Widzicie już po co pisiakom ustawa kagańcowa?

Zero próbuje ukarać sędziów, którzy przyznali rację represjonowanemu prokuratorowi…

5 polubień

Ja nie mam żadnych złudzeń ani wątpliwości po co im to. Posiadanie dyspozycyjnej władzy sądowniczej i prokuratorskiej wyposażonej w takie nadzwyczajne uprawnienia, to panowanie nad wszystkimi i wszystkim co się w kraju dzieje. To znaczy że Polska, Polki i Polacy, ich życie i dola, są w rękach władców tego kraju.
Czy to może jest droga do monarchii?

5 polubień

Podobno kazda dynastia miala jakiegos drania przodka. Ale w przypadku prezesa? Kawaler z kastrowana kotka? Predzej droga do dyktatury.
Gdzie dyktator powoli staje sie marionetka w rekach cwanych bankierow. Ktos za te fanaberie placi - biorac pod uwage skale wydatkow budzetowych nie sa to tylko pieniadze podatnika, ale rowniez kredyty pod zastaw przyszlych pokolen. I do tego brakuje inwestycji na chocby odtworzenie/zachowanie stanu posiadania.
Infrastruktura sie sypie, brak jakiegos przyszlosciowego planu, wszystko sprowadza sie do gaszenia ognisk sypnieciem kasy, a niestety w rachunkowosci jak jedziesz na debcie to konczy sie bankructwem. Panstwo jako takie zbankrutowac nie moze, wiec konczy sie inflacja. Przyklady sa, chocby Argentyna czy Wenezuela.
A nie kazdy dyktator ma tyle szczescia co Hitler, ze na uslugi ma dosc naiwnego choc genialnego ekonomiste jakim byl Hjalmar Schacht.
Niestety nawet iloraz inteligencji grubo powyzej 140 nie uchroni przed popelnianiem bledow, zanim sie polapal, ze jego reformy tak naprawde umozliwily Niemcom myslenie o prowadzeniu wojny to juz bylo to faktem, gospodarka byla uzalezniona od przemyslu zbrojeniowego. Co ciekawe sprytny sposob finansowania spowodowal, ze w biznes weszli pozniejsi przeciwnicy z USA na czele :face_with_monocle:
Czort zreszta wie, moze to bylo i troche zlapal kozak tatarzyna? Schacht byl masonem, a to towarzystwo zawsze mysli ze sporym wyprzedzeniem, zagrozenie ze strony ZSRR bylo realne, silne Niemcy mogly byc przeciwwaga. Ale zdaje sie szalenstwo wodza i czesci generalicji pokrzyzowalo plany.
Prezes to liga okregowa, o Morawieckim to lepiej w tym kontekscie nie wspominac, uklady geopolityczne tez sie zmienily, ekonomia moze nauka scisla nie jest, ale swoje prawa ma. I czarno to widze. Zwlaszcza, ze koniunktura z trudem poprawiajaca sie po 2007 zagrozona i to z kilku stron - wojna Trumpa, wirusowa histeria, zanieczyszczenie srodowiska, migracje w duzym stopniu spwodowane przez zmiany klimatyczne to tak na wejscie. A orkiestra gra… chyba po to, zeby odwrocic uwage, ze szalup ratunkowych za malo.

5 polubień

To co piszesz pachnie premierowym hochsztaplerstwem o pozostałej zawartości komnat pałacowych nie wspominając.
Kreślisz bardzo makro obraz. Oby nie trafiony. Ja nie potrafię ocenić a obawy, czy przypuszczenia to za mało.
Titanic zatonął, myślę że drugiego - mimo wszystko - nie będzie.

