Pytanie do znawców techniki górniczej

Wieliczka to jest osobliwosc
delikatnie mowiac
co do kopalni? pomysleliscie o wentylacji?

1 polubienie

Wydaje mi się, że wysokie szyby górnicze są po to, by za jednym razem można było na górę przetransportować większą liczbę wagoników z urobkiem.

@efka pomyślała, publikując szyb wdechowy.

.górnik nie cyjanobakteria, oddychać musi.

1 polubienie

Jeśli długość liny wywoływałaby jakiekolwiek wibracje, to staranoby się raczej skracać tą linę, zmniejszając wysokość szybu.
Im coś dłuższe, tym bardziej podatne na odchylenia. Im dłuższe ramie, tym mniejsza siłą.

Upierałbym się raczej przy zmniejszaniu kąta nachylenia liny.
Podobnie jest przy zabezpieczaniu ładunku oraz przy podnoszeniu ciężarów dźwigiem.

Zabezpieczając ladunek, pasy zaciskowe powinny być umocowane jak najbliżej ładunku, tworząc jak najmniejszy kąt.
Przy kącie 45° wytrzymałość pasa zmniejsza się o połowę.
Rys-4-Mocowanie-za-pomocą-odciągów-przepasujących-ładunek-od-góry

Przy pracy dźwigów, aby ten kąt zmniejszyc, stosuje się trawersy.
Traversen-Dolezych-Richtige-Anwendung-21-300x121-1-300x121

Tu tak obciążony łańcuch, nie ma nawet połowy swej nośności znamionowej.

Tak jest OK.
Traversen-Dolezych-Richtige-Anwendung-31-300x205-300x205

Oglądałem film dokumentalny o katastrofie lotniczej. Przyczyną był błędnie zamocowany ładunek. Użyto w prawdzie odpowiedniej ilości pasów (20ton ładunku = 10 pasów á 2 tony mogłoby się wydawać), jednak ich zamocowanie pod kątem 45° obniżyło ich wytrzymałość o połowę. Mogły utrzymać tylko 10 ton.

2 polubienia

Wszystko co piszesz jest prawdą tylko nijak się ma do tematu postu.
Nachylenie liny wynika z posadowienia maszynowni na poziomie nadszybia ale obok szybu. Im bliżej szybu tym nachylenie mniejsze czyli układ korzystniejszy. We współczesnych wieżach basztowych gdzie maszyny wyciągowe zamontowane są na ich szczycie problem pochylenia lin nie występuje, są tylko liny pionowe. Ale jaki to wszystko ma wpływ na wysokość wieży?

2 polubienia

Im wyższy szyb, tym korzystny układ jest jeszcze korzystniejszy.
Zwiekszajac wysokość szybu, kąt nachylenia lin będzie zmierzał do 90°, choć oczywiście nigdy tego nie osiągnie.
Prosta trygonometria.

Zapewne wysokości szybu nie można było zwiększać w nieskończoność i postanowiono usadowić maszynerię na jego szczycie, tworząc tym samym szyb basztowy z linami tylko pionowymi.
Taki szyb jest bardziej podobny do szybu windy na Ursynowie, o którym wspomniałem w pierwszej mojej odpowiedzi, którą @Bingola uznał (nie wiedzieć dlaczego) za najlepszą.

2 polubienia

Czy ten szyb jest zrobiony z szyb?

.raczej nie :grinning:

2 polubienia

A ja się zastanawiam, co ma wspólnego szyb z szybowcem? :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 polubienie

Zaraz, zaraz … a gdzie jest w takim razie szyb wydechowy?
Co oni tam na dole na jednym wdechu cały czas …??

1 polubienie

napisałem, ale się z tym nie zgadzam. Zasugerowałem się czymś, pewnie Twoimi obrazkami. Te obrazki ilustrują zupełnie inne przypadki obciążeń.
Naprężenia w linach są całkowicie niezależna od kąta ich pochylenia (w tym kopalnianym przypadku oczywiście). Siły zmienne, zależne od nachylenia liny występuje tylko w zastrzale, skośnej podporze szybu który służy właśnie temu, aby przejąć siły wynikające z usytuowania maszynowni (maszyny wyciągowej) nie bezpośrednio nad szybem a nieco z boku.
Linę obciąża (rozciąga) tylko ciężar klatki z ładunkiem (plus oczywiście jakieś opory, tarcie itp.) niezależnie od jej konfiguracji.

