Używki podrożeją?

Im dalej na zachód, tym drożej. Ponoć na Ukrainie tylko 5 zł.

1 polubienie

Ale my nie mamy niemieckich pensji - nie porównuj, bo się tak nie da.

2 polubienia

Przy każdej podwyżce cen papierosów chwalę ten moment kiedy wypaliłem ostatniego (naprawdę) papierosa.
Przy każdej podwyżce cen wódki cieszę się że stracę na tym tylko gdzieś około 2 do 4 razy 1,5 zł rocznie. Na to mnie jeszcze stać.:grinning:

2 polubienia

Jeśli SMOK NIE PALI to czym zionie?

1 polubienie

czyli chwalisz sobie, ze zdrowszy umrzesz?
i cos w skarbonce wnukom zostawisz?

1 polubienie

Czasem sie zastanawiam co zrobić aby za dużo kłopotów wnukom nie zostawić. Tym bardziej że nie za bardzo potrzebują.

1 polubienie

Wszystko ma swoją wartość,ale nie wszystko jest na sprzedaż.
Więc pewnych rzeczy,których nie wycenimy
to nie wymienimy…
/a z netu- 6 paź 2019 - Staniał też drób…

1 polubienie

A niech to licho! Zwierzaki (szczegolnie drob) pasione sa hormonami. A potem czlowiek sie dziwi dlaczego tak tyje…!

Lokomotywy i wężownice maja stanieć

2 polubienia

Poczekam na elegancki wozek widlowy! :joy:

Ja robię co miesiąc odwyk od kawy (ok. tydzień, do 2) i zwykle nie pijam kawy w ogóle codziennie, ale od jakiegoś czasu weszłam na wyższy lvl uzależnienia i to jest co najmniej 1 kawa dziennie :wink: (dla wyrównania za wcześniejsze 2 miesiące bez kawy)
Sądząc po moim dzisiejszym samopoczuciu bez kawy, odwyk w tym miesiącu może być ciężki :wink:

1 polubienie

Serio?
Nie zauwazylem tego nigdy…

@gra
Bez przesady z ta horrendalnie wysoka niemiecka pensja
Sporo pochlaniaja rozne kasy chorych renty etc. Podatki pochlaniaja czasem 1/3 pensji samotnego pracownika. A mieszkanie ponizej 1000 euro trudno znalezc.
A jak ktos chory to dochodza koszty lekow i leczenia. To jak sie to wszystko policzy to az tak duzo nie jest.

1 polubienie

Ja nie pisałam, że pensje niemieckie są aż tak horrendalnie wysokie ;), ale chyba jednak są znacznie wyższe niż nasze, inaczej Polacy nie jeździliby do Niemiec (ogółnie “na zachód”) do pracy.

U nas też są kasy chorych, fundusze zdrowotne, rentowe, podatki.
Mając stałą pracę mam z automatu potrącane te wszystkie dodatki, a zakładając firmę i pracując w niej po godzinach muszę PONOWNIE odprowadzać fundusz zdrowotny, nic w zamian nie otrzymując.

Polacy też chorują i płacą za leki, a dodatkowo za prywatnych lekarzy, bo do tych bezpłatnym masz kolejki nawet do 7 lat! :frowning:
P.s. Będąc w Holandii w Lidlu miałam nieprzyjemność porównywania cen. Znalazłam produkty, które były tańsze tam, niż w Polsce.

1 polubienie

@gra
A wiec koryguje:

  • inaczej sie to widzi jak sie tu mieszka na stale
    Jak mieszkalam w Polsce to tez na to inaczej patrzylam
  • porownuje z zarobkami w mojej rodzinie (!)

to zalezy kto z Polski wyjezdza do pracy za granice
Ale nie wymagam zebys sie ze mna zgadzala. To sa moje osobiste odczucia po wielu latach

1 polubienie

OK! zostańmy przy swoich zdaniach :slight_smile:

1 polubienie

Bardzo rozsadnie.
Podsumowywujac jednak: gdybym mieszkala w Polsce to najprawdopodobniej mialabym takie samo zdanie jak ty. Na zasadzie: “na drugim brzegu rzeki trawa jest bardziej zielona” - niemieckie przyslowie, a w Polsce: wszedzie dobrze gdzie nas nie ma)

1 polubienie

Polskie “cudze chwalicie, swego nie znacie”. Niemniej dalej trwam przy swoim, że pensje i emerytury na Zachodzie są wyższe.

1 polubienie

A ktos ma watpliwosci???Bo nie chce mi sie czytać… :rofl:
Jest jedna,poki co,wrecz geograficzna prawidlowosc w Europie.Pominawszy prawdopodobnie Portugalie,im dalej od nas na Zachód,tym lepiej.Im dalej na Wschód,tym gorzej.
Zreszta od bardzo wielu lat.

1 polubienie