Pytanie do znawców techniki górniczej

Dlaczego wieże szybowe w kopalniach muszą być takie wysokie? Jaki jest sens zawieszania koła prowadzącego linę tak wysoko? Czy to coś daje? Czy nie mogło ono być znacznie niżej nad ziemią? Czy są jakieś wymogi techniczne? Czytałem w Wikipedii trochę o tym, ale nigdzie nie jest to wyjaśnione, ponoć są w niektórych kopalniach wieże o wysokości ponad 100 metrów. Czy to jest związane z głębokością szybu? A jeśli tak, to w jaki sposób?
Poniżej przykład takiej wieży w oryginale i sztucznie obniżona przeze mnie. Czy ta po prawej byłaby gorsza od tej po lewej?

2 polubienia

zasada dzwigni?

A co tu ma dźwignia? Kołowrót jest dźwignią dwuramienną, ale rozkład sił zależy tylko od średnicy koła a nie od wysokości na jakiej się znajduje

ale jak duze to ladnie wyglada
dodaj poprawke na wiatr.

Klatka windy w szybie górniczym nie wygląda jak winda w 12-o piętrowym bloku na Ursynowie, gdzie spotykają się Kowalska z Nowakiem.
Klatki wind górniczych są wielopoziomowe i przeznaczone są nie tylko do transportu pracowników.
Maszyny i przekładnie wieży szybowej są w stanie pociągnąć ciężar do 50 ton, czyniąc ursynowską windę blaszaną zabawką.

Zmodyfikowana przez Ciebie wieża, wyciągnęłaby na powierzchnię dwa górne poziomy klatki, pozostawiając pozostałe pod ziemią, co zmniejszyłoby efektywność i tak mało efektywnych kopalń.

4 polubienia

Ja o tym doskonale wiem, @ZiraaeL, ale to nie jest tak, że lina podciąga tę klatkę nad ziemię tak wysoko. Górnicy i sprzęt wysiadają w nadszybiu, czyli budowli znajdującej się pod wieżą. Ale i tu konstrukcja wieży wystaje znacznie ponad budynek a nad nim znajdują się tylko jakieś wąskie drabinki awaryjne służące zapewne do inspekcji i konserwacji wieży

Szyb i wieża górnicza, to nie to samo, co winda na Ursynowie.
Maszynownia windy na Ursynowie usytuowana jest bezposrednio nad szybem.
Maszynownia windy górniczej usytuowana jest obok nadszybia.

Wysokość wieży determinuje kąt nachylenia liny wyciągowej, gdzie wiadomo, że im jest mniejszy tym siły działające na liny są mniejsze
Można oczywiście zmniejszyć ten kąt praktycznie do zera (tak, jak to jest w windzie na Ursynowie), ale w budynku nadszybia nie ma miejsca na maszynownię.
Maszynownia stoi obok szybu, więc aby zmniejszyć kąt nachylenia lin wyciągowych, zwiększa się wysokość wieży.

Nie jestem znawcą techniki górniczej, a jedyną kopalnią, w której byłem, jest Wieliczka. Wydrukowałem sobie to wszystko na podstawie znajomości praw fizyki i kilku zdjęć szybów górniczych.
.mogę się więc mylić.
2 polubienia

Zauważ, że najgrubszy element konstrukcyjny wiezy, usytuowany jest w połowie tego kąta, czyli w kierunku wektora sił działających na linę. Dzieli ten kąt na pół.
To tam wypadkowa tych sił jest największa.
images (6)

1 polubienie

Nie wiem. U mojego starego jest i taka żelbetonowa.

To jest tzw. wieża basztowa.

1 polubienie

Jest to szyb wdechowy.

1 polubienie

Czyli w dechę?

.nie powiedziałbym.:yum:

2 polubienia

Homonim:
Czy ten _ _ _ _ jest zrobiony z _ _ _ _ ?

1 polubienie

Z tego co wiem, to szola (winda), osiąga większą szybkość niż te zwykłe w bloku. Może wysokość wieży i konstrukcja ma umożliwić
łagodny start i zatrzymanie.

1 polubienie

E, chyba to akurat nie ma nic do rzeczy. Raczej ten kąt między liną ochodzącą ukosem a pionową. Ale wtedy, dlaczego te wieże basztowe też są wysokie?

1 polubienie

Zapytałam górnika.
Powiedział, że nie wie i mam mu dać spokój!
Jakiś mecz teraz jest, a nawet dwa :rofl:

2 polubienia

Tak , to prawda. dwa mecze, mój syn oglądał.

1 polubienie

Teraz jest przerwa w jednym. Bayern gra.

Na postawione pytanie oczywiście nie odpowiem bo nie jestem znawcą techniki górniczej. Zresztą co tu niby ma do rzeczy technika górnicza?
To jest problem - moim zdaniem - mechaniczny.
Ów skośny element tradycyjnej wieży czyli zastrzał, ma oczywiście za zadanie przeniesienie sił wypadkowych od dwóch lin obciążających wieżę, liny pionowej z szybu i ukośnej do maszynowni. Dokładnie tak jak to opisał @ZiraaeL. Jednak nie to decyduje o wysokości wieży.
A co decyduje? Na pewno wielopoziomowe szole muszą być wyciągane wysoko ponad poziom podszybia. A tych poziomów (wg Wiki) może być nawet 6. Policzmy: 6 x 2,5 = 15 m czyli pięć pięter.
W szybach wydobywczych ze skipami wieża musi umożliwiać takie wyciągnięcie skipu aby możliwy był jego rozładunek, wysypanie urobku.
A może wysokość wieży jest w jakiejś zależności od głębokości szybu. Może chodzi o długość liny i jej niekoniecznie stabilne zachowanie się w ruchu przy dużych szybkościach. Tego po prostu nie wiem.

2 polubienia

Większość tych szybów ma ponad 100 lat, to już dziedzictwo kulturowe, charakterystyczny element Górnego Śląska.

1 polubienie