Rośliny wiedzą więcej niż się wydaje

“W pojedynczych kwiatach kasztanowca pospolitego (Aesculus hippocastanum L.) plamki na płatkach korony tuż po otwarciu pąka są żółte a pręciki skierowane są w dół. Kiedy kwiat się już w pełni rozwinie, pręciki odwrócą się ku górze i z dojrzałych woreczków pyłkowych zacznie osypywać się pyłek. Moment zapylenia lub wyczerpanie zapasu pyłku spowoduje, że plamka zmieni kolor na karminowy. Takich przypadków w przyrodzie, gdzie rośliny zmieniają kolory kwiatów zniechęcając w ten sposób do powtórnych odwiedzin jest jeszcze bardzo dużo. Wiele dotychczasowych badań pokazało, że zmiana zabarwienia całego kwiatu lub plamek kierunkowych, połączona ze zmniejszoną produkcją nagrody kwiatowej, może faktycznie ograniczyć odwiedziny zapylacza i pokierować go do kwiatów, które wciąż jeszcze czekają na zapylenie.
Niektóre rośliny zmieniają barwę kwiatów, adaptując się do zmiany zapylaczy w ciągu sezonu wegetacyjnego.W północnej Arizonie, spotkamy kwiaty Ipomopsis agregata Pursh., zmieniające barwę z czerwonej na białą, co skorelowane jest odlotem kolibrów a pojawieniem się ćmy z rodziny zawisakowatych, oraz z ich preferencjami co do koloru zapylanych kwiatów.”
Pytanie:
-Skąd rośliny wiedzą,kto fruwa i kiedy w ich okolicy?

3 polubienia

A skad owady wiedza? Gdzie i kiedy podskubac cos z rosliny?
Co do pająków to stworzonko domowe.
I dobrze, że ten drapieżnik nieduży.

1 polubienie

A może to nie jest wiedza taka, jak my to rozumiemy, tylko jedno z przystosowań do przetrwania? Przetrwały rośliny (i ich potomstwo), z którymi właśnie tak a nie inaczej się działo? :thinking:
Wielu jeszcze rzeczy nie wiemy, a świat roślin ciągle jest dla nas wielką tajemnicą. Kiedyś go poznamy, a jeśli nie my, to nasi potomkowie.

1 polubienie

Albo tylko potomkowie rosjan-bo to różnie może być :rofl:

1 polubienie

Ech Ty pesymisto :joy: To dla Ciebie
image

1 polubienie

Rosliny? Euglena, pantofelkiem zwana, żeby użyć podrecznika to zwierzę czy roslina?

Euglena to ani to ani tamto a pantofelek to zwierz.

euglena zielona

Sama sobie szukaj. Nie pytaj mnie o wszystko, czego nie wiesz :joy:

Hodowałam euglenki. W zastarzałej wodzie.
Zaszufladkować ich sie nie da.
Ale przecież sa rośliny miesożerne.
Nawet jedna to gdzies w Polsce dziko na bagnach wystepuje.

1 polubienie

Da się zaszufladkować, co zrobiono. Dałam Ci link wyżej, byś sobie poczytała.

Ale w tym linku jest napisane, że jest jedyna w swoim rodzaju :heart_eyes:

1 polubienie

Musiałaś coś źle przeczytać
image

Siedzisz długo wieczorem i pewnie się nie wyspałaś i może to dlatego. :grin:

1 polubienie

Tak, nasz racje z mi uciekło.

Życie to sztuka ewolucji

1 polubienie

Mądry jesteś. Tytuł profesora Ci się należy, chociaż ci geniuszami być nie muszą…