje nazwisko, ponieważ nie chce mieć nic wspólnego z moją “rodziną” nawet nazwiska…
Mniej więcej orientuje się jak to wygląda jeśli chodzi o legalną stronę., jednak jest jedna rzecz na temat której nie mogę znaleźć odpowiedzi a mnie trochę męczy… Mianowicie wybór nazwiska… Czy jestem zmuszona wybrać któreś nazwisko z listy czy mogę wybrać takie jakie chce nawet jeśli go jeszcze nie było przed tym?Wymyślić nowe? Na przykład zagranicznie brzmiące nazwisko? (Skoro i tak chcę się wyprowadzić za granicę… )

To nie takie proste.

2 polubienia

Wydaje mi się, że nazwiska typu: Kowalski czy Nowak to bez problemu. Z innymi może być problem… Najlepiej zapytać w najbliższym urzędzie albo na stronie urzędu.

Pytaj w urzędzie

Chcesz w Polsce zmienic nazwisko?
To nie wiem dokladnie jak z tym jest
Znany mi jest jednak przypadek, ze jedna z Polek mieszkajaca w Niemczech zmienila bez trudnosci nazwisko na panienskie.
Jezeli natomiast chcesz zmienic nazwisko w kraju do ktorego wyemigrujesz to chyba bedzie prostsze (przynajmniej w Niemczech tak jest)
W Niemczech np zmiana nazwiska (ale chyba wszedzie) musi byc dostatecznie umotywowana ale motywow uznanych jest sporo. Sa takze nazwiska zastrzezone (np znanych rodow oraz nazwiska ktorych i tak jest mnostwo jak u nas Schmidt a w Polsce np Kowalski)
Sa nazwiska “internacjonalne” i z tym nie powinno byc problemu wedlug mnie

To sa dosc ogolne informacje ale na wstepie wystarczajace
Moze celowa by byla jednak porada w Urzedzie Stanu Cywilnego lub nawet uadwokata

@ata-ata to nie jest takie proste, kolezanki syn chcial tylko imie zmienic na Jakuba, jako, ze rodzice w przyplywie radosnej tworczosci dali mu Kuba, a jak chlopak wydoroslal i zajal sie powaznymi sprawami to go ten Kubus zaczal uwierac w zyciorys.
w koncu mu sie udalo, ale co sie nauzeral przez prawie dwa lata to jego.
@TwoEyesTwoColors z ta zmiana nazwiska na “zagraniczne” to bym sie nie spieszyla, chyba, ze z domu jestes Jedraszczykiewic-Szczebrzeszynska. bo na tym wszedzie padna. a oryginalnie brzmiace nazwiska sa w cenie - wsrod Smithow czy Gonzalesow nie gina w tlumie

3 polubienia

To nie będzie łatwe. Musi być ważny i konkretny powód by zmienić nazwisko. Foch na rodzinę nie przejdzie. Wniosek rozpatrzy urząd stanu cywilnego.

1 polubienie

PESEL i tak zostanie, jak sie upra to znajda, szkoda nerwow i zachodu ze zmiana nazwiska.

2 polubienia

Też tak uważam

1 polubienie