Zróbmy sobie własną, pytmową reformę sądownictwa!

To znaczy - jak według was powinno być zreformowane sądownictwo? Kto powinien wybierać sędziów, KRS, skład Trybunału Konstytucyjnego? Jak skrócić czas oczekiwania na wyrok? Jak egzekwować niezależność sędziów od wszystkich organów władzy?
Tylko proszę bez ogólników - podajcie konkretne rozwiązania.
Oczywiście zakładamy pełny trójpodział władzy!

Według mnie wszystkie instytucje sądownicze (KRA, Sąd Najwyższy, Komisja Wyborcza, Trybunał Konstytucyjny) powinny być wybierane wewnątrz organizacji sędziowskich. Żadnego wpływu polityków! Stowarzyszenia sędziowskie zgłaszają kandydatów, a wybory odbywają wśród całego środowiska sędziowskiego. Przesłuchania kandydatów sa publiczne a cały proces musi trwać nie krócej niż miesiąc. Wszystko musi być jawne, żadnego utajniania. I oczywiście sędziwie sa nieusuwalni.

Należy tez wprowadzić Sądy Powszechne, które w trybie szybkiej ścieżki będą rozpatrywać sprawy mniejszego kalibru zwłaszcza w procesach cywilnych.

2 polubienia

Czy sędziowie byli poddawani lustracji (podobnie jak policjanci)? Chyba nie. Sędzie nie powinien być powiązany z żadną partią polityczną. Jeśli chce z którąś sympatyzować, to bez pokazywania tego na zewnątrz. Żadnych wywiadów, manifestacji, określania się w mediach. To, że powinien mieć nieposzlakowaną opinię, to chyba nikogo nie dziwi, a jednak…
Osobiście mam bardzo złe zdanie o polskim sądownictwie, o samych sędziach. Za dużo afer, za dużo udziału w marszach, za dużo wyroków urągającym sprawiedliwości, za dużo powiązań biznesowych.
Jak rozwiązać problem? Nie wiem, nie znam się na tym. Może zwolnić wszystkich i zatrudniać tych nieskalanych polityką i biznesem (o tym się mniej mówi, ale te powiązania też istnieją).

Otóż nie! To ich praca, i jak każdego powinien obowiązywać ten sam KP. Żadne sądy koleżeńskie, podobnie jak te, lekarskie się nie sprawdzą.

3 polubienia

nad ta nieusuwalnoscia to bym sie zastanowila, moze jakis zakaz wykonywania zawodu w skrajnych sytuacjach jednak zostawic?
dla mnie przede wszystkim wazne w calym systemie prawnym jest odciecie ministra sprawiedliwosci od funkcji prokurotora generalnego, bo caly systm jest chory, nie tylko sądownictwo.
i przede wszystkim rzeczowa o otwarta dyskusja nad stanem prawodawstwa - jest taki balagan, ze jak dobrze poszukac to znajdziesz dziesiatki jak nie setki sprzecznych przepisow, poczucie niesprawiedliwosci spowodowane tym, ze tak naprawde wszystkie kodeksy probowano poprawic przez te 30 lat a nie zbudowac na nowo (niektore jak cywilny czy handlowy to opieraja sie jeszcze na przedwojennych przerobionych na potrzeby komuny) - i tu tkwi problem.
to o czym piszesz to jest wierzcholek piramidy - czyli SN, TK i Konstytucja, ktorej sie nie przestrzega.
atmosfera w tej chwili jest taka, ze jakiekolwiek referendum w sprawie zmiany konstytucji sie uda, tylko trzeba ja najpierw uchwalic, przeglosowac (tiaaa,napisac na kolanie i najlepiej noca i przy drzwiach zamknietych zatwierdzic)
ludzie zaglosuja, bo “przeciez nie moze byc nic gorszego od obecnej”.
Kaczynski jakims cudem ponoc prawo skonczyl, nawet jakis doktorat obronil, wiec wie gdzie sa najslabsze ogniwa.
psychopaci niestety czesto bywaja inteligentni.

2 polubienia

@gra, a od kiedy sędziowie biorą udział w marszach? Czy pamiętasz takie protesty za którejkolwiek innej władzy? Jakie afery (piszesz że dużo, więc wymień choć kilkanascie)?
Zresztą pytanie nei jest o tym. Miała być reforma sądownictwa dla obywateli, a jest reforma kadrowa pod rządzącą włądzę. Żadnej autentycznej reformy nie ma

1 polubienie

To nie takie proste. W tym środowisku też niezłe bagienko jest, nie ma się co czarować.

Przede wszystkim powinna być przeprowadzona reforma prawa. Rzetelna do bólu. Tak, jak okonek pisała, mamy dość stare prawodawstwo. Trzeba je uaktualnić do dzisiejszych potrzeb.
Sądy powinny być niezawisłe, sędziwie powinni mieć immunitet, ale usuwalny w ściśle określonych, jasnych okolicznościach. Należy, więc ustalić ścisłe procedury prawnego postępowania sędziów, przekroczenie których spowoduje ukaranie sędziego, I tu reguły gry nie mogą być przekraczalne. Wszystko na oczach opinii publicznej. Niezawisłość nie może powodować bezkarności. Żeby nie było z deszczu pod rynnę. Sędziom nie wolno należeć do żadnej partii i prowadzić jakiejkolwiek działalności politycznej.

I uwaga, podobnie należy postąpić z prokuraturą.

Nad jednymi i drugimi ma być osobne ciało wyłonione pośród sędziów pilnujące tego, ale wtrącające się do ferowania wyroków ogólnych.

Należy tak zorganizować wszystko, aby nie było długich terminów rozpraw. I konieczna nieuchronność kary,

3 polubienia

@birbant, ale to wymaga czegos wiecej niz tylko nagonki na “kaste”.
i raczej uniemozliwia zrobienie prezesowi prywatnego folwarku z Polski.

