To może Uwertura

Verdi, Traviata (Uwertura)

Czachórski, Blask klejnotu

4 polubienia

@elsie edytuj i popraw “Uwertura” w tytule pytania :wink:

1 polubienie

O rany, dziekuje!!! :slight_smile:

1 polubienie

Trawiata,piekna od poczatku do k9nce.
Ale mnie zastanawia inny fakt.
Mianowicie sluch dyrygeta.
Pomijajac fakt,ze po latach pracy z orkiestra sa zazwyczaj lekko przyglusi,ale mnie chodzi o sluch muzyczny.
Jak perfekcyjny musi to byc sluch,by zsynchr9nizowac gre kilkudziesieciu instrumentow.
I nie chodzi mi o popelniane bledy,gdyz graja tam profesjoalisci,a odotrzymanie frazymwytrzymanie nuty.
Bo jak9 nuta,nie ma okreslen8a czasowego,ze zmierzymyczas jej brzmienia stpoerem.
I wsrod np.80 instrumentow,wychwycic ten,ktory opoznil,lub przyspieszyl np o 1/16lub 1/32 calej nuty.
Zsynchronizowanie takie,ze partia skrzypiecpiec,szesc instrumentow,brzmi jakby gral jeden instrument,a inny instrument z dokladnoscia zegarmistrzowskz,wrzuca jednamlub dwie nuty 32’ to jsst ulamek sekundy,precyzyjnie zagrany do setnej sekundy.
Podziwiamtych ludzi,
To jakby na hali pelnej pracujacych maszyn uslyszal,ktora maszyna cos niecos szwankuje.

2 polubienia

Jej, masz racje! Pamietam kiedy u nas (PWSM) byl koncert, grala nasza studencka orkiestra a dyrygowal rektor Wodiczko. Na bis mieli przygotowany Paganiniego Kaprys w opracowaniu na smyczki. To trudne jak diabli. KAZDY smyczkowiec musial najpierw zagrac to solo. Wykonanie takie, ze mozg stawal!!!

1 polubienie

To sie chyba nazywa sluch bierny
Nie sadze zeby wiekszosc dyrygentow byla wirtuozami gry na jakims instrumencie, ale potrafi wychwycic falszywa nutę czy rytm.

Jak by nie bylo,to ciezka praca,a dyrygent musi miec sluch absolutny,nie mowiac juz o rozpisaniu utworu,na poszczegolne partie,by to zagralo,do setnych sekundy.

1 polubienie

A wiesz, sprobuje to znalezc, moze na YT bedzie takie wykonanie…

1 polubienie

Bo dyrygent ma byc wirtuozem prowadzenia orkiestry,sluch musi miec absolutny.

1 polubienie

Tak, to prawda!

1 polubienie

Niestety, przeszukalam i NIE MA!!!

No to…
slucham
niestety nagranie ktore znalazlam nienajlepsze (stale ktos kaszle, cos przesuwa)
Ale wykonanie PIEKNE!!!

1 polubienie

…jak sadze po poczatku, bo u mnie znow wlaczylo sie zagluszanie
Szkoda, chetnie bym posluchala do konca
Jeszcze sprubuje na komputerze w drugim pokoju, bo teraz pisze na hapku

1 polubienie

To jeden z tych obrazów które trzymalbym jak asa w rekawie by udowadniac o wspaniałosciach polskiego malarstwa.
Moze wyszukana poza jest lekko pretensjonalna ale jakos pieknu tutaj to nie szkodzi :sweat_smile:

1 polubienie