Poranek z kulturą (41)

Mozart, Don Giovanni (Crudele)

(NN), Zalotnik i śpiąca dziewczyna

1 polubienie

Dla Netrebko kariera zaczela sie wlasnie Mozartem
Milo mi sluczac jej spiewu w poczatkowych fazach. Rzadko mam te mozliwosc- I choc aria niezbyt znana ona wydobyla z tego co sie da.
W poczatkowym okresie kariery jej glos mial bardzo silna barwe slowianska (slychac w tej arii) - bylam tym zachwycona. Ale i obecnie jest swietna. Szkoda tylko ze ma tak zwane fochy i wystepuje tylko wtedy, gdy jednoczesnie daja szanse wystepow jej aktualnemu mezowi. Zobaczymy…

A ten NN wcale niezly. Tak mysle do jakiego okresu i do jakiego malarza mozna by go przypiac

1 polubienie

Dopiero teraz tu zajrzałem i podpisałem listę listę obecności. :yum:

2 polubienia

Ciekawe gdzie trafilas na ten obraz…Autor faktycznie nie do ustalenia bo obraz nie jest podpisany,niemniej uchodzi za początek XX wieku.Dlaczego?Tez nie wiadomo jednak stroje wskazywalyby na znacznie starszą prace…

2 polubienia

Ja tez:::

1 polubienie

Odhaczone :joy:

Tez mysle ze znacznie starsza…

mozna zbadac pochodzenie i sklad farb - niektorzy malarze uzywali wlasnych niepodrabialnych mieszanek, a i wiele skladnikow bylo tez stosowane w okreslonym czasie - np. chocby zastapienie bieli olowiowej dwutlenkiem tytanu.
ewentualne zbadanie samego plotna czy deski na ktorych jest namalowany obraz (choc to jest mniej wiarygodne, bo swiadczy tylko o dolnej granicy wieku)

2 polubienia

I to moze wskazywac na poczxatek XX wieku?

Nie znałem tego obrazu.
Niektórzy malują z czasów sobie przeszłych i być może tak było w tym przypadku?

1 polubienie

Ale wyjce XDD
Tylko opera metal. Tarja Turunen, Therion, Elitania.

Wielce prawdopodobne choć…Nie pisalbym tego gdyby mi pewne detale czegoś tam nie podpowiadały.I albo to jest dzielo XIX wieczne albo to ktoś kto zna detale francusko-włosko,ewentualnie hiszpanskiej prowincji.
Ja juz to widziałem u innych.I tego jestem pewien ale nazwac nie potrafie…

3 polubienia

Sprzeczał się nie będę, aż tak mocny w temacie nie jestem.

znalazlam pochodzenie tego obrazu - wystawiony na internetowej aukcji, 2600 zl, w ramie z lat 60-70 ubieglego wieku - prawdopodobnie czas kiedy zostal namalowany ustalono na zasadzie legendy rodzinnej.

a watpie czy ktos sie bawil w jakies dokladniejsze analizy, bo pewnie by przekroczyly wartosc rynkowa samego obrazu.

4 polubienia

Tak,chyba bylem na tej stronie ale informacje tam zawarte dotyczyly kwestii rynkowych…

Chyba wlasnie tam to znalazlam…

1 polubienie