Oświetlenie roweru.

Chciałabym kupić sobie rower aby swobodniej i co najważniejsze szybciej poruszać się po mieście. W ofertach które znajduje są rowery które mają odblaski (z obu stron) i zastanawiam się czy takie coś jest dopuszczalne i czy nie dostałabym za takie coś mandatu? Mówiąc szczerze chciałabym mieć światełko z przodu dla własnej wygody ale to myślę że mogłabym załatwić sobie sama…

Zupełnie niezrozumiałe jest dla mnie, dlaczego w nowych rowerach nie są montowane obowiązkowe elementy wyposażenia roweru, tak jak w samochodach. Oświetlenie i sygnał dźwiękowy (dzwonek) w rowerze sa obowiązkowe, a poza tym niezbędne dla twojego bezpieczeństwa.

2 polubienia

Obowiązkowe światła na rowerze:

  1. co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym (od 2012 roku) światłem - czyli np lampka przednia na baterie, lub dynamo,
  2. co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe
  3. co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym, lub migającym (od 2002 roku) światłem,
  4. kierunkowskazy - jeśli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

Według przepisów, wiec lepiej kup taki, który ma to na wyposażeniu, bo potem będziesz musiała to kompletować i cena roweru wzrośnie.

2 polubienia

Odblaski swoją drogą. Przydają sie ale kup koniecznie dobre oświetlenie. Jeżeli chodzi o lampki tylne polecam WALLE firmy Mactronic. Koszt. ok 60 zł. świecą jak cholera. Tylko niewidomy nie zauważy. Najlepiej korzystać z trybu migającego.

Jeżeli chodzi o lampę przednią to również używam Mactronic. Tutaj jednak wybór jest spory. Od 50 zł w górę kupuj.
https://allegro.pl/oferta/lampka-tylna-na-rower-mactronic-bpm-2sl-walle-6303517561

Pomyśl też o odblaskowych rurkach na szprychy. Nie oszczędzaj na oświetleniu. Mamy kierowców idiotów.
Dobrze też sobie dać na lewą nogę pasek odblaskowy. Będzie migał w czasie jazdy. Takie pierdołki sprawiają że kierowcy nie wiedzą co jest grane na poboczu (z daleka) i zwalniają.

1 polubienie

To juz by byla paranoja jakby za elementy zwiekszajace widocznosc roweru dawali mandaty.
Kodeks drogowy okresla tylko minimalne wyposazenie. Dla wlasnego bezpieczenstwa warto pomyslec o czyms wiecej, z kamizelka odblaskowa wlacznie.

Sprzedawca nowego roweru musi oferować go z odblaskami i dzwonkiem.
Światła nie są koniecznym wyposażeniem nowego, sprzedawanego roweru.

Rower poruszający się po zmroku musi mieć oświetlenie.

Oświetlenie z przodu powinno być dość mocne. Bo drogi mamy bardzo kiepskie…
Tylne dość mocne. Fajnie by było mrugające.
Ponadto polecam odblaski dodatkowe.
Najlepsza jest kamizelka odblaskowa.
Smok czasem jeździ w kurtce odblaskowej…

2 polubienia

tu na terenie niezabudowanym kamizelka lub odblaskowe ubranko jest obowiazkowe.
na rower nie musi byc wsciekla zolte.