Tako powinno byc wszedzie?

U nas nie bedzie.

5 polubień

Odnoszę wrażenie, że jesteśmy pod wieloma względami daleko za Czechami …

5 polubień

Czechy sa bardziej laickim krajem,stad inne podejscie do kosciola.
W Polsce kler sie rozpanoszyl ponad miare.

6 polubień

@benasek @Leone Niestety. I nie tylko za Czechami…

1 polubienie

W Czechach katolików jest mniej jak wyznawców nurtu Jedi.
Generalnie liczba wyznawców nie powinna mieć znaczenia, bo dobre i sprawne państwo - musi być świeckie. Jeżeli dobrze jest obywatelowi, bez względu na wyznanie… to i kościołom jest dobrze.

Taki paradoks… W średniowieczu kościół łasił się do władzy, teraz władza łasi się do kościoła. Do władzy zawsze umizgi były… to kto jest dziś władzą? :wink:

4 polubienia

Myślę ze nawet za 100 lat trak u nas nie będzie, bop przecież “kto podnosi rękę na kościół katolicki ten podnosi rękę na Polskę!”

4 polubienia

Będzie wcześniej… bo taki parawanik niszczy sam kościół. Wierni odchodzą, ale są pieniążki… Niektórzy duchowni jeszcze tego nie widzą, bo dobrze im się żyje… ale część już to dostrzega, że zaraz nie będzie dla kogo kościoła otwierać, bo ludzie uciekają od nich. Polak nie lubi jak mu się coś siłą narzuca albo nachalnie podtyka. Z tą niby polską wiarą, to też nie do końca tak różowo… bo to w większości neopogaństwo. Ludzie często podstaw nie znają, lecz mówią co im się wydaje. To w ogóle ciekawa sprawa do badań by była: z czym w religii się nasi rodacy identyfikują? :wink:

3 polubienia

Ale to chyba co innego w Czechach które są najbardziej ateistyczne w Europie a na świecie w pierwszej trójce chyba i w ogole jakieś takie bez ten tego… takie nijakie łagodnie rzecz ujmując, a co innego Polska której społeczeństwo znajduje się całkowicie z drugiej strony tego rankingu…

W klasie mojego syna na religię chodzi 10% uczniów. Czy trzeba lepszego komentarza do bredni w stylu “Polska to kraj w 95% katolicki”? To tak jakbyśmy powiedzieli: “Polska to kraj ludzi wykształconych bo wszyscy idą w wieku 7 lat do szkoły” :grin:

5 polubień

A wiesz, to mozliwe!

Czyli Polacy są jacyś dziwni jeżeli wstyd im powiedzieć że nie są katolikami i wychodzi ze 90 procent katolików.
A w klasie twojego syna, ale to napewno w tych większych miastach. Przecież wiadomo że w mniejszych miastach i miejscowościach jest inaczej, i to nie dlatego że tam jest zacofanie tylko w miastach taka moda XD już widzę to myślenie że wieś głosuje na PiS i chodzi do kościółka, taka obelga miastowych. “on mieszka na wsi”

Nie o to mi chodzi. Mówienie, że w Polsce jest 95% katolików, bo tyle jest ochrzczonych, to po prostu nieprawda i nadużycie. Nikt nie ma wpływu na to czy będzie ochrzczony czy nie, prawda? A człowiek starszy, wykształcony umie sam myśleć i podejmuje decyzję samodzielnie, więc zaliczanie go nadal do katolików jest co najmniej statystycznym nieporozumieniem. Za miarę liczby osób wierzących powinien być brany wskaźnik dominicantes czyli praktykujących, a ten wynosi u nas już poniżej 40% (a więc mniejszość społeczeństwa)i ciągle spada.

4 polubienia

Powinno już dawno. Ale jeszcze długo nie bedzie, nawet, gdy do władzy dojdzie koalicja.

3 polubienia

Jak kościoły opustoszeją, to nie będzie czym grać. Nikt nie da kasy bezużytecznym… nawet trutnie typu politycy.

1 polubienie

O Czech chrzest do nas przyszedł, to może by teraz oddać… :grinning:

6 polubień

hahaha

2 polubienia

U nas to nie przejdzie. Nie zamyka się skutecznie działającej pralni mózgów i jednocześnie zagrody baranów (elektorat).

3 polubienia

No tak tuba propagandowa z ambony zniknie.

2 polubienia

tylko masz wrazenie?
ja jestem o tym przekonana…

3 polubienia

wiekszosc, jak zreszta cala ludzkosc lubi sie modlic, woec idzie tam gdzie najblizej - czyli do kosciola parafialnego. jest okazja sasiadow obejrzec, obgadac, najnowsze ciuchy zaprezentowac?
nie oszukujmy sie - od bardzo dawna wszelkiego rodzaju msze, odpusty czy sakramenty, a raczej “imprezy z okazji…” przestaly miec wymiar duchowy.

1 polubienie