Zawsze zastanawiało mnie jakie uzbrojenie (zbroje, bronie oraz tarcze itp.) byłoby lepsze (+-)

Czy to z czasów starożytnych czy to z mrocznych wieków średniowiecza ?

Tzn. ja wiem, że na początku średniowiecza to była katastrofa, ale z czasem z powodu bardzo wielu wojen to uzbrojenie ewoluowało do coraz bardziej skutecznych …

Jestem ciekaw czy np wojska starożytne pokonałyby te średniowieczne … Co na ten temat sądzą historycy … ?

1 polubienie

proponuje sobie glowy nie zawracac, uzbrojenie to jedna sprawa a wyszkolenie i dowodzenie druga.
a na wszystko najlepsza atomowka.

1 polubienie

Wiadomo, że tak, ale tak czysto teoretycznie jeśli brać pod uwagę tylko i wyłącznie uzbrojenie ?

postep techniczny robi swoje - troche sie historia uzbrojenia interesowalam, ale to by bylo za duzo zdzierania paznokci na klawiaturze. tak jak zmienial sie styl prowadzenia wojen tak zmienialo sie uzbrojenie. co do czego sie przystosowywalo?
ja sie kiedys zastanawialam jaki bylby efekt spotkania samuraja z polskim szablista zyjacym w tym samym okresie - niestety polska szkola walki nie doczekala sie udokumentowania w przeciwienstwie do francuskiej, ale legendy mowily, ze zabojady z naszymi szans nie mieli.
byl kiedy taki serial na discovery gdzie wlasnie rozpatrywano takie warianty - ktore uzbrojenie lepsze - Deadliest Warrior
moze gdzies znajdziesz na YT albo jakims innym portalu?

3 polubienia

a bylo tego troche, bo chyba ze trzy sezony plus jakis klon o starozytnosci - tyle, ze tez tego nie nalezy przyjmowac ze smiertelna powaga - raczej jako rodzaj rozrywki umyslowej.
choc repliki broni mieli calkiem zacne.

1 polubienie

Ciekawe co @birbant na to …

1 polubienie

Tez mu się nie będzie chcialo tyle pisac :wink:
Historia uzbrojenia to ocean wiekszy od Pacyfiku. Ludzkosc w dwóch punktach wykazuje inwencję - jak i czym sie upic i jak się wzajemnie wyrzynać.

2 polubienia

Poruszyłeś ciekawy temat. Wrócimy do tego. Pamiętam, że na starym forum miałem zamiar poruszyć tę sprawę.

3 polubienia