Pierwszy raz słyszę, o tym belgijskim zbrodniarzu, który doprowadził do śmierci 10 mln ludzi

bos Jadra ciemnosci Conrada nie czytal?
Czasu Apokalipsy pewnie tez nie ogladales?

2 polubienia

To drugie mi coś mówi, a to pierwsze nic a nic :confused:

pierwsze to nowela oparta na faktach - autor osobiscie zetknal sie z tym “rajem na ziemi” jaki zgotowal ludziom w Kongo krol Leopold, drugie to film skadinad swietny luzno oparty na podstawowym watku noweli, zmieniono okolicznosci, rzecz dzieje sie w trakcie wojny wietnamskiej. a sam film jeszcze z innego powodu zapisal sie w historii tym razem Polski - zdjecie zrobione w pierwszych dniach stanu wojennego:

3 polubienia

A ja o tym wiedziałem.

2 polubienia

Krótko: Leopold II Koburg, był totalnym skuwrielem. Dążył do wojny z Holandią w celu zjednoczenia obu krajów pod jego berłem. Bardziej jednak chodziło mu o kolonie holenderskie. I nie wiadomo jakby to się skończyło, gdyby się zaczęło, ale udaremniła to Francja. A Kongo uważał za swą prywatną własność.

2 polubienia

Krol Leopold?
Gdyby nie brytyjski dziennikarz Edmund Morell,diabli wiedza kiedy by to wszystko dalo sie ujawnic.
Dzisiaj nie zbrodniczy rezim zadziwia ale…Przede wszystkim fakt ze mozliwe bylo urzadzenie sobie z tych ziem,prywatnego panstwa.
Porownanie z Hitlerem chybione jak zwykle bo Leopold nie zakladal zbrodni tylko maksymalny zysk.A ze wyslugiwal sie bandytami oraz uczynil z murzynow prywatna policje,niczym Zydzi ze swoich w czasie wojny,to tak to wygladalo.W obliczu strachu czlowiek zrobi wszystko albo i wiecej niz myslal ze jest zdolny :face_with_raised_eyebrow:
To ze pierwszy raz o nim slyszysz,tylko potwierdza ze nauka historii dzisiaj zakrawa na kpine.Z tym ze akurat jesli chodzi o kolonizacje,nigdy nie bylo z tym dobrze.Byl to temat wypelniony poprawnymi politycznie klamstwami [Sudan!] lub ignorowany jako nie istotny dla socjalistycznej mysli.Zamykalo sie to w twierdzeniach ze “kolonializm byl zly” i basta.A mial on mnostwo twarzy.Takze i te zbrodnicza.
No ale u nas uczono o chlopie panszczyznianym oraz tzw. rewolucjach :rage:

3 polubienia

Nas to usilowano uczyc o feudalnym wyzysku za czasow Ramzesa pierwszego. I niewolnikach budujacych piramidy
Na szczescie juz na biologii teorii Lysenki nie uczono. Pomarancze na Syberii hodowane pod golym niebem? A co? Musza sie przyzwyczaić do klimatu.

2 polubienia

A czemu tak trochę konkretniej był totalnym skurwielem, bo mnie to zaciekawiło ?

I czemu właściwie udaremniła to Francja ? W sumie logiczne - po co jedno silne państwo jak mogą być dwa a słabsze … No ale mimo wszystko czemu ?

PS. Podoba mi się to, że konkretnie odpisałeś :wink: