Nowy odcinek :) I tylko jeden rok omawiamy :/

Czy tylko ja mam wrażenie, że na wyspie Salin Witold popełnił błąd ? Bo co do bitwy to można mieć jeszcze jakieś wątpliwości co do tego na ile miał realne szanse chociaż już sam początek bitwy wskazywał, że będzie ciężko …

Już po mału wchodzimi w XV wiek

PS. To już wiem, że bitwę pod Grunwaldem Trash fajnie omówi :wink:

1 polubienie

Jagiello!
Oczywiscie obejrze, bo to co wstawiasz ciekawe
ale juz mi sie wszystko pomieszalo

1 polubienie

Wszystko to znaczy co ? :wink:

1 polubienie

Witold popełniał dużo błędów.

1 polubienie

Więcej niż Jagiełło czy podobnie ?

Jego postępowanie polityczne, to był magiel.Miał bardzo ciasny umysł polityczny.

1 polubienie

W sensie niezbyt elastyczny ?

Albo za bardzo. Był nieprzewidywalny dla wszystkich. Z tego, co wiemy o nim, to on sam cie wiedział, co zrobi dnia następnego. Plany snuł wielkie, nierealne wręcz, a realizacja, to nieraz katastrofa. Był bardzo trudnym sojusznikiem dla Polski i sprawiał wiele kłopotów.
Poza tym, to satrapa i okrutnik. Pod koniec jego życia, mało nie doszło do krwawej wojny Litwy z Polską, Tzn doszło by, ale umarł w porę. A zamieszany w to był Zygmunt Luksemburski, który też w tym czasie oddał ducha. To było o wiele późnij, niż wydarzenia, które są w zapodanym materialiku.

1 polubienie

Ale taka nieprzewidywalność oczywiście w umiarze to moim zdaniem w polityce zaleta. Lepiej wtedy więcej zaoferować niż się nie wpasować i mieć przeje****

Ale z drugiej strony inni musieli by nam chociaż częściowo ufać …

W polityce zaufania nie ma. Zresztą i Jagiełło też miewał dziwne ruchy polityczne. Więcej z tego strat było, niż zysków.

1 polubienie

To znaczy te histoyczne fakta
Co prawda do historii to ja gliowy nie mam ale chetnie czytam to co piszecie ty i @birbant oraz te twoje video filmiki

1 polubienie

@anon52897632
A bardzo czesto sa to nawet dla mnie ciekawe wiadomosci (nie tylko historyczne) - a czesc nawet udaje mi sie przyswoic, co juz jest wieklkim osiagnieciem

1 polubienie

Mam podobnie :slight_smile:

1 polubienie

A to co miałeś na myśli twierdząc, że miał ciasny umysł ? Że nie umiał planować ? I co za tym idzie dużo reagował niczym Napoleon, że sporo improwizował i łatał dziury ?

Coś w innym nieco kontekście ?

@birbant masz racje
polityka tylko daje zarobic na naiwnych
ale to juz wymyslono przed nami

2 polubienia

religia podobnie :smiley:

1 polubienie

Źle oceniał sytuację, nie umiał myśleć perspektywicznie, miał niesamowicie rozrośnięte ego i pod to ego działał.

1 polubienie

Anóż ludzie z dużym Ego są dziwni kolego @birbant :confused:

1 polubienie

Rybcia, ja Cie nie chce wywolywac, ale grzecznie spytam GDZIE DOBRANOCKI??? Przecie zes nie karp, to stresa nie masz… :grin:

ostatnio to podwieczorki (niekoniecznie przy mikrofonie :wink: )
a wczoraj byla degustacja - rybka lubi plywac?

1 polubienie