Łudzicie się tak szczerze jeszcze że nasz chory kraj się rozgarnie?

W reaktorze jądrowym nie wzbogaca się uranu.
To reaktor, aby mógł pracować, potrzebuje wzbogaconego uranu. Ten występujący w naturze i przerobiony na tzw. yellow cake, jest zbyt ubogi.
Wzbogacanie uranu jest określeniem mylącym. Nic do niego nie dodajemy i nic nie odejmujemy. Wzbogacanie uranu polega na zwiększeniu zawartości uranu U238 do około 3,5% w występującej w naturze mieszance tych izotopów.
Są trzy technologie wzbogacania uranu. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych i sensownych ekonomicznie jest wykorzystanie wirówek wysokoobrotowych (centryfug), gdzie siła odśrodkowa oddziela cięższy uran U238 od lżejszego U235.

2 polubienia

Nasz kraj to pikuś, większość innych krajów ma o wiele większe problemy. My się załamujemy, że coś nie tak u nas się dzieje, a to nie tylko u nas są wielkie problemy. Myślę, że każdy kraj na Zachodzie ma dużo, dużo gorzej. Włochy, Hiszpania, Francja, Niemcy, Wielka Brytania. Ślepo się w nie wpatrujemy, a tam kryzysy za kryzysami. I polityczne, i ekonomiczne.

To ja trochę bezmyslie powtorzylam. Oczywiscie do wzbogacania uranu używa się wirówek. I takowy może posłużyć do reaktorow albo bomby
A nie wiem czym sie to skonczylo? USA w
czasie wojny w Iraku używalo pocisków z pancerzami z “odpadu” czyli uranu zubozonego, co dosc skutecznie zapaskudzilo srodowisko.

1 polubienie

Zamienił bym polskie problemy, na te zachodnie. Ale, przede wszystkim, najpierw w Polsce należy zamienić rząd. Niestety, problemy po PiSie zastaną na długo.

2 polubienia

Ja Rosjan nie lubię a Ukraińcy mi nie przeszkadzają

1 polubienie

a ilu Rosjan znasz? widziałeś w ogóle jakiegoś?

1 polubienie

Znam “Viacheslav Zarutskii” na YouTube i tego akurat lubię ale wiem że Rosjanie to szowiniści i nie przepadam za tym. Poza tym żyją w syndromie oblężonej twierdzy co też mi się nie podoba

Mają nasrane we łbach przez kremlowską propagandę.

A Ukraińcy to od razu widać że mentalnie Europejczycy a przynajmniej Ci młodzi

2 polubienia

Z tą europejskoscia Ukraińców to tak troche problematyczne.
Jednak dziesiatki lat pod ruskim butem zrobiło swoje

1 polubienie

W pisie mi się podoba to, czego prawie żadne inne rządy po komunizmie nie robiły, to te odnoszące do budowy podstaw siły geostrategicznej Polski, za pisu, można założyć, że się powoli kończy rozkradanie Polski ekonomiczne i strategiczne Polski. Jednym słowem w sensie makro Pis zrobił wszystko co dobre co najlepsze dla ocalenia naszej poslkskości.
Być może w sensie mikro, czyli rozłaźliwości naszego kraju socjalistycznych metod zarządzania, gdzie w większość zachodnich państw tak działa, to kiepsko to im wychodzi.
Jednakże tożsamościowo, konserwatywnie patrząc, to trzeba ten rząd zachować, bo widzę, że nawet w ogóle nie ma jakiej bądź sensownej opozycji.
Polska wciąż nie jest i dlugo nie będzie potentatem ekonomicznym w Europie, i to niezależnie od pisu się dzieje. Dlatego trzeba tą globalną linię patriotyczną czy jak inaczej zwąc utrzymywać.
Na zachodzie naprawdę jest wielka kaszana, zwłaszcza z szefostwem brukselskim, gdzie ostatnio wybitny przykład pokazała tego przewodnicząca czy jak tam ją zwać, ustawiając do pionu Włochy, żeby nie śmiali się wybrać konserwatywnego rządu.

Akurat Ukraińcy przechodzą w tej chwili gwałtowną transformację tożsamościową, i w tej wojnie zaczęli naprawdę wiedzieć, co to znaczy być Ukraińcem, i że bardzo w sumie bardzo odrużniają od dzikiej ruskości, która nigdy nie będzie miała szansy się ucywilizować. Ta wojna obaliła wszystkie piękne mity jakie mieliśmy na temat rosji.

2 polubienia

Co do PiS, absolutnie się z Tobą nie zgadzam. Jest to najgorszy rząd jaki mieliśmy po transformacji. Władzę zdobył dzięki błędom poprzedniego i przekupstwu. Zadłużył rekordowo kraj zewnętrznie i wewnętrznie. Spowolnił dynamikę rozwoju gospodarczego, nie poradził sobie ani z pandemią, nie radzi sobie z aktualnym kryzysem tak, jak inne rządy, spowodował o wiele większą inflację, niż wynikało by to z kryzysu ogólnoeuropejskiego, a ilością afer finansowych przewyższył wszystkie poprzednia rządy łącznie. Zawłaszczył media publiczne, a propaganda w tvp jest taka sama, jak w Rosji. Pamiętam dobrze czasy PRL i porównanie mam. Wytrzebił lasy, zmarnował miliardy publiczne. Wielu oficjalnych polityków PiS już powinno odpowiadać karnie, a są chronieni. Do tego dochodzi karykatura reformy sądownictwa, dalsza degrengolada służby zdrowia i ubezpieczeń społecznych. Mógłbym jeszcze wymieniać, ale za długo to by trwało. Dodam tylko, że budowa geostratgiczna Polski, to brzmi bardziej śmiesznie, niż poważnie, tylko, że i spartolenie tego wcale śmieszne nie jest. Jeżeli uważasz, że to, co wymieniłem, jest pozytywem, to pójdę się upić…, bo, niestety, ale z Twego komentarza tak wynika, chyba, że nic, a nic nie zrozumiałem z tego, co napisałeś…, kolego @ciekawie

