Od kiedy ludzie zaczęli mierzyć temperaturę powietrza?

I w jaki sposób początkowo to robiono ? Jestem ciekaw ile wiemy z podań historycznych na temat zmian klimatu w Europie czy na Bliskim Wschodzie … Czy gdziekolwiek indziej …

Myślę, że metodą mokrego palce bardzo dawno temu… :stuck_out_tongue:

2 polubienia

akurat czy to byl palec? pewnie jaskiniowy praprzodek kiedy wyemigrowal z cieplych krajow i okoliczne zwierzatka sie przekonaly na wlasnej skorze co to jest zmarzniety australopitek
a tak serio? kiedy dane sa w miare wiarygodne? to niedawno, w polowie XIX wieku.

1 polubienie

Ludzie zaczęli mierzyć temperaturę powietrza wkrótce po tym, kiedy wytworzyli przyrządy to umożliwiające, czyli termometrów.

1 polubienie

oj nie
kiedy stworzyli norme/skale porownawcza - Kelvin, Celsjusz, Farenheit?

1 polubienie

Samą skalą nieczego nie zmierzysz. Potrzebny jest jeszcze przyrząd, który poda jakieś dane, które będzie można do tej skali odnieść.

1 polubienie

ale wlasnie mi o to chodzi - oni i pewnie inni wymyslili narzedzia jak to zmierzyc - czy to bedzie rurka z rtęcią czy cos co mi werande zapakudzilo przed chwila? czyli termometr gdzie tym sposobem byl zabarwiony spirytus?

2 polubienia

Niby tak, ale być może kiedyś robiono to w inny sposób - albo istniały jakieś bardzo stare termometry ?

panta rei
wszystko plynie Heraklit

daj mi punkt podparcia a porusze Ziemie? Archimedes

zacznij czytac

2 polubienia

A niby co to ma do tematu :wink: ?

na nauke skad sa jej poczatki nigdy nie jest za pozno

1 polubienie

Ale mnie teraz zastanawia kto “pierwszy” na obecny stan wiedzy mierzył temperaturę :confused: ?

EDIT: Innymi słowy ciekawi Mnie ile wiemy na temat zmieniającego się klimatu na świecie … Ale np z samych podań dawnych ludzi … Bo to, że opieramy swoją wiedzę mniej lub bardziej prawidłowo na tym co twierdzą naukowcy za pomocą różnych technik to wiadomo … :confused:

1 polubienie

Regularne pomiary temperatury zaczęto juz w XVI wieku a Polska miała w tym spory udział.
Tutaj ciekawy artykuł na ten temat z licznymi źródłami i odnośnikami.

4 polubienia

Według aktualnej wiedzy historycznej, to jest 210 r pne. I tu należy poszukać sobie informacji na temat niejakiego Filona z Bizancjum. W bibliotekach co poniektórych można znaleźć coś o Heronie z Aleksandrii. Niezbyt dokładnie pamiętam, ale coś na ten temat cyklicznie wydaje też Instytut Metereologii i tam jest wszystko w tem temacie. Ja czytałem takie wydanie jeszcze w 8 klasie szkoły podstawowej i za wiele nie pamiętam.

3 polubienia

Nie mam pojęcia,ale wiem,że powyżej +25 dla białego mieszkańca północnej Europy to już UPAŁ.
Dlatego sprowadzono młodych uchodźców z Afryki-wymieszać geny i potomstwo lepiej zniesie te temperatury.
/A u mnie aktualnie +27 w cieniu/

1 polubienie

Nie potwierdzam, nie zaprzeczam

1 polubienie

To rzecz jasna MOJA TEORIA WŁASNA.
:innocent:
Nie bawię się w szukanie opracowań naukowych-niektóre teorie wydają się LOGICZNE.

1 polubienie

duzo wiedzy zostalo zapomnianej

1 polubienie