Słabo dziś z pytaniami

Leszcze

Nie jesteśmy żadne leszcze żeby łapać nas w kleszcze jak to śpiewał swego czasu Karol Krawczyk i Tadeusz Norek

No to zagadka. Co ma wdpolnego leszcz z leszczyną. Bez zagladania do slownika etymologicznego.
@birbant , @benasek ?
Na bezrybiu to i leszcz w sosie leszczynowym ryba w dosie orzechowym.

Homonimek

Gdzie _ _ _ _ _ _ _ _ _ rośnie a obok bajoro
Tam _ _ _ _ _ _ _ / _ _ pęczki i innych ryb sporo

A tak poważnie to pies wie i kot też, ale nie powiedzom.

Powiedzą, kwestia argumentu.

Dla ulatwienia? Od pewnego “przedmiotu”, ktory niektorzey jak jest z wigilijnego karpia nosza w portfelu na przyplyw pieniadza. W staroslowianskim.

Niektórzy rybie łuski se chowają … Od tego? :thinking:

Zgadza się
Leszczyna, zwlaszcza mlode galazki ma kore przypominajaca łuskę a ryba wiadomo łuska pokryta bywa.
Skojarzyli niczym w rebusue.:joy:

Żeby to była jeszcze prawda, to byłbym w stanie i kilogram łusek targać ze sobą … :grin:
Leszcze mają sporo ości
Więc się nim nie karmi gości …

Niby tak, ale mam lepsze:

Leszcz szczy na… i tu każdy sobie może wpisać na co sika ta ryba. Np, na orzecha.

A dla kolegi @benasek i innych mam kalamburek zacny:

Ryb słodkowodna sód,
orzechów na niej bywa w bród…

Masz szufladkowy, byś nie zmarniał z nudów :grin:

W syberyjskiej rzece sika
Drzewo z lasu, nie osika

Owadów żądlących oraz kałach wspak,
drżące to drzewko, że ujmę to tak.

Miałam trudniej, bo nie czytałam początku, ale i tak udało się rozwiązać :grin:

I nie wiesz na co szczy leszcz… :stuck_out_tongue_winking_eye:

Skoro rozwiązałam… i nie na co tylko w czym: w Lenie. I dlaczego leszcz? Stawiałabym na amura albo jesiotra :wink:

No to @Devil wywołał leszcza z lasu…
.

hehe, nie o kalambury chodzi. Powyżej jeszcze wygłupiłem się w komentarzyku… :crazy_face:

Kleszcza… :stuck_out_tongue_winking_eye:

Nie bardzo łapię o co chodzi, bo naprawdę jeszcze nie zdążyłam przeczytać wcześniejszych wypowiedzi i może przez to Cię w czymś nie zrozumiałam. :grin:

myślę, że kolega @devil się uczy francuskiego “le” to rodzajnik “szcze” to nie wiem, ale to raczej po ukraińsku i znaczy “jeszcze” …no chyba, że kolega akurat wypowiedział się na temat czynności fizjologicznej …

Jak wyżej przewiniesz, znajdziesz jeszcze dwa kalambury oraz co ma wspólnego leszcz z leszczyną.