Okres dojrzewania i wchodzenia w dorosłość

Dlaczego czas dojrzewania i wchodzenia w dorosłe życie mogą wiązać się z lękiem?

1 polubienie

Wiele czynników.
W duzym stopniu wynikajacym ze zmianą wyglądu i ststusu spolecznego.
Reszta to hormony…

3 polubienia

Dzieciak dojrzewa i zaczyna dostrzegać więcej. Zaczyna dostrzegać wszelkie nieprawidłowości, niesprawiedliwości itp, których wcześniej nie zauważał, nie godzi się z nimi, wali się jego “idealny świat” na rzecz świata pokrętnego, nielogicznego, nieprawidłowego. Dziecko się tego boi, nie zgadza się z nim (stąd ten tzw. “wiek jędzy”). Tak myślę. :thinking:

3 polubienia

Bo jeszcze nie wiemy jak to będzie. Ale spokojnie, wszystkie takie zmiany są normalne, a w razie czego są lekarze! Np. moja córka (dzis staruch 34 latka…) stwierdziła że ma powikłania po rzeżączce, jedna jej koleżanka “miała” kilę a druga (najbardziej nieszczęśliwa: płakała w rosół…) “miała” AIDS!!! Oczywiście była z tego później kupa śmiechu :joy: :joy: :joy:

3 polubienia

Dojrzewanie to taki czas kiedy się zmieniamy.Wtedy możemy mieć więcej kompleksow o naszym ciele i wmawiamy sobie że jest brzydkie lub nieforemne.
Nadchodzą zmiany,zmienia się kształt ciała i jest huśtawka nastrojów i odizolowanie się od reszty
Oczywiście nie u wszystkich
Ja mam prawie 14 lat i troszkę miałam kompleksów na temat ciała
Teraz nadal moje ciało się rozwija i zmienia powoli,ale ja kocham siebie taką jaką jestem

2 polubienia

Z lękiem ale i z radością odkrywania która płynie z ciekawości.Dla mnie to był czas niezapomniany.Jedne z najcudowniejszych lat życia gdy wszystko było"po raz pierwszy".
Od piwa w Karkonoszach,po pierwsze pocałunki po drodze na Szczawnicę…Pierwsze płyty za własne pieniądze,pierwszy autostop…Pierwsze mecze w barwach licealnych,pierwszy sylwester w domu,z dwudziestką ludzi na karku :joy:
Pierwsze rajdy turystyczne i festiwale [z reguły jazzowe ale nie tylko]…Itd

2 polubienia

Bo dojrzewanie jest związane ze znaczącymi zmianami.

2 polubienia

Mózg dojrzewa też, więc zachodzą fizyczne zmiany.

2 polubienia

Tak