Słyszeliście o Przekopie Mierzei Wiślanej?

Jestem ciekaw na ile faktycznie jest to sensowne. Jacek Bartosiak mówił, też że przez to, iż Stalin dogadał się z Zachodem, że obwód kaliningradzki przypadnie Rosji, to przez to m. in. Elbląg nie mógł się rozwijać, a Bek z Sikorskim do końca byli przekonani, że po II W. Ś. tereny te przypadną Polsce…

Z inwestycji zawsze się można wycofać, a pretekst był :slight_smile:

1 polubienie

Mieliśmy umowę, gwarantującą swobodny dostęp statkom handlowym do Elbląga przez Cieśninę Pilawską, ale przez błędne działania Millera, Pola, Tuska i Kwaśniewskiego sami z niej zrezygnowaliśmy. Na początku dziewięćdziesiątych lat były próby wymuszenia respektowania przez Rosję naszego prawa, gdyby się to udało to po oczyszczeniu toru wodnego na Zalewie Wiślanym port w Elblągu mógłby wspierać elbląski przemysł. Ogromne produkty byłego Zamechu, a teraz ABB, Alstom Power, Siemensa i innych firm mogłyby bez przeszkód wypływać z portu. Teraz przy transporcie każdego większego elementu jest zdejmowana trakcja tramwajowa i zamykane ulice.

2 polubienia

Czy ja wiem, czy z Rosją, która nigdy nie była nam przychylna dałoby się faktycznie tak dogadać ? :thinking:

Za czasów ZSRR nie było szansy, ale w czasach Pierestrojki z Gorbaczowem, a później z Jelcynem można było coś uhandlować.

3 polubienia

tylko zamiast gadac trzeba taka inwestycje zrealizowac, a o to juz troche trudniej.
pomysl ma swoje zalety - jak pisalam jest rozwojowy, ale trzeba to zrobic z glowa a nie akcja wbijanie lopaty przez prezesa bo sie wybory zblizaja.
owszem jakby Polska z UE kotow nie darla daloby sie na wiele rzeczy wyciagnac pieniadze z funduszu wyrownawczego. ale Unia pilnuje wydatkow i dla siebie trudno cos ukrecic, a kosztorysantow i ksiegowych maja dobrych.

3 polubienia

Teraz Elbląg nie ma takich perspektyw jak jeszcze ćwierć wieku temu, teraz ta inwestycja może okazać się nierentowna :neutral_face:

1 polubienie

nigdy nie nie wiadomo.
a na razie to dzielenie skory na niedzwiedziu hasajacym sobie beztrosko po Karpatach…

2 polubienia

Pomysł przekopania Mierzei Wiślanej jest już od dawna pełnoletni, od zawsze wzbudzał kontrowersje. Od ekologów, przez ekonomistów do polityków był używany do własnych celów. Nie mam teraz pewności, czy warto go zrealizować. Prawie trzydzieści lat temu byłem pewien, że przekop jest potrzebny…

3 polubienia

Pomysl to jeszcze za pruskich czasow dojrzewal, ale wtedy nie bylo takiej potrzeby - mieli caly zalew u siebie.
powstala tylko droga wodna kanalami polaczono jeziora od Jezioraka z Elblagiem.

1 polubienie

Wtedy barki od Krakowa przez Elbląg do Hamburga pływały :wink:

2 polubienia

I wtedy jeszcze nie było kanału kilońskiego, wszystkie statki musiały okrążać Danię :wink:

2 polubienia