QUIZ -- Co wiesz o Żydach, ich kulturze i historii?

8/15 o rety!
To jednak coś tam wiem!

4 polubienia

wbrew pozorom koszerne zarcie jest bardzo smaczne, a juz koszerna wodeczka?
sam cymes, jeszcze pod gesia watrobke?
https://darwina.pl/16662-thickbox_default/cymes-kosher-vodka-700-ml.jpg

4 polubienia

wszytko dobrze, choć oba liczbowe ustrzelone.

3 polubienia

Albo pod gęsie pipki.

2 polubienia

Akurat za pipkiem nie przepadam. Jak szyjki to ziemniaki z cebula, czosnkiem i gesim tluszczem nie sa moim przysmakiem. A jesli zoladki to zwykle sa za twarde. Pozostaje przy watrobce lub pieczystym z gesiny.

Czulent tez jest dobry i i hummus. Ostatnio sam robię z soczewicy i szuszonych pomidorów.

2 polubienia

Kazda potrawa, no prawie kazda moze byc koszerna.
Zalecenia dietetyczne tylko oprocz wykluczenia niektorych gatunkow i krwi zwierzat w ogole, przewiduje zakaz mieszania niektorych produktow. Sosu smietanowego do miesa nie uznaja, ale juz pieczarki w smietanie dopuszczalne.
Zreszta kuchnia koszerna to tez regionalna, inne potrawy jadalo sie w Polsce, inne na bliskim wschodzie, a co jedza w Ameryce to wie pewnie tylko dobry Jahwe. Pewnie hamburgerem nie pogardza, byle bez sera.

1 polubienie

Żydzi nie mogą mieszać mięsa z nabiałem, toteż prawdziwe wyzwanie stanowi dla nich zrobienie sosu bez śmietany czy masła.

1 polubienie

Na smalcu gesim lub loju robia lub zasmazce tegoz z maka.
I zawsze pozostaje im olej lub oliwa.

9 / 15 nie jest źle, coś tam wiesz. Tylko skąd ja to wiem to już tego nie wiem

3 polubienia

Baczewski był ! lepszy, po ścianach nie rzucał

2 polubienia

Za wątróbkę i wódeczkę podziękuję,ale takim pożywieniem się nie poczęstuję.

3 polubienia

A ja uwielbiam wątróbeczkę, z cebulką!!!

4 polubienia

Mniam!

2 polubienia

jak lubisz czosnek to sprobuj polac smazona watrobke sosem z czosnku, zielonej pietruszki i oliwy - drobno posiekane lub czosnek rozdrobniony z sola w mozdziezu, zalany oliwa i na koncu dodajesz posiekana pietuszke

2 polubienia

to moze taki torcik?
tez koszerny :slight_smile:

3 polubienia