Macie zadane pytanie - co sądzicie o tego typu formie?

Ta forma sprawdza się w takich zdaniach jak: “Mam przechlapane” “Mam wy**bane”, itp. :slight_smile:

3 polubienia

Moje są nieumyte. Jak Twoja siostra chce je mieć umyte, to musi je umyć.

.nie będę oponował. :stuck_out_tongue:

3 polubienia

Nie tylko. Będę miała nowe płytki na balkonie. Czekam na ekipę.

2 polubienia

Mam! :joy:
Nawet teraz mam, bo mam już wypitą. :joy:

3 polubienia

Polska gramatyka, niestety, nie jest ściśle logiczna. Np, jeżeli nie posiadam niczego, mówię, że nie mam nic. Wychodzi z tego, że zaprzeczam temu nieposiadaniu, bo, jeżeli nic nie mam, to logicznym jest, że jednak mam coś, skoro tego nic nie mam.

3 polubienia

Mam to gdzieś. :stuck_out_tongue_winking_eye: :wink:

1 polubienie

Ale nie o taką formę pyta autor. NIe chodzi o posiadanie czegoś, tylko o imiesłów. Musiałabyś więc powiedzieć: “Bedę miała ułożone nowe płytki”

3 polubienia

Nieprędko będę miała ułożone, bo na razie zbijają. Na razie, to będę je miała jak wrócimy ze sklepu, a ułożone to one będą dopiero… nie wiem kiedy, bo nie mam wymienianych tych płytek co tydzień :joy:
Nie ma nic ciekawego do roboty, to trzeba zaszaleć z wystrojem mieszkania lub “przyległości” :wink:

4 polubienia

A ja zaraz będę miał przerwę w siedzeniu przy komputerze. Zaraz, zaraz, przerwę w siedzeniu, to już mam. Od urodzenia… :thinking: :rofl: :crazy_face:

4 polubienia

Mogę dodać jeszcze takie ciekawe spostrzeżenie. Nie da się powiedzieć np. “Trawa ma wyschnięta”, ale można powiedzieć “Trawa jest wyschnięta”. Niby nic niezwykłego, bo to przecież zwykła strona bierna, ale z drugiej strony w języku niemieckim w czasie perfekt czasowniki zmiany stanu też nie łączą się z “haben” (mieć), lecz z “sein” (być).

1 polubienie

Mozna powiedziec trawa ma malo wody

1 polubienie

Albo; - ta trawa ma wyschnięte… :crazy_face:

2 polubienia

Dodam, że strona bierna ma też aspekt niedokonany, czyli że nie tylko “jest zrobione”, ale również “jest robione”.

1 polubienie

Skoro jest dopiero robione, to nie można powiedzieć, że się to już ma. :upside_down_face:

2 polubienia

Mam mieć :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 polubienia

Wg mnie te zdanie pokazuje, że czasownik “mieć” ma aż dwa znaczenia.

Mam kota. - posiadam kota.
Mam nakarmić kota. - mam zamiar nakarmić kota lub zrobię to w przyszłości, “mieć” pełni funkcję czasownika modalnego.

A temat tego pytania:
Mam nakarmionego kota :wink:

1 polubienie

Nakarmionego kota?
Idz, otworz lodowke.
To sie przekonasz, ze teleportacja istnieje… :wink:
Czas przyszly nieprawdopodobny.

3 polubienia

A np." Mam to w dxxxe"?:grimacing::grimacing::grimacing:

Czas teraźniejszy dokonany?:wink:

To powinno może być"Mam to w dupie wsadzone"? :grin:

2 polubienia