Wyobrażacie sobie, że Grecy niszczą posągi Zeusa, Akropol i inne starożytne świątynie?

Bo u nas tak właśnie się dzieje.

4 polubienia

Nie mogę w to uwierzyć. Chyba, że powiem “ciemna masa”!!!

1 polubienie

Taki właśnie jest Kaszub uparty jak osioł, a jak się na coś uweźmie to idzie po trupach.
A co powie ksiądz na kazaniu to jest święte.

2 polubienia

W koncu kliknelam na link, bo mnie to zainteresowalo i znalazlam cos takiego:
“Modlę się do Pani Sianowskiej Królowej Kaszub…”
Czy w Biblii lub w jakimkolwiek pismie swietym wystepoje postac Pani Sianowskiej Królowej Kaszub? Jezeli nie to to dopiero jest Bałwochwalstwo czyli wymyslanie nowych bostw!!!

4 polubienia

Trochę tego jest.

4 polubienia

To jest ciemnota podobna do islamskiego fanatyzmu.A jesli nie to w te strone podążająca.
Tylko ze u nas mozna sie chyba spodziewać ze ktos zabytek lub odniesienie do pradawnych dziejów,odrozni od manifestacji wiary,zresztą zbytecznej w tej formie,w dobie pokoju.
Ktos tam zdaje sie wychodzi z zalożenia ze jesli nas atakują to my im na odlew…
I uderza w prehistorie :face_with_raised_eyebrow:
Rzadka ciemnota…

3 polubienia

Matka Boska to najbardziej zapracowana kobieta świata
@ata-ata wiesz, ilu przedsięwzięciom patronuje? Kiedys w starozytnym Rzymie byly od tego stada pomniejszych bogow i dobrych duszków, teraz oszczednosc etatow i centralizacja. :roll_eyes:

4 polubienia

Jak to mowia? Jak Bog chce kogos pokarac to mu rozum odbiera.

2 polubienia

Bazując na podanym przez Cienie artykule, objawy zbiorowej paranoi i specyficznej ociężałości umysłowej pewnego grona kaszubskiej ludności są oczywiste.
Niemniej kolejny raz w Twych wypowiedziach serwujesz jakieś wyolbrzymione porównania, ponieważ owe figury, o które się rozchodzi, nie mają w tym momencie statusu zabytków. Są to całkiem niedawne wytwory współczesnych artystów. Sam szlak ”Poczuj kaszubskiego ducha” powstał w 2010 roku naszej ery, więc sorry, ale starożytne zabytki kultury grackiej to zupełnie inna liga.

1 polubienie

To, ze akurat te rzezby sa nowe ? Niszczenie pamieci o historii przodkow na ligi bym nie dzieliła.
A poza tym jakim prawem ksiadz wtraca sie w przestrzen publiczna?
Czy ja mu wchodze do kosciola i kaze oltarz na ekran kinowy zamienic?
Kto niszczyl swiete miejsca innych kultur dalej to będzie robic. Jedyne czego dowodzi porownanie kolegi @Bingola to, ze islam jest tylko mlodszym bratem chrzescijanstwa, bo metody stosuje sprawdzone.

3 polubienia

Dobry przykład dali Egipcjanie ratując przed zalaniem zabytki Abu Simbel (dzięki pomocy międzynarodowej).
My takim działaniem jesteśmy bliżej talibów rozstrzeliwujących zabytkowe rzeźby bogów w Afganistanie.

4 polubienia

Zaściankowe podejście pewnej grupy osób, choćby nie wiem jak głupie, nie zmienia wartości historycznej przedmiotowych rzeźb. Jeżeli nie dostrzegasz pewnej różnicy w czymś co ma lat 10, a tym co ma kilka tysięcy, to nie pozostawia zbyt wielkiego pola do dyskusji. Miłego dnia.

Nazwałabym to nawiązaniem do tradycji. I tu przyznaje racje: może zacznijmy szanować własną tradycję zamiast wyburzać np. Liczyrzepę?

2 polubienia

Bo to pogaństwo i szatanizm kurła. Tylko Bóg, Maryja, honor i Jarosław.

2 polubienia

@Devil
Pomyliles kolejnosc
:stuck_out_tongue:
Na pierwszym miejscu to chyba Jaroslaw

2 polubienia

A wiesz, z p.Kaczyńskim jest coś nie za tego. Nie doczytałam co. Może po prostu wiek?

1 polubienie

Zapracowana Matka Boska. A Polska na prowadzeniu… :sweat_smile:

Staczamy się do poziomu ISIS. Syryjskie Palmiry, iracki Nimrud też legły w gruzach…

1 polubienie

Zależy jak na to patrzeć. Na przykład totemy indiańskie - czy fakt, że wyrzeźbione 10 lat temu czyni je mniej symbolicznymi elementami kultury indiańskiej? A chodzi chyba o pewną symbolikę…

2 polubienia

Ok. ale tu ,pomijając karkolomne porównanie,bardziej chodzi o postawe i intencje.

1 polubienie