Poranek z kulturą (82)

Musorgski, Noc na Łysej Górze

Goya, Wielki Kozioł

1 polubienie

Sala w Prado gdzie wystawione sa “czarne obrazy”’ robi po tych wszystkich Rubensach, Velazquezach i spolce upiorne wrazenie.
Ale dopiero widac, ze Goya wyzwolony z koniecznosci liczenia sie z gustami dworu i pozostalych klientow na kolejne obrazy potrafil tworzyc genialnie.

2 polubienia

Noc na Łysej Górze jest mi znanym utworem, bo lubię słuchać Musorgskiego.

Mój tata miał album ze wszystkimi reprodukcjami Goyi, ale teraz nie wiem, gdzie ten album jest. Mam nadzieję, że brat się nim zaopiekował.

2 polubienia

No, myślę! Przejść od grubych amorków do takich maszkar…

Część moich książek, w tym albumów, jakoś dziwnie się rozpierzchła…

To można nazwać dużą stratą. U mnie też kilka fajnych rzeczy zaginęło i nie wiem jak, kiedy i gdzie?

1 polubienie

Bardzo duża. Dobry zwyczaj: nie pożyczaj…

1 polubienie

“po tych wszystkich Rubensach”???
To mam nadzieje,żart…

Nieznana muzyka
i nieznany obraz znanego malarza
Wiec mam okazje poznac cos dla nie nowego. Dziekuje

1 polubienie

Na jutro też czegoś wyszukam!

1 polubienie

To juz obejrze pozniej
bo w weekend dostep do komputera mam utrudniony
Poza tym sa tu problemy z internetem
Ale i tak zal mi wyjezdzac

1 polubienie

Oczywiscie, ze zart…
W Prado mialam mozliwosc byc nie raz w czasach kiedy mieszkalismy w Madrycie.
Chodzilo mi o kontrast tych w wiekszosci barwnych choc niekoniecznie o pogodnych w tematyce obrazow z ta stylistyka. Zgromadzone w jednej sali robily niesamowite wrazenie.
Zwlaszcza, ze obie slynne Maje jakos w tym natloku dziel sztuki specjalnie na mnie wrazenia nie zrobily, a wiekszosc naprawde dobrych prac Goi jest w rekach prywarnych lub porozrzucane po innych muzeach.
Wtedy jeszcze Guernica Picasso miala swoj pawilon (obecnie miesci sie tam kolekcja mieszczanskich landszaftow rodem z XIX wieku, a Picassa przeniesiono do pobliskiego muzeum malarstwa nowoczesnego im. Krolowej Zofii, bo amatorow na wspolczesne koszmarki duzo nie bylo, a teraz kazdy pojdzie, bo byc w Madrycie i Guernica nie zobaczyc :thinking::wink:?
Niestety nie bylam ostatnio, to znaczy po rozbudowie Prado, ale moze w koncu sie wybiore, w koncu daleko nie jest, komunikacja dobra, jakis hostal tez sie znajdzie.

1 polubienie

Jak szybko czas leci…

1 polubienie