Też wspierasz Łukaszenkę i Putina, aby nie dali się polskiej,

Jednakowoż chociażby ze względu na rakiety balistyczne ma wpływ Turcja na całe Morze Czarne i jako, że to członek NATO to wiadomo, że co nie co interesy ma z Ukrainą wspólne … :confused:

Erdogan to swoimi islamskimi sciezkami chodzi. Nie zapominaj o Cyprze i zdaje sie z Grecja to od 1974 czyli inwazji na wyspe zadnego sensownego prozumienia nie podpisali. Ot taka prywatna wojenka pod kontrola NATO?
Turcja ma silna armie, bo ktos musi nie tylko Bosforu pilnowac. Cofnij sie kilka tysiecy lat wstecz i zobacz, którędy szły szlaki handlowe? Zanim Kanal Sueski przekopali. Dodaj do tego zloza gazu, ktory staje sie surowcem bardziej strategicznym ostatnio niz ropa. (technologia jeszcze niedopracowana, ale jak historia pokazuje potrzeba jest matka wynalazku…)

1 polubienie

Mówisz, że gaz staje się surowcem bardziej strategicznym niż ropa ostatnio ? Na jakiej podstawie tak sądzisz, bo aż tak to ja się nie interesowałem tą kwestią :confused: ?

Jak można zaznaczyć NIE

Jako surowiec energetyczny jest czysciejszy ekologicznie, bezpieczniejszy w razie katastrofy srodka tranportu, czy skroplony, czy gazodukt. I jest go duzo.

1 polubienie

A pamiętasz może jaki jest problem technologiczny bo nie chce mi się teraz szukać (odnośnie tego gazu) ? Pytam bo pisałaś, że potrzeba jest matką wynalazków

Przechowywanie i transport.
Ale glownie przechowywanie - tego na haldzie nie da sie trzymac😜
Uzywa sie pustych przestrzani w skorupie ziemskiej, zbiornikow naziemnych na gaz skroplony lub bezposrednio gazoduktow.
Do tego dochodza prawa fizyki - gaz dyfunduje, łatwo się rozpreza zapalajac wybuchowo, jest wiele powodow, dla ktorych trzeba z tym naprawde uwazac. Do tego jest bezwonny. Moj tato byl specjalista od dozoru tych urzadzen, troche sie nasluchalam jaki to bylby swietny zamiennik energetyczny dla pochodnych ropy (chocby dlatego, ze nie wymaga rafinerii), ale… technologia.
A fachowcem byl - jak Shell oddawal do eksploatacji zbiorniki (te wielkie kule) w Lodzi to go z emerytury sciagneli, zeby pilnowal odbioru. Ja tam przy nim troche wiedzy liznelam, o tyle potrzebnej, ze w domu korzystam z butli gazowych i czasem jak cos zawiedzie - a nie ma rzeczy niezawodnych - mam szanse nie wpasc i histerie i glowy nie stracic.
Choc do aut napedzanych LPG zaufanie mam ograniczone.

1 polubienie

To ciekawa sprawa … A wiesz czy w ogóle powstają jakieś “przełomowe pomysły” jak rozwiązać te problemy z gazem ?

A czy ja urzad patentowy?

Niby nie, ale może się interesowałaś :wink: Z taką wiedzą :wink:

Wiem, ze ostatnio byla awantura z gromadzeniem gazu u wybrzezy Walencji.
Wlasnie w takiej soczewce skalnej - sprawa utknela, czeka na ekspertyze. Strefa sejsmiczna.
Hiszpania swoich zloz nie ma, wiekszosc to import z Algierii przez gazoporty. Czesciowo uzupelniane z USA i bodaj Wenezueli (ale to starsze dane)

1 polubienie

Dobrze rozumiem, że magazynuje się ten gaz w naturalnych strukturach ? Czy ja coś nie ogarniam :open_mouth: ?

Czemu srasz do własnego gniazda?

To sa puste przestrzenie miedzy skalami. Na tyle szczelne ze mozna gromadzic tam gaz pod cisnieniem.

1 polubienie

Ja tam też uważam, że Putin póki co nie chce wchłonąć Białorusi, a jedynie bardziej ją od siebie uzależnić … Bo zawsze problemy Białorusi można zrzucić na Łukaszenkę, a nie Rosję …