QUIZ -- Co wiesz o Żydach, ich kulturze i historii?

Takiego quizu chyba jeszcze nie było. A więc do dzieła:

5 polubień

11/15
Większość wiedziałem, coś tam strzelałem, nie trafiłem jak widać. Kiedyś mnie to bardziej interesowało. Gdyby kogoś nadal, to zapraszam na przykład na żydowski cmentarz do Berlina na Weissensee. Uczciwie (jak zawsze zresztą) mówię, że to “coś” zobaczyć warto na własne oczy. Dostaniecie myckę, mowa o męskiej części zwiedzających czyli ichnią czapeczkę i sobie możecie chodzić. Bez niej nie wolno. Kto nie może, nie chce, niech może zajrzy tutaj. Osobiście tam łaziłem i przedstawiłem.
Co do tej kultury, to zdążyłem się nauczyć alfabetu hebrajskiego i go (!@#$%) zapomnieć …

5 polubień

15/15, ale ja sie wychowalam w “zydowskiej Lodzi” :laughing:
A w ogole to mial byc koszerny egzamin z jidysz?

6 polubień

Jakeś z Łodzi, to miałaś doping :slight_smile:

2 polubienia

U mnie kiepsko, tylko 9/12 i jeszcze dwa trafienia …

4 polubienia

Komplet Nietrudne, spodziewałem się, że będzie ciężej.

Mam też uwagę na temat dybuka, ale poczekam aż quiz się skończy, bo już w jednem quizie za wcześnie się wychyliłem… :thinking: :grinning:

5 polubień

12/15 a zle skupisko miejskie,rok i dybuk.To skupisko troche bezmyslnie ale…Jestem w pracy.Trudno :smiley:

4 polubienia

14/15 (a jedno mi się zgadło). I tak dużo. :slightly_smiling_face:

4 polubienia

Z tą nazwą można się spotkać również w starych baśniach.

3 polubienia

Oczywiście, ale wynika to z wierzeń judajskich starszych niż wiara w Boga. Motyw dybuka, czyli zmarłej istoty, która po śmierci chce się dostać do rozumu człowieka żywego, przeplata się niemal we wszystkich podaniach nie judaistycznych również. Tylko nazwy są inne. Czyli motyw tzw opętania.

4 polubienia

dybuki moga pozytywnie opetac, diably chrzescijanskie raczej nie :wink:
tak czy tak pasozyta pozbyc sie trzeba :slight_smile:

3 polubienia

Okazuje się, że wszystko, co się kiedykolwiek czytało może się przydać :wink:

4 polubienia

zwlaszcza bajki w dziecinstwie.
najlepiej zaczac od braci Grimm, potem juz nawet Gremliny niestraszne.

2 polubienia

Baje wszystkie są fajne :blush: Ucieczka w świat fantazji i miejsc, gdzie dobro wygrywa jest świetnym wytchnieniem od codzienności :wink:

3 polubienia

u braciszkow to raczej niekoniecznie.

3 polubienia

Tak. Właśnie tylko u Żydów dybuki nie zawsze są negatywne.
Ale ich ingerencje, a także i innych demonów, czarowników jakoś na historię ludzkości wpływu nie miały. Ta nasza historia jest materialna do bólu i kpi sobie ze wszelkiej magii, jasnowidztwa i innych różnorakich teoryjek spiskowych.

Demony jakiekolwiek, budzą się wtedy, gdy zasypia rozum.

4 polubienia

13/15
Dybuk i święto ktore zbyt szybko wybrałem, bez zastanowienia.

3 polubienia

14/15 - Dybuk mnie pokonał :wink:

3 polubienia

Nieźle, 10…

3 polubienia

Figę wiem,ale słyszałam,że STRASZNIE PODEJRZLIWY TO NARÓD!
I jeszcze kilka innych sformułowań o ich CHYTROŚCI i dziwnych KOSZERNYCH POTRAWACH jakie jedzą.

1 polubienie