Macie zadane pytanie - co sądzicie o tego typu formie?

Witam. Co sądzicie o formie typu:

Mam zrobione zakupy.
Mam wkręconą żarówkę.
Mam skoszoną trawę.
Mam wypitą kawę.

Generalnie chodzi o wzór: mieć + imiesłów przymiotnikowy przeszły bierny od czasownika dokonanego.

Jak rozumiecie tego typu zdania? Jak często słyszycie i używacie tej formy?

Stwierdzenie faktu, ze cos mam :wink:

1 polubienie

Nie używam bo wszystko robię sam. Jak se zrobię to mam zrobione. Przez siebie.

3 polubienia

Sądzę zgodnie z zasadą języka polskiego, że forma jest prawidłowa. I nie widzę powodu, by to roztrząsać.

3 polubienia

Przestarzale trochę brzmi ta forma.

1 polubienie

Używam, w czasie gdy np wyliczam; co już mam zrobione, a co do zrobienia zostało. Coś w tym dziwnego? Jako matematyk myślę, że forma jest poprawna :slight_smile:

5 polubień

Jest to poza tym forma bardzo wygodna,jeśli rozmawiamy z kimś, kogo wcale nie chcemy informować o sobie więcej niż trzeba. Jeśli odmawiam sąsiadce wspólnego wyjścia na zakupy, bo mam te zakupy zrobione, to nie muszę informować jej przy okazji o tym , że zrobił je mąż. Może jej być przykro, bo ona akurat musi te zakupy sama sobie zrobić.

4 polubienia

To nie jest poprawne.

Imiesłówu przymotnikowego biernego używamy w zdaniu, kiedy w przekazie nie chcemy informować o sprawcy czynności. W zdaniu Kawa została wypita podmiotem jest kawa, podczas gdy w Mam wypitą kawę, podmiot został niepotrzebnie zmieniony na domyślny Ja. Zdania, w których użyjemy imiesłowu przymiotnikowego biernego, odnoszą się do dokonanej czynności, a nie do sprawcy tej czynności.

Nie można mieć kawy, która została już wypita.

3 polubienia

To chyba świadectwo osoby,która ZDECYDOWANIE LUBI MIEĆ… :wink:

3 polubienia

Wypitej kawy się nie ma, ale zrobione zakupy czy umyte okna to się jednak ma. :slightly_smiling_face:
Widzę je, więc są :wink:

1 polubienie

Okno się ma niezależnie, czy jest ono umyte, czy nie.

2 polubienia

Powiedzmy, że okno ma się zawsze. Niech Ci będzie. A zrobione zakupy?

1 polubienie

I nie chodzi mi o byle jakie okno, tylko o umyte. Nie każdy ma umyte. Niektórzy mają brudne i nie myte od roku. :wink:

1 polubienie

Zakupy zostały zrobione. Czynność została dokonana.

Zdanie z imiesłowem przymiotnikowym biernym ma opisywać dokonaną czynność, a nie sprawcę tej czynności.

2 polubienia

No przecież od samego początku piszę, że nie mam ochoty na powiadamianie kogokolwiek o sprawcy czynności, a wręcz przeciwnie. Czyli, że dobrze używam tej właśnie formy.

2 polubienia

Z tą formą chodzi o to, że jest ona uważana za germanizm (Ich habe gemacht) lub ewentualnie anglicyzm (I have done it) i używana raczej tylko w mowie potocznej.

Moim zdaniem ta forma nie tylko przypomina zachodnie czasy perfekt, ale nawet ma podobne znaczenie, bo też jest hybrydą przeszłości i teraźniejszości.

Mam wobec niej mieszane uczucia. Z jednej strony ta forma precyzuje rodzaj przeszłości, bo wskazuje ona na przeszłość perfektową, że tak napiszę, ale z drugiej strony, rozmywa ona kwestię wykonawcy czynności, bo ta forma jest też hybrydą strony czynnej i biernej.

Ze zdania “Mam zrobione zakupy” nie wynika, kto te zakupy zrobił, ale za to wiadomo, że ktoś je zrobił i mam je teraz.

1 polubienie

a kawy w brzuszku nie masz? :wink:

2 polubienia

Częsciej zdarza mi sie np."No!Ok.!Zakupy zrobione!"Nie wiem czy to cos zmienia…Chyba nie…To taka forma przyjeta do podsumowań…
Ale o kawie NIGDY bym tak nie powiedział.Ani o piwie :slightly_smiling_face:

2 polubienia

Rzadko jej używam. Wydaje mi sie dziwna i mało precyzyjna. Nie wskazuje podmiotu, który wykonał daną czynność. Jeśli zapytam syna “Czy odrobiłeś lekcje?” – to mam na myśli czy zrobił to własnoręcznie.
Natomiast forma “Czy masz zrobione lekcje?” nie sprawdza kto mu je zrobił.

2 polubienia

Można; po wypiciu mam ją w żołądku :slight_smile:

Powiedz to mojej siostrze. Dla niej liczą się tylko okna umyte :slight_smile:

5 polubień