Przepisanie mieszkania - pytanie

TAK. Teraz w notariacie testament. Wtedy pozostałym uprawnionym należy się zachowek (chyba, że się zrzekną). Jak już dostaniesz to spółdzielcze, czy TBS, to też w notariacie załatwiacie sprawę darowizny. Choć nie bardzo wiem po co, bo mieszkania spółdzielczego nie dostaniesz “od ręki” . Rozumiem, że jeszcze nie wiesz o jakie i gdzie będziesz się starał. Bo najlepiej, dla pewności, byłoby zapytać u źródła, czyli w danej spółdzielni. Możesz to zrobić bez podania nazwiska, telefonicznie już teraz.

Przy darowiżnie, żeby nie była podważana po śmierci darczyńcy przez uprawnionych innych spadkobierców, trzeba zrobić darowiznę z “dożywociem”. Wtedy nikt nic nie ma szans podważyć i oczekiwać ewentualnych zachowków gdyby sąd uznał, że jednak wartość darowizny należy do masy spadkowej.

Złożyć wniosek, spełniać kilka warunków: niskie zarobki, brak mieszkania własnościowego, może coś tam jeszcze (ale to już zależy od spółdzielni), wpłacić wymagany wkład i… czekać. :slight_smile: Ja czekałam 12 lat :frowning: Książeczkę mieszkaniową założyli mi rodzice, gdy miałam 14 lat.

1 polubienie

Koleżanko, nie kpij z mojej skromnej osoby :wink:

1 polubienie

Ależ ja nie kpię. Ja nie zrozumiałam tego, co napisał autor a Ty tak. :slight_smile:

1 polubienie

A to teraz jest jeszcze spółdzielcze prawo? Myślałam, że spółdzielnie tylko sprzedją mieszkania.

O to dziwne. Zawsze mi sie wydawalo, ze takie fanaberie to przy mieszkaniach kwaterunkowych nie spodzielczych?

Z kwaterunkiem, nie wiem jak teraz, ale kiedyś to było tylko po znajomościach :frowning:

Byle jaki kwaterunrk, jak na to nie bylo chetnych krewnych i znajomych królika to w Lodzi za komuny byl prawie od reki. Gorzej byli nie tyle dostac się co wpisać na listę członków spoldzielni - a nawet kandydata na czlonka. Ale…
Mozna bylo własną spoldzielnie założyć.
Przepisy bodaj 84 czy 83, w kazdym razie tuz po stanie wojennym na to pozwalały.
Oczywiscie, ze trzeba bylo znalezc teren, wydebic kredyt i wziac na siebie klopoty z siła robocza, zaopatrzenien i projektantem.
I znaleźć odpowiednio nośne ideologicznie hasło :upside_down_face::money_mouth_face:
Taka powstała, niektorzy zalozyciele jeszcze tam mieszkaja, inni ślą pozdrowienia z rożnych zakątków swiata.