Quiz z gwary warszawskiej

W nawiązaniu do niedawnego pytania O gwary zapraszam na quiz z gwary warszawskiej
KLIK

3 polubienia

Czy muszę pisać że jak na rodowitego warszawiaka z dziada pradziada mam komplet?

4 polubienia

6 na 12… te 6 które mam, wiedzialem bo słyszałem ogólnie… Nawet nie wiedziałem że to po “warszawsku” xd badylarza miałem źle, bo uznałem za coś za oczywistego tą jak się później okazało poprawna odpowiedź🤣 i zaznaczyłem sprzedawcę…

1 polubienie

Twój wynik to 10/12
Świetnie! Niewiele ci zabrakło do maksa! Teraz spróbuj swoich sił w: Sprawdź, czy dogadasz się na Kurpiach

3 polubienia

Na Kurpiach w życiu nie bylem

1 polubienie

Tak mi się wynik wkleił .
Błąd popełniłam z cierpiarzem i tym flancowaniem, nadmienię, że nie strzelalam ( do czego zawsze się przyznaję), wielu określeń używam w życiu codziennym, nie wiedziałam,że to Wasze :wink:

3 polubienia

12|12 Bez problemu. Z Warszawiakami często się zadawałem. Wiecha czytywałem namiętnie.

3 polubienia

Mi się udało, wie(o)cha starego leży w mazowieckim :wink: trochę od nich liznęłam przez tyle lat.

2 polubienia

11/12 - tylko cierpciarza nie znałam.
Czyli poznanianka dogada się z warszawiakiem :slight_smile:
U nas taksiarz to dryndziarz - też ładni, prawda? :slight_smile:

3 polubienia

Wystarczylo Wiecha - Wiecheckiego poczytac.
A i Lodz od Warszawy niedaleko.
Tylko cierpiarza nie znalam. 11/12

2 polubienia

10/12. Czemu ok. połowę tych określeń słyszałam normalnie w Krakowie? W Warszawie w życiu nie byłam na dłużej :slight_smile:
Źle cebula i przeflancować, to ostatnie mój błąd, bo wiedziałam, które jest dobre, ale kliknęło mi się niżej i nie zauważyłam.

2 polubienia

Może warszawiacy myślą że to ich a to nie ich…

3 polubienia

wacha,cierpiarz,przeflancowac i skitrac…To bylo zle wiec 8/12.
I to mimo iz polowa tych slow znana jest doskonale w Poznaniu…Ten malopolski lepiej mi poszedl:))

3 polubienia

9/12
Cierpiarz, łapowniczki i skitrać. Skitrać spotykałem ale nie używałem. Pozostałych w ogóle nie znam.

3 polubienia

11/12

.zDolny jednak ten Śląsk.

3 polubienia

11/12, tylko dlatego, że źle przeczytałem słowo “przemyć” (ta forma ślepoty ma nawet jakąś nazwę, widzimy to co chcemy, a ja zobaczyłem “przemycić”)

3 polubienia

Te łapowniczki to naciągane trochę, tak nawet na praskich ulycach nie mówili. :wink:

3 polubienia

Twój wynik to 11/12

Świetnie! Niewiele ci zabrakło do maksa!

Trochę ch… jak na warszawiankę od pokoleń :stuck_out_tongue:

3 polubienia

Oj, tam! Trudny był. Gratulacje!

1 polubienie

1o/12
źle: lebiega i… łapowniczki (ładnie😃)

`

3 polubienia