Napisałem to aby uspokoić moje sumienie które zaczęło się wieczorem buntować, że zupełnie zmarnowałem wysiłki mojego wykładowcy z mechaniki, zapominając takie podstawowe rzeczy. image

Nawiasem mówiąc odpowiedzi na zadane pytanie to wyjaśnienie nie udziela. image

2 polubienia

No to ja już chyba wiem. :sunglasses:

Rzeczywiście kąt nachylenia liny nie ma wpływu na jej obciążenie.
Kąt nachylenia liny ma natomiast wpływ na kierunek i zwrot wektora siły dzialajacej na punkt zwrotny liny, jakim jest oś koła na szczycie wieży.
Załóżmy, że z przyczyn technologicznych maszynownia została zbudowana 1 kilometr od szybu. Podczas pracy takiej windy na wieżę działałyby siły boczne, które trzebaby było niwelować dłuższym, cięższym i postawionym pod innym kątem zastrzałem. Zważywszy, że zastrzał jest najgrubszym i najcięższym elementem konstrukcji wieży, postanowiono w ramach oszczędności pracy i materiału, zwiększyć wysokość wieży, a tym samym zmniejszyć gabaryty samego zastrzału.

1 polubienie

Eh panie @ZiraaeL. Błądzimy, błądzimy. A może po prostu żartujemy.
Im wyższa wieża tym więcej materiału potrzeba i pracy włożyć więcej w jej montaż. To samo dotyczy zastrzału. A ponieważ oba elementy podlegają siłom ściskającym, więc ze zwiększeniem długości w obydwu elementach odzywa się skłonność do wyboczeń. Trzeba zatem zwiększyć sztywność tak elementów (w konstrukcji kratowej) jak i całości. A to znowu wymaga materiału i pracy, czyli kasy.
Nie, nie idźmy tą drogą, donikąd nas doprowadzi. Chyba że celem jest odkurzenie zakurzonej i nieco zapomnianej wiedzy. image

2 polubienia

Nie. Pan @ZiraaeL nie żartował Panie @Antykwa. :grinning:
Jakbym żartował, to powiedziałbym, że wieże są tak wysokie, by Stary @efki i jego kompani widzieli i wiedzieli nawet po ciemku i pijaku, gdzie na piątą mają się stawić na szychtę.

Jednak jakieś techniczne, bądź ekonomiczne wytłumaczenie musi być, dlaczego te wieże są tak wysokie.
Doszliśmy do tego, że szole (powoli staje się ekspertem i zaczynam używać fachowego języka :grinning:) są wielopoziomowe, ci determinuje wysokość wieży.
Jednak @Bingila opublikował zdjęcie, na której wieża jest znacznie wyższa od budynku nadszybia.
Wczoraj wieczorem znalazłem w necie plik .pdf na temat zasad budowy wież szybowych.
Można było w nim przeczytać, że wysokość wieży zależna jest wielkości szoli oraz
od warunków technologicznych, determinujących kąt nachylenia lin.

Jak znajdę ten plik w telefonie, to wkleję, edytując ten komentarz.

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://bc.pollub.pl/Content/6445/PDF/BN_84_8902_05.pdf&ved=2ahUKEwiKkv3f64TsAhV1nVwKHd60AIsQFjAKegQIBxAB&usg=AOvVaw1SnZLDaeALDIgwv-0ZnqJb

Plik 8,72 MB

2 polubienia

@ZiraaeL @Antykwa, dziękuję wam za rzeczową dyskusje i poszukiwanie źródeł do wyjaśnienia kwestii zawartej w pytaniu. Nie myślałem, że banalny z pozoru temat stanie sie taką pożywką do pracy niemal naukowej. I to jest sławnie podstawowa funkcja internetu - dzielenie się wiedzą!

1 polubienie

Szanowny Panie @ZiraaeL.
Przeczytałem załączoną normę branżową szczególnie pkt. 5.1. Wyczytałem że dwa elementy decydują o wysokości wieży: wysokość szoli i wymagania urządzeń skipowych. A ja te dwa elementy właśnie wymieniłem w moim pierwszym wpisie.
Użyte jeszcze wyrażenie: ‘warunki technologiczne, jak np. kąt odchylenia lin wyciągowych’ jest dla mnie zupełnie niezrozumiałe.
Myślę że zasadniczo znana jest podstawowa odpowiedź na postawione pytanie chociaż @Bingola pewnie usatysfakcjonowany nie będzie…
Myślę @ZiraaeL że możemy z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku udać się na dobre piwo. image

2 polubienia

image

1 polubienie

Jeśli @Bingola będzie przejawiał oznaki niezadowolenia, to mu się postawi dwa kufle i zacznie te oznaki przejawiać.:grinning:

3 polubienia

Jako rzecznikowi kolegi @Bingola też należy mnie się piwo… :stuck_out_tongue:

2 polubienia

To pytanie, czy stwierdzenie?

2 polubienia

Zdecydowane stwierdzenie, ewidentnie…

1 polubienie