Popołudnie z ciekawostką?

30 kwietnia 1777 urodzil sie Johann Carl Friedrich Gauss, jeden z pierwszych twórców geometrii nieeuklidesowej (dla tych co z lekcji matematyki na wagary uciekali - to taka geometria, gdzie trójkąt może mieć wszystkie katy proste, a dwie linie równolegle kiedyś się przeciąć) - za życia nazywany księciem matematyków nie zajmował się wyłącznie teoria - w zakresie jego zainteresowań była również fizyka, optyka, astronomia, geodezja, kartografia, statystyka - czyli wszystko gdzie teorie można zamienić na praktykę.
rozwinął tez ku utrapieniu przyszłych studentowi nauk ścisłych rachunek całkowy i różniczkowy.
dla tych co pamiętają? jego podobizna znajdowała się na banknocie 10-markowym.

3 polubienia

Te całki i różniczki nie wiem komu i na co potrzebne .
Tak samo jak 100-letni DZIADEK biegający z chodzikiem po UK i zbierający tym samym kasę …
Proponuję wszystkich 100-latków wysłać NA SPACERNIAK!!!
Już i tak nie mają nic innego do roboty w swoim życiu!

Faktycznie,wiecej mnie nie bylo niz bylem i skutki sa do dzisiaj…
Ale…Jak trojkat bedzie mial same kąty proste to nie bedzie trójkatem.To"trój",dla mnie załatwia sprawe :rofl:
A teraz sie pewnie dowiem ze to co widze to jest nieprawda…

1 polubienie

:thinking: no kurde nie pamiętam gościa :thinking:

Nie ma go na FB?

1 polubienie

Pewno ma konto na "insta, tam się kasiorę zarabia :thinking:

1 polubienie

Aha

Nie, to nie on!
Aha to 20 wiek, ten tutaj starszy i nic @okonek nie wspomniała, że kapelę mioł.

1 polubienie

Kapelę metalową?!

1 polubienie

Ciiìii @Devil
Nie wystawiajmy na próbę nerwów naszej koleżanki @okonek.

3 polubienia

Taki trojkat mozna narysowac na powierzchni kuli😆 idea Euklidesa polegala na tym, ze wszystko odnosilo sie do powierzchni plaskiej. Wprowadza zamieszanie? Moze troche tak, bo w szkole ciagle ucza geometrii euklidesowej i potem troche trudno sie przestawic.

2 polubienia

A mnie się ten pan kojarzy jeszcze z polem magnetycznym. I prawdopodobnie z jedną taką krzywą. :rofl:

1 polubienie

i Ty się dziwisz że ludzie uciekali z matematyki? :smiley:

Z matematyki to sie dziwie, ale z lekcji rachunkow w podstawowce to nawet mi sie zdarzylo.