Odszedł Janusz Majewski

Odszedł jeden z najwybitniejszych,polskich reżyserów filmowych…Twórca obdarzony zupełnie nieprawdopodobnym talentem do mówienia o rzeczach ważnych,nie zawsze w poważny sposób.Reżyser który pozwalał rozwijać skrzydła aktorom o silnych osobowościach.Aktorom którzy brali na siebie czasem całe filmy,skupiając na sobie całą uwagę widza…
Majewski nie był naśladowcą osiągnięć obcych kinematografii.Zamiast tego wypracował sobie tę rzadką zdolność iście amerykańskiego opowiadania historii,w połączeniu z naszą wrażliwością,historią czy humorem.Jakże często wzruszał i bawił jednocześnie…
Dla mnie wszystko się zaczęło,gdzieś w 1966-67 roku gdy po raz pierwszy zobaczyłem jedną z Opowieści niesamowitych.Był to film"Ja gorę!“,z J.Turkiem i K.Rudzkim w rolach głównych.Oraz głosem ducha zamku,należącym do niepowtarzalnego W.Hańczy.Cóż to był za popis!!! Do dzisiaj uważam to za jedną z najlepszych polskich komedii krótkometrażowych…
Jeszcze w latach 60-tych,powstał jeden z najoryginalniejszych kryminałow jakie u nas nakręcono a mianowicie"Zbrodniarz który ukradł zbrodnię"z rolami Zygmunta Hubnera i Ryszarda Filipskiego.Prawdziwy zapis zbrodni rodem z kroniki milicyjnej…
A potem,juz w kolejnej dekadzie,“Zazdrość i medycyna” w oparciu o proze niegdyś wyklętego,Michała Choromańskiego…
Jednak czas wielkiego przełomu to niemal dokładnie,połowa lat 70-tych gdy powstał film"Zaklęte rewiry”.Klasyczny juz dzisiaj dramat w stylu reżysera,naszpikowany wręcz gorzkim humorem walczącym o lepsze z bolesnymi doświadczeniami życiowymi głównych bohaterów,kelnerów w wielkim hotelu.Marek Kondrat i Roman Wilhelmi a niejako na 2 planie,wspaniali Z.Maklakiewicz i …T. Drozda…
Na początku lat 80-tych Majewski zaskakuje po raz kolejny,realizując wspaniały serial,“Królowa Bona”[Sforza] z Aleksandrą Śląską w jednej z najlepszych ról aktorki!
Ten serial tv był chyba wówczas najbliższy wzorcowym dziełom,za które uznaję do dzisiaj filmy BBC takie jak Elżbieta,królowa Anglii czy Ja,Klaudiusz.Nie zapominając o 6 żonach Henryka VIII…
Minęło kolejnych lat kilka i…największy sukces kasowy w całej karierze reżysera.CK Dezerterzy!
O tym filmie powiedziano juz wszystko.Humor z wojną w tle to na ogół ślizganie się po kruchym lodzie ale trzeba przyznać że powstał jeden z komediowych filmów wszechczasów w polskiej kinematografii.Kondrat,Zborowski,Dmochowski,Zapasiewicz [!] i genialny,W.Pokora!!!
A potem okres w którym wszystko ucichło.Dosłownie i w przenośni.Nie wszystko widziałem ale na film który przykuł moją uwagę,czekałem do końca lat 90 tych gdy powstał serial tv"Siedlisko".I to już chyba tylko ktoś taki jak Majewski mógł namówić mnie do oglądania serialu…
Nie był to jednak koniec przygody z kinem.
Mała matura 1947,Ekscentrycy czyli"Po słonecznej stronie życia"oraz Czarny mercedes…Trzy filmy które w ciągu kilku lat ,przypomniały mi o twórcy,przywróciły ten dawny i dawno nie odczuwany zachwyt nad swego rodzaju,starą szkołą filmową która tak rzadko się dzisiaj odradza…
Rola Wojciecha Pszoniaka w Ekscentrykach,wręcz porywającym swym czarnym humorem,groteskowo baśniowym obrazem stalinowskiego koszmaru"zainfekowanego"jazzem,zasługuje na rodzimego Oscara!Wciąż,mimo upływu tylu lat…
Janusz Majewski odszedł w wieku 93 lat…

5 polubień

Nie wiedziałam, źe był / jest film “Zazdrość i medycyna” . Czytałam tę ksiąźkę w październiku.

3 polubienia

Filmy i seriale kojarzę.
Ale to bylo tak dawno, jakby w innym zyciu…

2 polubienia

Przy tylu powtórkach? :thinking:
Nawet Krolowa Bona była na TVP Kultura…

3 polubienia

Z Ewa Krzyzewska…Film był swego czasu, nawet przebojem kinowym ale…Moim zdaniem nie należał do szczytowych osiągnieć reżysera…

1 polubienie

Dla mnie najlepszy serial polski historyczny.

Niedawno pozwoliłem sobie na oglądnięcie Zaklętych Rewirów. Genialne. Gra aktorów - brak słów uznania. Komedia Dezerterzy lepsza od książki.

2 polubienia

Jak być może pamiętasz,jakies 3-4 lata temu,staralem się namówić Cię do obejrzenia “Ekscentryków”.I w dalszym ciagu, namawiam.
Mam to na plycie wraz z osobnym soundtrackiem ale wiem ze leci to w tv, raz na jakiś czas…
Taaak…Samo wspomnienie Królowej Bony to aż ciarki po plecach.Mysle ze bardzo pomogło tej produkcji,"sąsiedztwo w czasie"względem angielskich seriali.Te wspomniane powyzej,byly może bardziej teatralne ale to różnica kosmetyczna.
Pamietam ze wtedy kojarzyłem A. Śląska jedynie z Pasażerki,Munka…I nagle…To jedna z tych kreacji które mam nadzieje, sprawia ze nikt teraz nie powazy się na próby z nowa wersja…
Zreszta…Odnoszę wrażenie ze nie ma się czego bać bo społeczeństwo zdążyło w swej masie,zglupiec na tyle ze nikt nie odważy się ryzykować kupy szmalu na film o “nieznanych postaciach” :roll_eyes:

2 polubienia

Najpierw te Kulture trzeba (nomen omen) miec :rofl::rofl::rofl:
Tkwilo to gdzies w podswiadomosci, trzeba bylo odkopac archiwum.

1 polubienie

A ja bardzo cieplo wspominam jego serial Siedlisko, byl naprawde dobry, wciągający i pozbawiony blichtru, tandety i komercji ze wspanialymi rolami Pietraszaka, Dymnej, Opani no i rzecz jasna pięknej Renaty Dancewicz.

2 polubienia

Jakze inny od obowiązującej wówczas,telewizyjnej masowej szmiry…Zreszta takie grono aktorskie, pod dowództwem TAKIEGO opiekuna,cos tam MUSI gwarantować.

2 polubienia