Wybieracie się pod Grunwald?

3 polubienia

A co, znowu jakaś „ustawka” z Niemcami ? :stuck_out_tongue_winking_eye:

5 polubień

Rewelacja! W miejscu największej wówczas bitwy w Europie znaleziono 2 topory, którymi tam się posługiwano. To ja dodam, że od zakończenia II wojny znaleziono tam 7 takich toporów, wszystkie są do obejrzenia w muzeach. I nie tylko topory w tym miejscu archeologowie znajdowali. Inne rodzaje broni z tamtych czasów też. Oczywiście, że każde znalezisko jest cenne, a nawet bardzo, ale sensacją nie jest. Sensacją byłoby, gdyby tam znaleziono kałachy produkowane w XV w albo maski gazowe ze zwierzęcej skóry…

7 polubień

Sensacją byłoby znalezienie toporów z bitwy pod Grunwaldem w Zakopanem na przykład :joy:

7 polubień

W polskich portalach typu WP to same sensacje są. Z natłokiem reklam, oczywiście.
O “materiałach” z YT wspominał nie będę.

3 polubienia

@Pitbull @birbant Ostatnie dni sezonu ogórkowego Panie! Nawet w moim radio głosili! :upside_down_face:

3 polubienia

Kolego @Pitbull Zainspirowałeś mnie do wysnucia ciekawej teorii historycznej z tym toporem w Zakopanem… A, właściwie dwóch.
Otóż, jeden z Krzyżaków mógł tak żwawo wiać, że zatrzymał się dopiero w Tatrach, a tam mu górale spuścili łomot i zabrali ten topór.

Albo po bitwie jeden z polskich rycerzy tak się nachlał z radości, że wygrali, iż obudził się w Zakopanem, a tam lecząc kaca z góralami zgubił ten topór, albo w karczmie zastawił, coby było za co kaca leczyć. Nie takie rzeczy ludziom po pijaku się zdarzały… :stuck_out_tongue_winking_eye:

6 polubień

Kolego ciupaga nie topór wojenny

1 polubienie

@birbant Ta droga historia wydaje się bardziej prawdopodobna🙃

1 polubienie

Mam jechać prawie 500 km żeby te okazy zobaczyć?
Dwa antyki w domu mi wystarczą :rofl:

1 polubienie

Prawdę mówiąc, to ciupaga góralska z XV wieku, to dopiero byłaby sensacja. Prawie, jak kałach. W tamtych czasach nie było jeszcze ani Zakopanego, ani górali.

2 polubienia

Ze Zakopanego nie było to oczywiste. Ale ze górali nie było? Ze nikt w gorach nie zył? To skąd się wzięli?

1 polubienie

Osadnictwo, posuwające się w górę potoków Biały Dunajec, Zakopianka i Cicha Woda, dotarło w rejon Zakopanego (a raczej przysiółków Ustup i Olcza) najprawdopodobniej na przełomie XV i XVI wieku.

Równolegle rejon ten był terenem tzw. przepasek - górale, idący z owcami w hale szlakiem prowadzącym przez grzbiet Gubałówki, pozostawali w Kotlinie Zakopiańskiej do czasu zejścia śniegów z gór. Najpóźniej w połowie XVI w. powstały dwa najstarsze centra osadnicze Zakopanego - w okolicach Ustupu i Olczy oraz w widłach Cichej Wody i Potoku Młyniska. Pierwsze dokumenty, wzmiankujące Zakopane pochodzą z początku XVII w. Nazwa Zakopane pojawia się po raz pierwszy w Kronice Parafii Czarnodunajeckiej z datą 1605 r. , następnie w dokumencie sądowym rodziny Rubzdelów z 1616, a potem w przywileju cerklowym dla Jędrzeja Jarząbka z 1630. W wieku XVII i XVIII coraz więcej rodzin osiadało w Zakopanem: w 1765 r. odnotowano tu 37 osiadłości i 2 młyny, ale liczba ta wydaje się dość zaniżona. Zajęcia ludności to ubogie rolnictwo (uprawa jęczmienia i owsa, kapusty i - od XVIII w. - ziemniaków) i pasterstwo. W 1766 rozpoczęto w Kuźnicach budowę huty żelaza. Górnictwo i hutnictwo stało się dodatkowym źródłem dochodu dla mieszkańców…"

