Polecam ten film o początkach Protestantyzmu a właściwie życiu Lutra

3 polubienia

Polecasz przeznaczenie 2 godz. dla niepewnej mądrości filmu? A nie możesz go streścić w 2 minuty?

Oglądałem przed laty ten film. Polecam.

2 polubienia

Wg mojej świadomości, luteranizm nie jest mądrzejszą próbą reformowania zepsutego i fałszywego chrześcijaństwa, a nawet jest próbą głupszą, zakładającą prawdziwość i boskość całej Biblii, choć nikt myślący nie wierzyłby w nią.

Przeczytanie tej mojej opinii, zajmie każdemu mniej niż minutę.

1 polubienie

Nie jestem w 100 % przekonany co do tego, że Luter uważał biblię za w 100% poprawną, chociaż to naprawdę możliwe.

Natomiast tutaj widać jak kapłani byli zepsuci, a Luter dopatrywał się coraz większej ilości sprzeczności w KK, a przez to z czasem uznał biblię jako bliższą prawdzie niż Papieży … Oczywiście w uproszczeniu piszę

1 polubienie

Nie da się streścić realiów w jakich żyli ówcześni Europejczycy, a w filmie przede wszystkim Niemcy

Poza tym nie uważam, też że Luter “miał absolutną rację”, ale na pewno trzeźwo i racjonalnie myślał, jak na ową epokę

1 polubienie

Aby zrozumieć fałszywość i diabelskość biblii, trzeba mieć dużo samozaparcia, w tym warunki do takiego jej studiowania i poprawną weryfikującą wiedzę interdyscyplinarną, a o taką bardzo niełatwo, bo naukowcy są ograniczeni do wąskich specjalności, niczego mądrego nie rozumieją i do tego oszukują.

Biblia to jest jeden temat, a protestantyzm; drugi.

2 polubienia

Ale ten drugi odwołuje się jeszcze bardziej do starotestamentowej części biblii, niż katolicyzm, co dobrze o nim nie świadczy.

Czy ja wiem, czy aż tak bardziej. W tamtych czasach było w KK też dużo starotestamentowej mentalności - chociaż na swój sposób naciąganej

1 polubienie

W zeszłym roku byłem w Niemczech na musicalu o Lutrze :slight_smile:

1 polubienie

I co ? Jakie wrażenia ?

1 polubienie

Bardzo dobre… to komediowy musical był :wink:

1 polubienie