4 polubienia

Nie przejmuj się, bo jak niestety nie jestem zainteresowany tym, ile afer pis zrobił, etc, co zdaje się być fikcją wyssaną z palca, bo już by o tym trąbiono w Brukseli przede wszystkim.
Jednym słowem różni nas zakręt ideologiczny patrzenia na psis, wiem, że cię to wyjaśnienie niezadowala, ale jestem pogodzony z tym.
W twoje tyrady słownej wynika, że jest to najbardziej zdemoralizowany możliwy rząd…, co zdaje się być jakimś przesadyzmem poznawczym.
Chociaż ci napisałem, że to konserwatyzm, patriotyzm, obrona polskiej toższamośc mnie interesuje, to mam nadzieje, że chociaż to zrozumiesz w mojej wypowiedzi.

Masz prawo do swoich poglądów, masz też prawo do ideologicznego niezauważania faktów, bowiem wspomniane przeze mnie afery fikcją nie są. Z mojej tyrady wynika, to co jest w rzeczywistości, a nie ideologia, bo wszelkie ideologie są mi obce. Uznaję wyłącznie pragmatyzm i rzeczywistość, którą opisałem powyżej, dość skrótowo, zresztą.
Jeżeli uważasz za patriotów tych, którzy postępują na szkodę ojczyzny, to politycy PiS są wielkimi patriotami z Kaczyńskim na czele. Zaiste, rozwalenie budżetu jest czynem wielce patriotycznym. Mam też odmienne zdanie na temat tożsamości narodowej, która i bez PiS ma się dobrze, więc nie ma czego bronić. O polską tożsamość możesz być spokojny, nawet, gdy zmieni się władza.
Kolego, dajesz się zwodzić hasłami PiS, które w rzeczywistością mają tyle wspólnego, co ja z Marylin Monroe. Ale każdy ma prawo do swych poglądów, co jest składnikiem i moich.

4 polubienia

obrona polskiej tożsamości w wykonaniu obecnej władzy :lying_face: :angry: :scream: Te pieniądze wydane na bąkiewicze i odpowiednio wypowiadane hasła to tylko umiejętne balansowanie na nastrojach społecznych. Zresztą sprawy pieniędzy to nawet nie komentuję…

2 polubienia

Nie straciliśmy swej tożsamości pod sowieckim butem, prawie przez pół wieku, nie stracimy jej i teraz, będąc w UE. PiS do ratowania jej nie jest potrzebny.

Nie straciliśmy swej tożsamości przez dwa wieki rozbicia dzielnicowego, nie straciliśmy przez 123 lata rozbiorów, więc i nie stracimy poprzez należenie do UE.

I tu ciekawostka, jesteśmy pierwszym narodem w Europie, który taką tożsamość poczuł. Było to bardzo dawno temu, po śmierci Bolesława Chrobrego. Ale to już odrębny temat.

4 polubienia

Ja mam wrażenie że polska tożsamość lepiej by sobie poradziła bez PiSu. Powiedziałbym bardziej że PiS daje zaściankowym Polakom (jakimś 70% społeczeństwa) zaściankową Polskę a to z tożsamością jednoznaczne nie jest.

Jedyne obawy jakie mogę u @ciekawie faktycznie zaobserwować to o tzw homogeniczność polskiego narodu

1 polubienie

Wy sobie lepiej popatrzcie na te przekupke, ktora ma duże szanse wygrac jutrzejsze wybory we Wloszech. W towarzystwie 87 letniego Berlusconiego, dawnego towarzysza balang z Putinem.
Le Pen to przy niej aniolek.
W Hiszpanii tez skrajna prawica i prawica podnoszą głowę. A populistyczne hasła są wszędzie chwytliwe.
A tęczowa trzódka sama się podkladac z pchaniem się na afisz.
Covid na pewno tez sie przyczynil - zwlaszcza tutaj gdzie całe regiony żyją z turystyki.
Inflacja i strajki transportu lotniczego jej nie służą.
O polskiej “sluzbie zdrowia” to szkoda mówić.

2 polubienia

Tak sobie myślę że smutny ten nasz kraj! Taki samotny!

Dla Polaków Niemcy są be! Z Rosją wbrew temu co głosi Leszek Sykulski za dobrych relacji mieć nie będziemy

Turcy może i pomocni ale zupełnie inna kultura! Jesteśmy skazani na życie sami ze sobą

Polakom źle w Polsce a i tak poza nią nie widzą świata. Tutaj jesteśmy podobni do Ukrainy delikatnie ale nie do końca

Jedynie Stany Zjednoczone dbają o to żeby Polacy masowo nie ruszyli w świat niczym teraz ukraińscy cywile

Jest dokładnie tak jak mówi JB! Mamy źle skonstruowany kraj który bez amerykańskiego patrona w ogóle by sobie nie poradził. Całe szczęście że mamy te Stany Zjednoczone u boku bo inaczej już dawno ze 20 mln Polaków by stąd wyjechało. No taka prawda po prostu