1 polubienie

Górale to mieszkańcy terenów podgórskich i obszarów górskich. Zasiedlili obszary górskie (Karpaty) już w okresie od XIV do XVIII wieku. Przed wojną górale stanowili stosunkowo niejednolitą grupę etniczną, w skład której wchodziła zarówno ludność pochodzenia polskiego jak i ruskiego.
Generalnie rzecz ujmując grupa etniczna górali powstała poprzez zmieszanie się ludności polskiej i ruskiej z przybyłymi w XV wieku pasterzami wołoskimi, którzy przywędrowali na ziemie polskie poruszając się wzdłuż łuku Karpat.
Górale ruscy zwani też ukraińskimi zamieszkiwali obszary Bieszczad, a także pewne fragmenty Beskidów. Byli to: Łemkowie (Beskid Niski, Bieszczady wschodnia część Beskidu Sądeckiego), Bojkowie (Bieszczady), Pogórzanie Wschodni (pogórze przemyskie), Pogórzanie Zachodni (pogórze dynowskie), Dolinianie (okolice Sanoka), Rusini Szlachtowscy (4 wsie w okolicy Szczawnicy).
Górale polscy natomiast zajmowali pozostałe obszary Beskidów oraz całe Podhale wraz z Tatrami. Etnografowie podzielili polskich górali na 3 grupy:

  1. Górali śląskich (górale wiślańscy, górale jabłonkowscy, Breniacy, Istebniańscy, Morawianie (nie mylić z grupą etniczną Morawian)
  2. Górali czadeckich
  3. Górali małopolskich

Małopolscy górale to bardzo zróżnicowana grupa. Trzy z nich mieszkające u podnóża Tatr nazywano wspólnie Góralami Tatrzańskimi lub Góralami Podtatrzańskimi. Są to: Podhalanie, Orawianie i Spiszacy . Sąsiadami polskich Górali Tatrzańskich kolejno od pn.-zach., pn. itd. są: Górale Żywieccy, Babiogórcy, Zagórzanie (za nimi Kliszczacy ), Górale Pienińscy, Łemkowie oraz Górale Sądeccy . Ci dzielą się jeszcze na Górali Białych (Łącko-Kamieniccy) i Górali Czarnych (Ryterscy i Piwniczańscy ).
Górale posiadają własną, bogatą w tradycje kulturę oraz posługują się charakterystyczną mową – gwarą. Cechują się dodatkowo specyficznym strojem. Górale zajmowali i wciąż zajmują się głównie wypasem owiec i bydła mlecznego na halach oraz wyrobem serów z mleka owczego i krowiego. Głównymi przysmakami z sera, które związany są z góralami to: żętyca, oscypki (surowe oraz wędzone), bundz.
Ponieważ góry nie należą do środowisk, w których łatwo się żyje, dlatego też górale często różnią się od mieszkańców terenów nizinnych większą wytrzymałością fizyczną oraz bardziej rosłą budową ciała. Ponadto posiadają własną mentalność, która objawia się w niezwykłej pracowitości, niespotykanym nigdzie indziej poczuciu humoru, zamiłowania do zabaw i pieśni, wyjątkowej gościnności oraz dużej zawziętości…"

1 polubienie

Prawdę mówiąc, to dzisiejsi górale, to mieszanka miejscowych z ludami bałkańskimi, którzy zdominowali miejscowych. Powyższy artykuł zapodany przez Ewę niewiele mówi na temat wcześniejszej ludności. Tam w czasach średniowiecznych, według aktualnej wiedzy zaludnienie wynosiło pół osoby na kilka km kwadrat, czyli to były niezamieszkane pustkowia, stopniowo zasiedlane przez różnych przyjezdnych. Kiedyś na starym Pytamy, specjalnie dla Arinkao zainteresowałem się historią tamtych stron.

Kurna, ja tu łeb wysilam, a @efka pyk i cała moja robota na marne. Dobrze, że zauważyłem i nie muszę dalej się wysilać… :crazy_face:

3 polubienia

@birbant, po co sobie życie utrudniać, skoro można zrobić pyk i już :stuck_out_tongue_winking_eye:
Prawdę mówiąc, koleżanka @ihtiel mnie do tego sprowokowała. Też sobie więcej o tym poczytam.
Pisz @birbant, pisz.
Ja tak z do skoku, w kuchni grandzę.

2 polubienia

Teraz nie mogę, bo kończę działalność przy kompie na jakiś czas, ewentualnie kontrolnie zajrzę.

Te informacje, które zaserwowałaś są ogólnikowe. Na temat tych Wołochów i innych oraz samego mieszania się są ciekawe informacje. Np. o walkach między nimi albo tradycji zbójnictwa, skąd ta tradycjai inne, albo dlaczego wypas owiec…, skąd się te owce tam znalazły, itd… Są też wzmianki o tych ludach i ich stosunku do polskich królów. Jaką rolę odgrywali w polskiej historii i jak to się stało, że zostali Polakami?

1 polubienie

Zajrzysz kontrolnie czy jesteśmy grzeczni?
Jak Ciebie nie ma, to ja za anioła robię :stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue_winking_eye:

1 polubienie

Sprawdzał będę, czy “rączki na kołderkach”? :stuck_out_tongue: :innocent:

1 polubienie

O tej porze, tylko w garach gmyram :wink:

1 polubienie