Muszę o to zapytać

Tego, to ja nie wiem. Jak napisałem, od historycznych dywagacji staram się być z daleka, chyba, że są to dość dobrze znane fakty.

4 polubienia

Kojarzę tego byka. Ale nie u Kaliguli. On robił inny numer, np w czasie uczty gdzie dużo pito, nagle tym, którzy mu podpadli, kazał siuraki zawiązać tak, żeby nie mogli się wysikać. I patrzył z upodobaniem, jak się męczą. Niektórym przerywał mękę, inni umarli.

4 polubienia

SIlna więź z matką to po prostu tradycja żydowska. A ile lasek chodziło z apostołami, to nikt nie wie, bo nawet w biblii mówi się, że np. gdzieś tam słuchało Jezusa iluś tam mężów. W tradycji bliskowschodniej kobiety się nie liczyły, zresztą nadal nie za bardzo się liczą, więc nie było warto o nich wspominać.

4 polubienia

W ST wiele osób jest nazywanych synami bożymi … W biblii nigdzie nie ma wprost napisane, że istnieje coś takiego jak trójca święta (oprócz pierwszych chrześcijan tj. Arian (i ich polskich odpowiedników tj. Braci Polskich) wiedzą też o tym między innymi Świadkowie Jechowy …

2 polubienia

Ja jestem zwolennikiem skupienia się tylko na tym co wiemy na pewno i co najbardziej prawdopodobne, a więc na NT … Oraz np kronikach rzymskich jak @birbant zapodaje … Na pewno w ogóle nie interesuje mnie co kapłani sądzą na jego temat jeśli nie opierają się na czymś konkretnym …

Sam Jezus zresztą był antyklerykałem więc tym bardziej nie miałoby to sensu …

Jak to nie zmartwychwstał XD Przecież Jezus był pierwszym komunistą XD To musiał odwiedzić Rosję XD Czy tam Europę Zachodnią XD :crazy_face: :upside_down_face: :rofl: :face_with_monocle:

I już mamy dowód zmartwychwstania XD

Przecież Jezus przewracał stoły w Świątyni i prowadził spór z Faryzeuszami (był antyklerykałem) …

Szukajcie a znajdziecie. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni :crazy_face:

1 polubienie

Może był bi XD

Tym bardziej, że tam pełno wszelakiej maści propagandy różnych światopoglądów od katolandu po ateizm i agnostycyzm włącznie …

EDIT: Rzadko kiedy jeśli w ogóle, w takich filmach ktoś stara się być w pełni autentyczny … W sumie ateiści i agnostycy najczęściej, ale i tu reguły nie ma …

Co po części można tłumaczyć tym, że jesteście bardziej emocjonalne, a my bardziej na faktach się skupiamy … “Bardziej” bo wiadomo, że z tym różnie bywa - zwłaszcza jeśli chodzi o religię (o czym dzisiaj mieliśmy okazję się przekonać) …

Już bardziej można by przypuszczać, że św. Jan (autor Apokalipsy) był chory psychicznie chociaż znając ówczesne realia i u niego raczej nie upatrywał bym choroby psychicznej a jedynie co najwyżej sporej fantazji XD

https://vangogh.teespring.com/v3/image/KIukFjsYug5tEXbnVibxW1Be6_4/480/560.jpg

Kurde widziałem jeszcze wersję, jak diabeł z Jezusem jadą na jednorożcu i nad nimi jest tęcza (tj. znak homoseksualizmu) … Co przypominało nawiasem mówiąc symbol Templariuszy (dwóch Templariuszy jadących na tym samym koniu) …

Tęcza to boski symbol pojednania się Jahwe z ludźmi po potopie.

Zakony mieczowe czyli rycerskie to w 60% homoseksualiści. Wśród templariuszy było wiele par homoseksualnych.

Założyciel hitlerowskiej partii SA, Rohm, był homoseksualistą. W SS roiło się od homoseksualistów i biseksualistów. Tam się głównie skupiali.

2 polubienia

My, wy? Znowu jedziesz stereotypami?

Natomiast symbolem glupoty jest trzech jadacych na osle.
Bajka baskijska
*Kiedyś było małżeństwo z dwunastoletnim synem i osłem, postanowili podróżować, pracować i zobaczyć świat … w ten sposób cała trójka wyjechała z osłem … ale przechodząc przez pierwsze pueblo, ludzie skomentowali :

-Spójrz na tego źle wychowanego chłopca; na osiołku i biednych rodzicach, starszych, idących pieszo! … Kobieta powiedziała do męża: Nie pozwólmy, aby ludzie źle mówili o dziecku … Więc mąż go zsadził i sam wsiadl na osla… po dotarciu do drugiego puebla ludzie mruknęli:

-Zobacz, jak ten łajdak tego faceta; kazał dziecku i biednej kobiecie prowadzić osła, podczas gdy on jedzie wygodnie… Potem postanowili, że żona będzie jechać na osiołku, podczas gdy ojciec i syn ciągnęli wodze … kiedy przejeżdżali przez trzecie pueblo ludzie skomentowali:

-Biedny człowiek … po całym dniu pracy musi tolerować kobietę jadaca wygodnie na ośle! … i biedny syn, co czeka go z taką matką!
Zgodzili się i postanowili, że wsiądą całą trójkę na osła, i pojechali w dalsza droge … po dotarciu do następnego puebla usłyszeli, jak wieśniacy mówią:

-To są bestie, gorsze niż osioł, który je nosi! … Złamią mu kręgosłup!
W końcu cała trójka postanowiła zsiąść i iść obok osła … ale przechodząc przez kolejną wieś , nie mogli uwierzyć w to, co na głos powiedział ktoś z uśmiechem:

-Spójrz na tych trzech idiotów: idą, gdy mają osła, który mógłby ich nieść!

Morał/?

Kierujac sie cudzymi opiniami i radami daleko nie zajdziemy *

3 polubienia

… do tego Jezus był jeszcze liberałem i marksistą, a Skłodowska była kobietą.
Najróżniejsze teorie można snuć po dwóch tysiącach lat, zwłaszcza przy braku elementarnej wiedzy o realiach tamtych czasów.

4 polubienia

Te wszystkie domniemania o Jezusie w świetle historycznym są bezzasadne.
Dlatego pozostaje wiara.

3 polubienia