Sprzedając rządom np. 4 mld szczepionek i zarabiając na każdej

choćby 25 euro, pieniężny naród zarobił już dużo więcej, niż zakładał, drenując międzynarodowy rynek finansowy na kwotę 100 mld euro, przyczyniając się do trudności gospodarczych świata. A jeszcze z drugie tyle zarobił na testach i na sprzęcie około-covidowym.

1 polubienie

Pandemia to biznes.
Medycyna to biznes.
Leczymy tak by nie wyleczyć.

2 polubienia

szczepionka kosztuje poniżej 8 euro.

1 polubienie

Sama szczepionka to az tak droga nie jest, ale tu sie z @harmonik zgodze - infrastruktura, transport, przechowanie, personel? To tak wyjdzie.
Ale wiadomonacyjni tego nie stworzyli, nie wydaje mi sie tez, ze ktos to zaprogramowal sztucznie - nie jest to pierwszy i nie bedzie ostatni wirus przechodzacy miedzygatunkowo (swiadomie uzywam miedzygatunkowo, nie oddzwierzecy, bo istnieje wiele innych, ludzi nie dotyczacych, a jednoczesnie atakujacych rozne, czasem bardzo odlegle gatunki)
Tu jak sądzę zagralo kilka czynnikow - miliardy ludzi, watpliwej jakosci zachowanie higieny, duza mobilnosc ludzi i zignorowanie pierwszych ognisk.
I do tego niestety polityka. Chinska obawa “utraty twarzy”, bezmyslnosc organizacji miedzynarodowych, gdzie stolki obsadza sie wg kryteriow porawnosci politycznej, zadufaniu krajow tzw. rozwinietych i braku przeplywu informacji - wszystko jest przedmiotem patentu?
Stalo sie. Na razie to nawet nie ma co mowic o liczeniu strat po bitwie, bo ona ciągle trwa, nie mowiac juz o perspektywie konca wojny.

1 polubienie

Koszt z transportem to mniej niż 8 euro.

Strzykawka, przygotowanie punktu szczepien, utylizacja zuzytego materialu?
I 23% VAT? :wink:

Dochód a przychód?

Koszt badań , koszt składników, koszt dostarczenia do kraju docelowego. Zysk firmy z 10 eurocentów. Ale nie ma zysku w ekonomii.

2 polubienia

Podobno nie ma zysku?

Tylko malo kto planujac sprzedaz nie bierze pod uwage zysku…
Efektem prac nad szczepionka moze byc, ze zabraknie paracetamolu z dopracowana formula smaku malinowego, bo fundusze przesunieto na docinanie genow wirusa jako inwestycji bardziej oplacalnej :grinning:

2 polubienia

ale kasując 8 euro z dostawą nie zarabia się więcej niż eurocenty.

A paracetamol jest szkodliwy.

1 polubienie

W duzych ilosciach wszystko jest szkodliwe.
Moja mama ze swoja hipochondria (kichnie to juz paracetamol, rutinoscorbin i jakis syropek, zeby na gardlo sie nie przenioslo) dorobila sie ostrego stanu wrzodowego dwunastnicy.
Ma teraz szlaban
Zdaje sie żre ibuprofen?

2 polubienia

smacznego jej. Polopiryna mniej szkodliwa aczkolwiek uruchamia kwasy żołądka.

Ja aspiryny nie moge. Uczulenie.

to inne środki. Podobne ale jednak

Zreszta katar leczony trwa tydzien, nieleczony 7 dni.

1 polubienie

a tak wiem. Ale u mnie katar już trwa od grudnia
Znów straciłem węch.

A to nie jakies uczulenie typu katar sienny?

zimą? sam nie wiem smak mi się wyostrzył i strasznie słuch… słyszę samochody blok obok rano.