Zaskoczenie sejfowe

Jak wygląda prawdziwy sejf bankowy wie każdy kto obejrzał choć jeden amerykański film o gangsterach obrabiających banki. Wiadomo że „drzwi” do skarbca to okrągła, masywna płyta grubości kilkunastu i więcej centymetrów na potężnych zawiasach, z wieloma ryglami i skomplikowanym mechanizmem w środku.
0000
Ich otwarcie wymaga siły i czasu, no bo masa. Najczęściej zresztą otwiera je mechanizm hydrauliczny.

Polska sprowadziła „do domu” sporą ilość złotych sztabek będących naszą, polską własnością, a dotąd przechowywanych w Anglii. Takich skromnych kilkanaście miliardów wartości. W TV prezes Glapiński postanowił pokazać nam, obywatelom, jak to nasze złoto bezpiecznie spoczywa w sejfie. Więc w jakichś podziemiach otwiera – bez specjalnego wysiłku – ten okrągły właz do skarbca i co widzę?
Te masywne okrągłe drzwi w naszym NBP-owskim wydaniu, to jakby obcięte denko blaszanej puszki. To skorupa z cienkiej blachy z sześcioma prostymi dźwigniami ryglowymi i niczym więcej. Oczywiście nie jest to blacha 0,5 mm, jednak wrażenie lichoty jest wyraźne.

Czy nasze narodowe złoto, bogactwo wszystkich Polaków, przechowywane w takim skarbcu naprawdę jest bezpieczne?
Można poza tym zadać pytanie w jakim celu to złoto sprowadzono, czy ono tutaj jest bezpieczniejsze niż tam gdzie było dotychczas.

3 polubienia

I to jeszcze w telewizji pokazuja?:thinking:
Moze to jakis nowy program dla wlamywaczy?
A moze tam w ogole nie ma zlota tylko gdzies indziej?
A moze…
A moze…

2 polubienia

Nie stać ich na lepszy sejf :wink:

1 polubienie

Na lepszy sejf? To złoto mogło by leżeć przed tymi drzwiami i nikt by go przecież nie ukradł XD
Ale wiadomo że wygląd też się liczy.

Na sejfach się nie znam. Ale dobrze, że polskie złoto będzie w Polsce.
Należy jednak zastanowić się nad tym, dlaczego dopiero teraz?

2 polubienia

Też myślę, że w Polsce to złoto można łatwiej “zniknąć” niż w Wielkiej Brytanii. Wynoszenie różnych rzeczy z zakładu pracy to tradycja sięgająca słusznie minionej epoki :wink:

4 polubienia

W ubiegłym roku Polska zarobiła na tym złocie kilkanaście milionów. Teraz nic nie zarobi, tylko będzie sobie leżeć. DLaczego tak późno? :wink:

3 polubienia

Też to zauważyłem Antykwa i miałem identyczne spostrzeżenie

1 polubienie

prezes chce miec Fort Trump?
przeciez to wystarczy na uczeszczanym skrzyzowaniu w moim pueblu wystawic jako pilnowanie w czynie spolecznym :wink:

2 polubienia

Obserwując to co się z budżetem i różnymi funduszami dzieje obecnie u nas, w Polsce, nachodzi mnie taka brzydka myśl, czy to złoto nie ma posłużyć do domknięcia budżetu Morawieckiego który mu się zbuntował. Wobec tajności wielu działań władzy, ani sie spostrzeżemy jak ta rezerwa powoli wyparuje. Bez żadnego trybu.

4 polubienia

Twierdzisz @okonek że to taka nędzna kwota?:open_mouth:

na budzet Morawieckiego to zabraknie asteroidy ze zlota
o ile dobrze pamietam to bylo takie opowiadanie Vernego?

1 polubienie

Żil Vern pisał o asteroidach?

albo o meteorze ze zlota - pisal albo jakas miedzywojenna ksiazka dla kucharek to byla? Lowcy meteorow dokladniej

1 polubienie

He he he… co ja na to poradze, ze mnie to rozbawilo?

To, co prawdziwe nie musi byc ladne!

dobro publiczne - ani sie tym nie najesz, ani tego nie wypijesz
wartosc nabywcza nie kwota sie liczy
no i nie wszystko zloto co sie swieci

1 polubienie

Nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem. Jeżeli pod słowem ‘dobro publiczne’ masz na myśli to przywiezione złoto ( a ono niewątpliwie dobrem publicznym jest) to obawiam się, że są tacy którzy potrafią się takim dobrem najeść i dobrze wypić.:crazy_face:

1 polubienie

dobrze zrozumiales im sie to nalezy :wink:

1 polubienie