Sprawy sądowe

Mam dwa pytania w temacie sądowym

1 Ile jest rozpatrywany wniosek o naprawienie szkody przez sąd jeśli
pokrzywdzonemu należą się pieniądze od skazanego które ma zwrócić w terminie niezwłocznym bo tak orzekł sąd?
2 Jeśli skazany który ma naprawić szkodę poprzez wypłacenie pieniędzy przebywa w więzieniu to po jakim czasie pokrzywdzony może się spodziewać otrzymania pieniędzy czy sąd może mu skonfiskować pieniądze w takim wypadku bądź spieniężyć np.jego sprzed AGD na poczet środków które mają zostać wypłacone pokrzywdzonemu?

sa juz sprawy komornicze.
a wybacz, proba ustalenia kiedy i jak? to wrozenie z fusow.

W tym wypadku wszystko jest ustalone przysłali mi z sądu listę przestępstw skazanego z datami,nazwiskami,szczegółami związanymi ze mną i innymi ludźmi którzy są w tej sprawie również pokrzywdzeni więc nie będzie wróżenia z fusów Do tego odpis prawomocnego wyroku że mam prawo do otrzymania danej kwoty od skazanego w terminie niezwłocznym wszystkim innym też przysłali taki odpis jak przypuszczam

Podstawowa sprawa, skazany musi miec srodki by cie splacic
Pytanie czy jestes jedynym poszkodowanym, bo pierwszenstwo w zaspokojeniu roszczen ma skarb panstwa, ZUS i inne tego typu instytucje

3 polubienia

Właśnie o to mi chodzi jak siedzi w więzieniu to jak ma mi te pieniądze zwrócić czy mogą mu coś skonfiskować poprzez komornika? Nie jestem jedynym bo osób pokrzywdzonych jest sporo państwo z tego co się orientuje nie odciążyło go kosztami za koszty procesu

To juz zalezy od komornika. Najlepiej byłoby dogadac sie z pozostalymi poszkodowanymi i zlozyc to w rece jednego wykonawcy.
Co do wiezienia? Tam tez można podobno pracować - nie jest to jednak obowiazek. Komornik o ile dobrze pamietam może zająć majątek zarowno ruchomy jak i nieruchomość (do licytacji włącznie), ale to trwa.

1 polubienie

Z doświadczenia wiem, że banki też mają pierwszeństwo przed osobami prywatnymi :frowning: Pojęcie “niezwłocznie” jest pojęciem nieprecyzyjnym.

3 polubienia

@Sheev Sąd jest organem orzekającym w sprawie. Po rozpatrzeniu wszystkich za i przeciw, sąd może jedynie wydać wyrok i wymierzyć karę skazanemu i ewentualnie określić wysokość odszkodowania/zadośćuczynienia dla poszkodowanych.
Do kompetencji sądu NIE NALEŻY EGZEKUCJA zasądzonych wyroków.

Wydając prawomocny wyrok, sąd zakończył Twoją sprawę i jeśli nie pojawią się okoliczności (nowi świadkowie, nowe wydarzenia) podważające zasądzony wyrok, sąd do tej sprawy nie wróci.

Odpis prawomocnego wyroku z określoną kwotą odszkodowania jest podstawą dla komornika albo firmy windykacyjnej do wszczęcia procedury egzekucyjnej. Ta procedura zostanie wszczęta JEDYNIE NA TWÓJ WNIOSEK. Sąd tego nie zrobi, bo nie ma takiej mocy sprawczej.

Dla sądu Twoja sprawa jest zakończona. Do kompetencji sądu nie należy spieniężanie inwentarza skazanego w celu uzyskania środków na pokrycie odszkowania dla pokrzywdzonego. Tym zajmuje się komornik i zrobi to jedynie na Twój wniosek.
Sorry, że się powtarzam.

Jest jednak gorzej, niż Ci się wydaje.
Komornik też nie może spieniężyć wszystkiego, co posiada Twój dłużnik.
Istnieją co do tego reguły. Sprzęt AGD jest całkowicie nieegzekwowalny, chyba że dłużnik posiada wielokrotne ich ilości.
Komornik nie może zająć pralki, lodówki, kuchenki itp. bo konfiskata tego sprzętu zagrażałaby dalszej egzystencji skazanego. To z kolei stanowiłoby
niejako dodatkową karę, czego sąd w swoim wyroku nie zasądził.

.dura lex sed lex.

2 polubienia

Rozumiem a czy musiałbym zapłacić również komornikowi gdybym zgłosił się do niego z wnioskiem? W ogóle kto w takim wypadku płaci komornikowi bo ten też nie pracuje za darmo…

Edit Czy popiera jakiś procent dla siebie z konfiskat?

Co ci zrobił? Może pluń na to? :thinking:

Wyłudził pieniądze pod pretekstem rzekomych usług Chyba będę musiał tak zrobić bo to będzie więcej szarpania się i biegania po komornikach niż pożytku

1 polubienie

Komornik nie jest instytucja charytatywna. Kolega @ZiraaeL ma racje, duzo sie da, sprzęt AGD?
Uznaniowo. W przepisie jest o ile dobrze pamietam? Srodki niezbedne do życia?
A oszustów powinno sie karac osobno - odpracowaniem w naturze. :rofl::rofl::rofl:

3 polubienia

No to właśnie dlatego zadałem to pytanie cytowane poniżej

Zasadniczo pobiera “kopytkowe legalne” od splacajacego dlugi.

Komornk gdy niepodoła w odzyskiwaniu np.delikwent ma kupę kasy ale pracuje na czrno,czyli w/g sądu nie można ściągnąć od niego pieniędzy,może obciążyć kosztami tego,dla którego te pieniądze miał odzyskać pomimo nieodzyskania należności.

2 polubienia

To jest tak: przypadek przypadkowi nierówny.
Co do zasady koszty postępowania komorniczego ponosi dłużnik. Po złożeniu wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego komornik ustali zakres działań i oszacuje z grubsza związane z nimi koszta. Zgłosi się następnie do dłużnika o zapłatę zaliczki na poczet pokrycia tych kosztów. Komornik przystąpi jednak do egzekucji zadłużenia nawet w przypadku, gdy nie otrzyma od dłużnika zaliczki. Sprawdzi wszystkie możliwości spłaty długu przez dłużnika, ale nie oszukujmy się, w pierwszej kolejności ważne dla niego będzie pokrycie jego kosztów, a nie należne Tobie odszkodowanie. Jeśli środki uzyskane z egzekucji długu nie będą wystarczające nawet na pokrycie kosztów komornika, to komornik uzna egzekucję za nieskuteczną i ma prawo do umorzenia postępowania. W takim przypadku koszty komornika będzie musiał pokryć wierzyciel (wnioskodawca).

Każdy kij ma dwa końce. Fakt otrzymania prawomocnego wyroku sądu czyni winnego dłużnikiem, a Ciebie automatycznie wierzycielem.

1 polubienie

Miau…
Jak chesz skunksa dopaść?
To sąd sądem :rofl::angry:ale?

Jeszcze jedna rzecz jak się zgłoszę do komornika z wnioskiem to on musi się zająć moją sprawą czy może mnie zbyć bo np.będzie chodziło o zbyt małe pieniądze? @okonek

Komornik sądowy jest urzędnikiem państwowym, więc nie może odmówić obywatelowi w potrzebie. Udaj się do komornika, przedstaw sytuację, a dowiesz się, czy gra świeczki jest warta.

2 polubienia

Gra zawsze jest