Poranek z kulturą (11)

Massenet, Manon (Ah, des Grieux…O, Manon)

image

Burne Jones, Miłość wśród ruin

2 polubienia

Wysłuchane, obejrzane.
Ciekawy obraz, autora nie znałem.

1 polubienie

Manon w tej inscenizacji,kojarzyc sie moze z Joanna D’Arc…Bo nie wygląda to wcale na XVIII wiek :slightly_smiling_face:
Autora obrazu jak dotąd nie znalem ale bardzo mi to przypomina J.E.Millaise’a i jego Ofelię ktora tu kiedys gosciła[albo na starym forum].Ten sam styl i jakby ta sama reka,co okazuje sie zludzeniem…
Jakby z jakiejs legendy średniowiecznej :slightly_smiling_face:

2 polubienia

Jedyne, co mi jakos pasowalo.

1 polubienie

A to nie ta sama epoka? Jeszcze sprawdze…

Millais byl starszy, ale obydwaj prerafaelici.

1 polubienie

Moje 3 grosze do kultury …

2 polubienia

Ogladalam cala te opere
Bardzo nierowna,
Ma piekne fragmenty i dosc “poprawna” reszte
Netrebku tu swietna, choc pokazany tu fragment nie jest najlepszy

1 polubienie

To tylko nie najlepszy fragment tej opery
A opera jak juz wspomnialam ponizej nierowna
W calosci Manon sie tu z Joanna nie kojarzy

Co do obrazu z Ofelia moze masz racje. Nb: na podstawie tego wlasnie obrazu nakrecono scene w filmie “Hamlet” tym najstarszym. Scena ta zrobila na mnie ogromne wrazenie, a obraz ogladalam juz poozniej

2 polubienia

Tak ale ja nie mowie o operze a o wygladzie Manon z tymi posznypcanymi włosami jak u skazanca…
Natomiast obraz…Staralem sie wykazac podobienstwo kogos kto wyraznie zapatrzony jest w minione wzorce.W tym przypadku,klasyczno sredniowieczne.

Jesli tak to zapewne jest wiecej dziel gdzie nie da sie ich odroznic,bez fachowego podejscia i doglebnej znajomosci.
Prerafaelici mieli fajna filozofie [jakze inna od wspolczesnego chocby,postmodernizmu!] ale cierpiala na tym bardzo powaznie ewentualna oryginalność…

2 polubienia

A tak w ogole…
Czy to nie dzisiaj rocznica zwyciestwa Krystiana Zimermana w Konkursie Chopinowskim?

1 polubienie

A, to calkiem prawdopodobne! Wtedy byl jeszcze bardzo milym chlopcem…

1 polubienie

???
A co mu sie stalo pozniej?