Tania broń?

Czy MON powinien zakupić lasery?

W Chile. Wczesniej nie spotkałem się z takim zastosowaniem. Demonstranci w Chile od pewnego czasu używaja dostepnych laserów słabej mocy do walki z policją.
Setki takich laserów skierowane na policjantów zmuszaja ich do odwrotu.
Ochrona oczu - specjalne okulary- jest dostępna ale gdy zna się częstotliwość pracy lasera. Tutaj używa sie różnych laserów pracujących na róznych częsttliwosciach. Do tego ich ilość, czasem to setki powoduje iż moc jest znaczna.
Laser uszkadza też oprócz oczu ludzkich trwale matryce w elektronicznym sprzecie obserwacyjnym.
Okazuje się iz stosunkowo proste urządzenia są niesamowicie skuteczne.
Dosłownie oślepiaja ludzi i elektronikę.

Chyba nikt tego nie przewidział wczesniej.
Od nastu lat stosuje sie systemy przeciwko paparatzi polegające na niszczeniu matryc aparatów laserem. Ale nie słyszałem by wojsko realnie zakładało używanie laserów wroga do oślepiania elektroniki.
Bo nie słyszałem o żadnym systemie zabezpieczajacym.
Okazuje się iż smiesznie tanie urządzenia potrafią być niesamowicie niebezpieczne.
Okazuje się iż demonstrancji potrafią tak zniszczyć drony - operatorzy pozbawieni widoku z kamer tracą nad nimi kontrolę!
Czyli drony bojowe też da się tak niszczyć - oślepiać. Bez widoku z kamer operatorzy nie są w stanie przeprowadzić ataku…

Pojawiła sie nowa, tania broń likwidujaca przewagę technologiczną?

2 polubienia

potrzeba jest matka wynalazku :wink:

1 polubienie

Dotychczas wojsko stawiało na niszczenie celów laserem ale laserami dużej mocy.
Okazuje się iż tanie lasery o wiele słabsze są równie skuteczne.
Atakujace samoloty, smigłowce, drony, czołgi, transportery, piechotę można oślepiać setkami słabszych laserów.
Nic nie stoi na przeszkodzie by atakujacy też używali tego sposobu.
Chuliganskie ataki na samoloty i śmigłowce (też w Polsce) pokazują iż cżłowiekowi wzrok może uszkodzić już jeden mocniejszy laser!
Wyglada iż konflikty przejdą na nowy poziom. Taktykę trzeba będzie zmodernizować.
Zakładam iż w ciagu 2 tygodni lasery pojawia się na polu walki (Syria?).
I będą stanowiły nie lada wyzwanie…

2 polubienia

kwestia logistyki - te laserki musza zostac dosterczone - na poczatek mozna wykorzystac te z teoretycznie “zabawek” i pewnie czytnikow CD i DVD :slight_smile:

1 polubienie

tiaa ja rozumiem zielone swiatlo dla postepu, ale dlaczego po oczach?
to takie luzne skojarzenie, nie wiem czy pamietasz slynne gierkowskie haslo zielonego swiatla dla prywatnej inicjatywy?

1 polubienie

Polskie media milczą.
Nic to nie da. Najbliższa wieksza zadyma w Europie (czy w Polsce) będzie z laserami.
Urodziło się nowe, przełomowe a oni sądzą iz nikt się nie dowie.

1 polubienie

w Hiszpanii tez cisza.
pewnie przed burza.

1 polubienie

A tak… Katalończycy… :face_with_hand_over_mouth:

1 polubienie

jakbys zgadl… wesole to nie jest jak sie z bliska patrzy.

1 polubienie

Jak widać rewolucja potrafi także wydać owoc a nie tylko niszczyć :wink:
Pomysł pewnie się przyjmie i pójdzie dalej.
Sam kiedys bawiłem się laserem. Mogłem poświecić tym na mszy.

2 polubienia

pamietam, ze kiedys byla tu szkolna afera jak dzieciaki urzadzily sobie wojne na discmany - no ale to czerwone laserki, slabsze.

1 polubienie

Ja trafiłem w sieci na materiały brazylijskiej TV oraz RT (rosyjska stacja dla świata anglojezycznego pokazująca punkt widzenia Kremla, moim zdaniem czasem jeśli temat nie jest polityczny i niewygodny dla Kremla, to jest to najlepsza stacja na świecie)

1 polubienie

A mógłbyś zapodać Źródło informacji - bo chętnie bym poczytał :slight_smile: ?

zasadniczo tu jest duzo wiecej info z Ameryki Poludniowej niz chocby Europy Wschodniej, o zamieszkach w Chile i nnych, bo to przeciez nie tylko to, ale i ostatnio Urugwaj, co jakis czas Argentyna, Brazylia mowi sie duzo, ale akurat o tych laserkach nie bylo. moze dzis cos pokaza w ostatnich wiadomosciach na podsumowanie dnia?

na razie tylko mozna zobaczyc - to zrodlo argentynskie

1 polubienie

Oj, zebys nie wykrakal…

Kazdy powinien miec wszystko dostepne to,co ma policja.
Nie wolno byc krok,“za”…
Za policja oczywiscie…