Mnie się to kojarzy z czym innym…

Titanic mial rodzenstwo, dwa statki blizniacze, HMHS „Britannic” zatonal w czasie I wojny swiatowej po wpadnieciu na mine (to tyle na temat niezatapialnosci konstrukcji), “Olimpic” po gruntownej przebudowie plywal do 1935, kiedy zostal zlomowany. Jak widac wiele zalezy jak pomysl wykorzystasz - podobnie jest w makroekonomii. Masz wiele zmiennych, ktore mozesz okreslic jako wartosci prawdopodobne, choc sam mechanizm dziala zwykle tak samo.
A, ze tych zmiennych przybywa? To sie robi z tego partia szachow przestrzennych. Mozna obserwowac pewne stale zachowania - z jednej strony dazenie do monopolu konczace sie zwykle stagnacja, z drugiej przynajmniej w wiekszosci kultur stawianie na indywidualizm gospodarczy. Utrzymanie rowowagi jest plynne, niestety obecnie zaczyna sie przewaga koncentracji kapitalu, a monopole to bardzo krucha konstrukcja spoleczna. Zwykle konczy sie jakas rewolucja, ale czy to gwarantuje zminy na lepsze? Carat zastapiono “dyktatura proletariatu” cesarza chinskiego, zreszta bardzo slabego zastapil Mao.
Moje czarnowidztwo bierze sie stad, ze obecnie rzadzacy w Polsce nie biora pod uwage czynnikow zewnetrznych i konsekwencji powiazan miedzynarodowych. Jada na haslach typu wstawanie z kolan, kraj w ruinie, serce Europy, a tak naprawde eksploatuja kraj lepiej niz Moskwa swego czasu. Dla wlasnych korzysci.

2 polubienia

Dziś procesy. Jutro prześladowania. Pojutrze Wisła i betonowe buciki.

Raczej obozy reedukacyjne. Skad oni przy tym podejsciu do gospodarki cement wezma, nie mowiac o tym, ze juz piasku na beton brakuje.

2 polubienia

Ruski jest tańszy.

Za komuny Polska byla jednym z najwiekszych producentow cementu.
Wwiekszosc szla na “eksport” do ZSRR.

1 polubienie

i dalej…

i dalej…
Swietne podsumowanie sytuacji!
:+1:
Wg mnie to najlepsze odpowiedzi!!!

1 polubienie

Nie trzeba wielkiej wiedzy ekonomicznej, wystarczą podstawy żeby rozumieć dokąd prowadzi nas kuglarz Morawiecki. Ja studiowałem ekonomię tylko rok i wiem że pompowanie gospodarki konsumpcją wewnętrzną przy równoczesnym wypychaniu kapitału zagranicznego z inwestycji i budowaniu państwowych monopoli, to gwóźdź do trumny, a młotkiem jest pożyczanie pieniędzy na tę konsumpcję za granicą i wewnątrz kraju :neutral_face:
Jak widzę dookoła to jednak większość nie rozumie nawet takich podstaw. Zresztą badania statystyczne pokazujące, że spora część społeczeństwa myśli że 500+ finansuje partia PiS rujnują całkowicie moją wiarę w mądrość Polaków :worried:

3 polubienia

A moderator @okonek to przyznaje sobie wyróżnienia odpowiedzi tak według swojego uznania? Xd
Tak trochę nie na temat… Ale przykładowo gdyby takie pytanie o anty szczepieniu było, np harmonika, to ma szansę na wyróżnienie odpowiedź która nie popiera szczepien a jest najlepsza według tego przykładowo harmonika ? XD czy mod nie byłby w stanie czegoś takiego uczynić :rofl: wbrew sobie

Też mnie trochę zdziwiło, że dostałem ramkę w odpowiedzi na własne pytanie :grin:
Mam prawie obojętny stosunek do polubień i najlepszych odpowiedzi… ale wiem że niektórym zależy i dlatego klikam w serduszka, jednak “najlepszej odpowiedzi” chyba jeszcze nie używałem :alien:

2 polubienia

A co będzie jak kliknę na Twój post jako najlepszą odpowiedź? Brązowa ramka przejdzie na Twój post? :crazy_face:

1 polubienie

Dałeś i odebrałeś? :roll_eyes:

Nie dostałeś brązu :slightly_smiling_face:

Ale Twój post jest przypięty do mojego pytania jako najlepsza odpowiedź :grin:

1 polubienie

A jest. Dostałem powiadomienie ale musiałem odświeżyć dopiero xd

:upside_down_face: