Łyso Ci?

Dziś na tapetę idą przymiotniki.
Ogólnie wiadomo, że można je stopniować regularnie mały, mniejszy, najmniejszy, bądź nieregularnie duży, wiekszy, największy.

Poćwiczmy.

Przymiotnik ŁYSY.
image

Przymiotnik BOSY
image

1 polubienie

Łysacko i bosacko…

1 polubienie

łysy,
tak łysy,że beret się nie utrzyma.
łysy do granic możliwości czeszący się gąbką a nie grzebykiem.
:slightly_smiling_face:

3 polubienia

2 polubienia

Łysy, bardziej łysy i najbardziej łysy.
Bosy, bardziej bosy i najbardziej bosy.

Zapomniałeś o sposobie opisowym. Druga sprawa, że przymiotników o znaczeniu, że tak powiem, zero-jedynkowym nie powinno się stopniować, bo nie może coś być mniej lub bardziej bose.

Trzecia sprawa, że powinno być “na tapet”, bo chodzi o rodzaj stołu a nie o tapetę ścienną.

5 polubień

Moze nie tylko stolu, ale obrusika na stole, z zielonego sukna najczesciej :wink:
Sformulowanie jest kalka jezykowa z niemieckiego, gdzie Tapet to wlasnie sukno na stole obrad, a zeby bylo jeszcze smieszniej, trafilo to okreslenie z francuskiego tapis, czyli dywan, kobierzec, gobelin - w kazdym razie kawalek solidnej, trwalej szmatki
Przesledzenie skad i w jaki sposob wedrowaly niektore słowa to fajna zabawa…u nas jeszcze mozna by uzyc zamiennie z tapet pochodzacego z tureckiego slowa kilim.

3 polubienia

Co bosy musi zdjąć ze stóp, by stać się bardziej bosym?
Co łysy musi ogolić, by stać się bardziej łysym?
:thinking:

NIC

Przymiotniki i przysłówki określające stany szczytowe opisywanego podmiotu są PRZYMIOTNIKAMI NIESTOPNIOWALNYMI.
żelazny - nic nie może być bardziej żelaznego
drewniany - nic nie może być bardziej drewnianego
łysy - …
bosy - …

Stopniowanie opisowe zastosujemy np. w opisie czegoś interesującego
interesujący, bardziej interesujący, najbardziej interesujący.

O tapecie, tudzież tapecie nie wiedziałem, choć zawsze mnie ciekawiło, skąd wzięło się takie powiedzenie. Teraz już wiem. Dzięki.

Swoją drogą, czy wytapetowana ściana podlega stopniowaniu?
:thinking:

2 polubienia

To zależy od stopnia zaawansowania tapetowania :wink:
A swoja droga to tapet z tapetą pojeciowo troche zwiazany jest - choc slowotworstwo chodzi czesto bardziej pokretnymi sciezkami niz koty.

Bosy - przymiotnik pozornie niestopniowalny. Bosość uzależniona jest bowiem od rozmiaru stopy. Mała stópka jest bosa, większa jest bossza a stopa w rozmiarze 47 - najbossza.:wink:

2 polubienia

A jak rozmiar 52? mam kolege, ktory takow takowy nosi? To juz sie chyba jak buty i skarpetki zdejmie kwalifikuje sie jako Wielka Bosa Stopa?

1 polubienie

52? Się chłopak rozhuśtał. :slight_smile: Może być Największą Bosą Stopą. To już taka nadstopniowalność. :smiley:

1 polubienie

Jak kupuje polbuty to sie smiejemy, ze do tych kajakow powinni mu dodawac wiosla gratis. Ale pomoc niektorzy koszykarze, czy siatkarze maja jeszcze wiekszy rozmiar?

2 polubienia

I tu się mylisz! Pamiętam gdy jeden z producentów sprzętu RTV reklamował nowy telewizor hasłem że ma “superpłaski ekran”.
Przy nim chowały się telewizory konkurencji których ekrany były zwyczajnie płaskie.

6 polubień

Po raz kolejny okazuje się, że reklamy produktów wszelkich (nawet tych superpłaskich) są jedynie zakrzywianiem rzeczywistości, skuteczność czego przedstawia poniższy obrazek.

3 polubienia

Ten jest “super wklęsły!” :slight_smile:

3 polubienia

Albo superwypukly, jak popatrzysz z drugiej strony.
To jak moja babka zobaczyla Rubina. Skwitowala - to ma byc kolorowy telewizor? Przeciez on w drewnopodobnej obudowie …

2 polubienia

Wracając do tych Rubinów – powiedzenie “zgaś telewizor” było co najmniej dwuznaczne. :slight_smile:

4 polubienia

No ja mialam domowym sposobem zrobiony rozgałęźnik, krory umozliwial odciecie pradu przed wyjściem z domu.
Choc to byl juz jakis pozniejszy model, zapalac sie nie zapalal samoczynnie, ale kineskop po pol roku zamienial sie w monochromatyczny - mozna bylo wybierac miedzy czerwonym a zielonym.

2 polubienia

No coś Ty okonku… Nawet czarny i biały, to są kolory, a co dopiero czerwony i zielony :grinning:

1 polubienie