Wyobrażacie sobie, że Grecy niszczą posągi Zeusa, Akropol i inne starożytne świątynie?

No właśnie. Kolega już WIE na kogo będę głosować (ja jeszcze nie wiem…). To nie tylko postawa i intencja to moc nadprzyrodzina!

1 polubienie

owszem - jakos nie przemawia do mnie idea robienia dziela sztuki z kiczu tylko dlatego, ze przetrwal kilkaset czy kilka tysiecy lat…
rowniez milego popoludnia zycze.

A mi właśnie stricte o to porównanie chodzi. Już nawet bardziej byłbym przychylny ku porównaniu do Talibów niszczących swego czasu posągi Buddy, niż do Greków rozbierających Akropol, bo pomijając różnicę wartości kulturowej zniszczeń, przynajmniej byłoby jakieś odniesienie do specyficznego rodzaju mentalności niektórych przedstawicieli gatunku ludzkiego.

2 polubienia

Nie chodzi rzecz jasna o wartość zabytkową tych rzeźb ale o poszanowanie tradycji kulturowej. Tu przekaz jest jasny - kościół powiedział ze to “pogańskie” to trzeba usunąć. Sytuacja identyczna jak w przypadku odwoływania koncertów czy spektakli teatralnych pod wpływem lokalnych proboszczów, którym nie pasuje to i owo w twórczości.
Żenada!

1 polubienie

Jak widać nie dla wszystkich.

Mentalność można sprowadzić do dążenia zrównania z ziemią wszelkiej inności z wyjątkiem odpowiadającej knurom. Owoce rewolucji chińskiej są tego dobrym przykładem.

2 polubienia

Wiem ale porownanie jest jak mniemam,zabiegiem mającym albo wywolac szok albo odpowiednie skojarzenia.No i nie autor jest w tym najwazniejszy[z calym szacunkiem].
Natomiast mentalność ludzi niszczacych swoja historie w ten czy inny sposob,jest "bratnia"w doniesieniu do tych ktorzy dewastuja pomniki lub cmentarze.I tu juz rzadko chodzi o zabytki,choc oczywiscie i tak sie zdarza.

1 polubienie

Chłopie, nie porównuj nawet …

5 polubień