Zapraszam na QUIZ wiedzy o kolorach!

Zapowiadałem go kilka dni temu przy okazji nieudanego eksperymentu naszego szefa z kolorowymi paskami kategorii. :slight_smile:
A tutaj już na spokojnie - KLIK!

1 polubienie

ciekawy quiz
ale do kompletu brakowalo mi 3
Jak zwykle za to co wiem to punkt, a strzelanie jak zwykle nieudane

2 polubienia

potwierdzam to co napisała ata-ata - ciekawy guiz
miałam 4 złe odpowiedzi :CMYK , szary koniec, magenta, kolorowe fotografie

3 polubienia

11|15 Takie pytania o kolorach, to mogą być. Skusiłem na cynobrze, granacie, magencie i marengo.

Jeżeli zaś o to Marengo się rozchodzi, to była taka bitwa w 1800 w czerwcu, w której Napoleon sprał Ausriaków pod wodzą generała von Melasa i wyciepał ich z Italii. To były początki napoleoniady i dla Bonapartego być albo nie być. Od tej bitwy rozpoczęła się kariera Napoleona. A tu mnie z jakiemś kolorem się wyjeżdża… :grin:

1 polubienie

Bo ten kolor nazwany ostrzał właśnie na cześć tej bitwy, @Birbant !

1 polubienie

tu dzieciol, pliszka zglos sie…
15/15 bez wiekszych problemow

2 polubienia

Kolorowy dzięcioł!
obraz

3 polubienia

Dodam, że koń Napoleona też nazywał się Marengo.
Ale koloru z samą bitwą nie skojarzyłem.

2 polubienia
1 polubienie

Eksperyment Szczerego z kolorami był bardzo udany, ale storpedowały go wiadome siły. :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 polubienia

cynober nie do konca prawda, sa inne i tez dojrzale.
magenta jako kolor na stale do jezyka polskiego wkroczyla dosc pozno - wraz z rozwojem elektroniki i kolorowych monitorow
marengo to rodzaj dwubarwnego splotu tkackiego dajacego z daleka w/w kolor, drobniejszy od tweedu.
co do granatowego? sa dwie szkoly - w potocznym polskim granatowy jest odcieniem ciemnoniebieskim, a nie czerwonym jak w pozostalych jezykach. czemu? nie mam najmniejszego pojecia.

2 polubienia

No patrz, a tego, to ja, akurat nie wiedziałem. Albo zapomniałem, ale raczej to pierwsze.
A swoją drogą, to sporo tych Marengów. :grinning:

1 polubienie

@okonek
Z tym cynoberem sie zgadzam
Wybralam najblizszy mu kolorem

1 polubienie

@okonek, niezupełnie, farba o kolorze Magenta istniała tak długo jak długo istnieje druk kolorowy. Ja spotkałem się z nią na studiach w latach 80. Tylko że wtedy nie mówiło się CMYK lecz Triada.
A co do cynobru, to nie rozumiem, który jeszcze z podanych w odpowiedziach owoców ma jako dojrzały kolor zbliżony do cynobru?

3 polubienia

magenta - fakt - cos tam mi sie kojarzy - ale ja nie kornik drukarz, a chodzilo mi tylko, ze jako nazwa/okreslenie upowszechnilo sie razem z kolorowymi monitorami, nie to, ze nie istnialo.
a chodzilo mi o to, ze w/w owoc niekoniecznie musi miec kolor cynobrowy, zeby byl dojrzealy. sa gatunki, ze czerwienia nie splona, a sama nazwa wskazuje, ze pierwotne tez raczej zlote/zolte nie cynobrowe w stanie dojrzalosci bywaly :wink:

1 polubienie