Poranek z kulturą (43)

Haydn, Il mondo della luna (Uwertura)

image

Ajwazowaki, Światło księżyca

3 polubienia

No…To chyba jednak nie jest sztorm :laughing:

2 polubienia

Dzisiejszym kompozytorem obudziłaś dziś u mnie miłe wspomnienie ze wczesnych lat młodości związany też z moim pierwszym wyjazdem za granicę. Przynudzę trochę i podzielę się tym wspomnieniem.

Otóż, w październiku 68 klub wysłał drużynę szesnastolatków na turniej do Schwedt w NRD, co wówczas było kosmicznym przeżyciem dla takich gówniarzy, jak my. Po tym turnieju odbytym w weekend, zaproszono nas na tydzień do Rostocku na wspólne treningi przyjaźni. Zakwaterowano nas na Joseph Haydn Strasse. Mało tego, dodatkowo zagoniono nas do miejscowej filharmonii na koncert z muzyką tego kompozytora. Przyznaję ze wstydem, że do tych pór nie wiedziałem o istnieniu takowego. Wtedy lepiej mi wychodziło pranie w ringu niemieckich kolegów, niż słuchanie takiej muzyki, do której dorosłem o wiele później.

Co do obrazu, to podzielam zdziwienie kolegi @collins02 ponieważ na załączonem obrazku mamy przeciwieństwo sztormu, czyli gladę.

2 polubienia

Tez tak mysle. Ale chodzilo mi o ksiezyc, a ten JEST!!!

Wiecie co, sprawdze w tzw. innym zrodle…

@collins02 @birbant Juz poprawilam. Moze juz jest dobrze. Sztormow znalazlam wiele…

2 polubienia

Ajwazowski ponoć namalowal kilka tysiecy obrazow o temtyce morskiej ale akurat Sztorm tutaj juz był…Tzn.na starym forum.
No a ta sielanka bliższa jest…Zatoce neapolitańskiej,pędzla Marii Gianni,choć oczywiscie Światło ksiezyca,ze swym fotograficznym wdziekiem,moze naprowadzic na Ajwazowskiego.

2 polubienia

O, nawet podales tytul!!! :grin:

1 polubienie

Z samych sztormów,moznaby stworzyc osobną galerie :smile:

1 polubienie

Tak, cale mnostwo! Ale wierz tu internetowi… A tak sie przygladalam gdzie tu sztorm. Doszlam do wniosku ze pewnie wzrok mi sie pogorszyl! :joy:

1 polubienie

Nie,nie sądzę aby to byla kwestia wzroku.
W necie obrazy czerpie sie na ogół z calych zestawów,czasem tematycznych a czasem mających za wspolny mianownik jedynie nazwisko autora.
Ajwazowski mimo swego geniuszu,byl raczej monotematyczny,wiec na widok ze 20 “sztormow” i paru zatok,mozna zle kliknąc…
Gdybys nagle zobaczyla 20 portretow Antona Van Dycka czy Tycjana,też o pomyłke byłoby łatwo.

2 polubienia

Wiem, ale zaczynam watpic w podawane informacje…

Na razie plus
Odpisze potem jak sie do konca przebudze (zmiana pogody)

1 polubienie

A ja dalej czuje ze przejechal mnie walec…

1 polubienie

No to idziemy “rowno” :upside_down_face:

Wspanialy ten prezentowany Ajwazowski!!!
Haydn rowniez. Tego mjeszcze nie slyszalam

1 polubienie

Bo Haydn z oper jest malo znany…

1 polubienie