Sięgnę w katolicyzm

Dla mnie nie ma ładniejszej mszy jak trydencka przedsoborowa.
I porzadnie po łacinie …
Łacinę na tyle znam, ze wiem o co sie modlę. :wink:
Wiem, ze pytanie wielu amatorow nie znajdzie :roll_eyes:
Ale moze? Ludzie niepotrzebnie zabijaja sie o oprawe, zapominajac o klejnocie

3 polubienia

A to takie masze robili?

Sa takie
I zebys nie umatl z niewiedzy
Jednym z postulatow byla msza w jezyku norodowym wojny byly

1 polubienie

Komu to potrzebne?

A dlaczego

Ciekawe jak można sprawy religijne oceniać w kategoriach “ładne - brzydkie”?

Chociaż… można! Kiedyś w pociągu jadącym przez Częstochowę podsłuchałem rozmowę dwóch pań, spierających się o to, która Matka Boska jest ładniejsza - ta z Lourdes czy z Częstochowy. Bo jak wiadomo, im ładniejsza boska postać, tym lepsza jest dla ludzi :slight_smile:

4 polubienia

Powstanie mszy trydenckiej czyli klasycznej, to odpowiedź na to, że w poszczególnych krajach zaczęto odprawiać msze w rodzimych językach i kres temu położyć chciał Pius V, wydając bulę w 1570 r. Generalnie wyszło z tego, ale nie od razu, że ten ryt trydencki obowiązywać zaczął przy bardzo ważnych mszach, nazywanych też głównymi.

3 polubienia

Tyz wiem
Msza jest msza nie cotygodniowym umartwianien sie

1 polubienie

Kawiorlosodiasia

A czy Boga to wzrusza w jakim języku sie ludzie modlą? Przecież on zna wszystkie narzecza świata!

3 polubienia

Nie mieszajmy w to Boga.

1 polubienie

Racja, Bóg niewiele ma wspólnego z religią i instytucją kościoła.

4 polubienia

Podobnie jak Ty nie masz nic wspolnego ani z wiara,ani z Bogiem,ani z religia.Ale mieszasz sie zawsze a wrecz nieustannie.

Jak to nie mam? CO Ty za bzdury opowiadasz? Przez kilkadziesiąt lat miałem z kościołem bliski kontakt i jedyne czego nie mogę sobie darować, to to, że tak późno zrozumiałem w czym rzecz.

1 polubienie

Czyli KK ogranicza te msze po łacinie ? Czy jak bo nie chce mi się rozkminiać :confused:

Ogranicza. A w ogole to obawiam sie, ze obecne msze, nawet trydencka, nie mowiac o prawoslawnych z oryginalem to za wiele nie maja. Zreszta roznica nie polega tylko na jezyku w jakim jest odprawiana.

3 polubienia