Lodówka turystyczna?

Używał ktoś? Ma ktoś?
Macie jakieś porady jaka kupić?
Warte są coś takie za 150 zł? Czy kupić taką za 350-400 zł?

Moje doświadczeie to tylko z takimi pojemnikami na wkłady - gów… badziew.
Wiem że taka musi być ogromna a wkłady to g… Lepsze są butelki po wodzie z zamrożona na kość wodą (w zamrażarce na noc) i wkłady te muszą 1/4 przynajmniej wypełnić, Czyli do 25 litrowej trzeba wrzucić 4 butelki po 1,5 litra i nie ma miejsca na nic (realnie taka butelka zabiera ok. 2,5 litry pojemności lodówki 4x2,5 = 10 litrów czyli do dyspozycji zostaje 15 litrów).

1 polubienie

jak masz zamrozona wode to juz o zimne picie martwic sie nie musisz :wink:
ja jesli uzywalam (ale to w samochodzie) to styropianowego pojemnika (zrobionego z surowcow wtornych czyli tego co zostaje z roznych opakowan wiekszych sprzetow, zawsze cos sie udawalo dopasowac) tanio i zwykle sezon wytrzymtwalo bez klopotow.

1 polubienie

Każda z ogniwem Peltiera działa tak samo, różnice są tylko w dobrej izolacji termicznej, zasilaniu 12/24/230V i trybem podgrzewania.

1 polubienie

Świetne są ze sprężarką lub adsorpcyjne, ale to inna półka cenowa i jakościowa.

2 polubienia

A jakość wykonania? Trwałość?

Zaraz Ci znajdę sprawdzony model z Lidla lub Kauflandu.

1 polubienie

Tu masz niezły sprzęt, ale nie testowałem go tylko znalazłem w sieci link:
https://www.emag.pl/lodowka-turystyczna-samochodowa-absorpcyjna-42l-z-agregatem-i-termostatem-12v-230v-gaz-a42/pd/D71PPLBBM/?utm_medium=Feed&utm_source=Ceneo.pl&utm_campaign=wszystkie&utm_content=17196040&cmpid=60049&711719870050

1 polubienie

Tu masz sprawdzony sprzęt, moich dwóch kumpli używa tego od lat:
https://www.lidl.de/de/crivit-elektrokuehlbox/p296043

1 polubienie

Nauczyłem się że z lidla sprzęt jest BE.
Jeśli już kupować to absorbcyjną, prerabiłem te na ogniwie peltiera i nie chodzą za fajnie. W ich przypadku wydajność zależy od temperatury otoczenia i często jest ona zbyt niska(wydajność).

1 polubienie

a planujesz w swoim pojezdzie fotoogniwa?

tak 2x100 w

1 polubienie

W moim przypadku zxewnętrzna bedzie ok. 35-30 stopni.
Więc powinna chodzić dobrze.
Model/firmę wybrałem.
Teraz tylko problem z pojemnością.
Większa czy mniejsza.
Mniejsza lepsza na codzień. Większa na imprezy…

w przypadku takiej na ogniwo lodówki więc będziesz miał chłodzenie do 20 stopni. Wydaj raz a pożadnie nie kupuj tych za 150

Mam dwie. Jedna z wkładami a drugą z wentylatorem. Ta druga to bardziej chłodziarka i tak naprawdę żadnej nie użyłem więcej niż 2 razy …

1 polubienie

Lodówkę mam.
Działa sprawnie.
Przy +28 w środku jest +7. Czyli deklarowane 20 stopni poniżej temperatury otoczenia osiąga.

Oczywiście trzeba pamietać o jej ograniczonych możliwościach!
Ogniwo Peltiera ma sprawność ok.50% i moc, typowe, ok. 50W.
Czyli “moc chłodzenia” to ok. 25 W.
Normalna lodówka na moc ok.100W i sprawność ok.2,5-3,0.
Czyli 10-12x większą “moc chłodzenia”. Ma też grubsze ścianki (lepsza izolacja).

Czyli to maszyna do podtrzymywania chłodu (ew. ciepła bo ogniwo Peltiera może pracowac w obie strony).

W sumie jestem zadowolony.
Deklarowana pojemność jest nieosiągalna. Realnie ma 25 litrów.
W praktyce:
8 butelek 1,5 litra wchodzi
lub ok. 36-38 puszek piwa 0,5 litra
lub 20 butelek 0,5 litra z piwem.

Z wad?
Produkty muszą być już schłodzone.
Żre duzo prądu (ok. 50 W co w dobę daje 1,2 kWh czyli 30% więcej niż typowa lodówka)
Jest duża (ok. 60 litrów objętości to jej wymiary zewnętrzne)

Z zalet?
Działa.
Jest prosta w ew. naprawie - ogniwo Peltiera to 10-15 zł, wentylator 5-10 zł.
W trybie “eco” sprawdza się. W tym trybie, wypełniona schłodzonymi produktami po 6 godzinach temperatura z +8 wzrosła do +11,5. Przy temperaturze zewnętrznej +28. Całkiem niezły wynik. Na pewno wpływ na to miało iż w środku były 4 butelki piwa, litr mleka, litr wody, 1,5 litra jogurtów. Czyli spora ilość wody którą nie tak łatwo ogrzać.

Jesli chodzi o eksploatację to warto niewykorzystane przestrzenie wypełniać zamrożoną wodą (male butelki 0,5 litra polecam)