Teleskop Jamesa Webba

Aż zdziwiłem się, że nikt nie założył tematu na temat teleskopu Jamesa Webba. Mnie osobiście zachwyca skala tego przedsięwzięcia. Ile rzeczy mogło pójść źle, a jednak pan Murphy poległ na całej linii. Tak zawiesić kupę metalu półtora miliona kilometrów od Ziemi, w miejscu, w którym żadne potencjalne naprawy nie są tak jak w przypadku Hubble’a możliwe. I tak naprawdę, nie było to takie drogie. Elon mógłby sobie wysłać ze 20 takich teleskopów za swoja kasę :wink:

Nie jest to jedno z naprawdę wielkich osiągnięć ludzkości? A zdjęcia nie są przepiękne?

5 polubień

Moja wiedza na ten temat,mówiąc delikatnie,pozostawia wiele do życzenia ale z pewnością nie dziwi mnie fakt braku osobnego tematu.Ciekawość świata przeciętnego Polaka,coraz częsciej sprowadza sie do parapolitycznych frustracji :face_with_raised_eyebrow:
Coraz ciekawsze dokumenty lecą zazwyczaj w porze wieczornej gdy zwykle jestem w pracy…
Zawsze mnie interesowaly"granice wszechświata"jednak pojęcie braku ograniczenia pozostaje dla mnie tak samo nie do ogarnięcia jak wieczność…
I do tego te ilości zer po każdej liczbie dotyczącej odległości w przestrzeni… :upside_down_face:
Może świat byłby lepszy gdyby media nie były jedynie na uslugach polityki a takie historie trafiały do codzienności?
Niestety,do tego potrzeba wiedzy.Choćby po to by nie wypisywać kretynizmów a’la wp.

3 polubienia

Zdjęcia czy kompilacja? Przyswajalna dla naszych zmysłów?
Elon to zdaje sie ostatnio robil nieudany eksperyment z malpami i zakupem twittera? Plus udane ustawienie łączności systemem Starlink?
Teleskop? Kazde szalenstwo wymaga finansowania. I przeliczenie ile i za co? Ciekawosc zabila kota💚

2 polubienia

To ciekawe ale trudne z punktu widzenia zwykłego Kowalskiego. Niewiele te zdjęcia mówią.

1 polubienie

Mówią
To nie sa zdjecia w sensie dosłownym
Robione na innych częstotliwościach

2 polubienia

Jak to nikt?

2 polubienia

Osiągnął prędkość ucieczki?

2 polubienia

ale ładne :wink:

1 polubienie

Profesorze lingwistyki, oczywiście miałem na myśli pierwsze zdjęcia z teleskopu Webba :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 polubienia

Teleskop jeszcze nie raz nas zaskoczy, a wnioski wyciągnięte z obrazów, które wysyła, już na pewno.

Szkoda tylko, że nowiutka aparatura teleskopu nie robi aktualnych zdjęć, tylko jakieś przestarzałe.
13,1 mld lat…co to ma być.:neutral_face::thinking:

image

:upside_down_face:

1 polubienie