2 polubienia

Po tym rządzie tego spodziewć się nie można.

2 polubienia

To rozstrzyga sędziowski kodeks etyczny i jest weryfikowane już podczas naboru kandytatów na sędziów.
Kodeks etyczny zakłada również, że sędzia (bądź kandydant) nie może być prezesem w żadnej spółce, a jego udziały jako współwłaściciela spółki nie mogą przekraczać 10%.
To ostatnie obostrzenie rekompensowane jest ponadprzeciętnymi zarobkami sędziów.

1 polubienie

Co tam sądy, ja rozmyslam dalej nad twoimi zagadkami
Nie odpowiedziales czy mam wyslac dzis czy moge jutro

1 polubienie

Oczywiście. A o tym drugim zapomniałem napisać, ale inaczej być nie może.

2 polubienia

Przede wszystkim autonomia.I finansowanie z podatkow ktore jesli juz są,powinny sluzyc wojsku,policji i sadownictwu.
Dyskusja na temat prawa odbywa sie oczywiscie w parlamencie jesli nie jestesmy monarchia bo wtedy sa dodatkowe opcje.
Sa podzialy na sady takie,srakie i owakie…Nazw juz nie pamietam ale to dobra droga.Jedne zajmuja sie jednymi sprawami,inne innymi a jeszcze inne,np. sprawami regionalnymi lzejszego kalibru.To jest do dogadania.
Sady maja byc bezwzglednie niezawisle.Aby tak bylo,musi powstac prawo ktore to ureguluje.I jest to moment ktory chcac niechcac,nalezy do politykow.
W demokracji na ktora tak ochoczo sie decydujemy,nie ma innego wyjscia.W monarchii bylyby.
Sad poza wszelkimi cechami autonomii,nie powinien byc nietykalny.Wszelkie"immunitety" sa i zawsze bedą zródlem patologii.A wiec i nadzor trzeba wymyslic taki by nie rodzila sie gangrena i by mozna bylo reagowac…
Oczywiscie nie moze sie to sprowadzac do wiekszosci w sejmie bo to najgorszy,z mety upolityczniajacy wszystko sposob.
Na chwile obecna,nie mam jakiegos zlotego srodka,poniewaz sa w zyciu wazniejsze rzeczy o ktorych mysle czesciej.Nimniej jest dla mnie rzecza oczywista iz owo "cialo"nadzorujace musi spelniac kryteria i byc bezdyskusyjnym autorytetem,o ile to jeszcze mozliwe…

2 polubienia

Na “czarnym proteście” w Poznaniu była obecna (i aktywna) sędzina z sądu dzielnicowego. Znam ją, więc rozpoznałam. W marszach warszawskich też bywali, nazwisk Ci nie podam, bo nie pamiętam, ale to nie jest wiadomość z mediów, tylko z ust osoby prywatnej.
Afery? Znam tylko poznańskie, np “zagubienie się” ksiąg notarialnych całej kamienicy na Jeżycach, dzięki temu po jakimś czasie kamienica została przekazana “nowemu krewnemu”. Rodzina była bezradna.
Odwlekanie niewygodnych spraw przeciwko spółce miejskiej, aż do przedawnienia; decyzja Sądy Pracy o przywróceniu do pracy wydana po kilku latach od zwolnienia pracownika (prezes firmy jest we władzach miasta); zwlekanie z wydaniem nakazu komorniczego tak długo, aż dłużnik (koneksje rodzinne z osobą z ratusza) pozbył się majątku. To wszystko z mojego miasta.
Z mediami podobnie, spikerka powiązana z prezydentem miasta blokuje emisje niewygodnych materiałów - ma taką władzę :slight_smile: Ale rzeczywiście, nie o to chodzi. Podobno każdego można kupić, wszystko zależy od ceny :slight_smile:
Coś zmienić trzeba! Ale jak? na tym to ja się nie znam.

2 polubienia

@gra
U nas krazy takie powiedzenie:

Sedzia to osoba, ktora rozstrzyga ktora ze stron ma lepszego adwokata

Niestety czasem sie sprawdza

4 polubienia

Historyjka z polskiego filmu:
Sędziowie bodajże grają w brydża, wpada adwokat i woła do jednego z sędziów: pański pies pogryzł moją żonę, albo zapłaci pan… zł, albo oddam sprawę do sądu. Sędzia pomyślał, zapłacił. Adwokat wyszedł. Koledzy pytają: dlaczego zapłaciłeś? Przecież on nie ma żony, a ty nie masz psa. Sędzia na to: no, wiecie, w sądzie to różnie może być. :blush:

2 polubienia

Nie znam się na tym. Nie wiem kto powinien wybierać oraz dyscyplinować sędziów. Im dalej od polityki tym lepiej. Nie można jednak dawać sędziom całkowitej swobody i nieograniczonych przywilejów. Powinna być rotacja i losowy przydział sędziów do spraw by uniknąć kolesiostwa.
Warto się pochylić przede wszystkim nad długością postępowań. Nie może być tak że przez rok nikt nie potrafi orzec o niepoczytalności sprawcy. Za każdą sprawą kryje się ludzka krzywda. Sędziowie muszą o tym pamiętać rozkładając na stołach kolejne tomy akt.

2 polubienia

Po co reforma sądownictwa, skoro ministrowie z wyrokami czuwają nad fabrykowaniem dowodów?

2 polubienia

Kamiński?
Ma praktyke z CBA… Ulaskawiono go nieprzypadkowo, taki fachowiec mialby sie zmarnowac?
Facet dotkniety szokiem postraumatycznym po latach walki z komuna za mlodu?
Czy syndromem sztokholmskim?

1 polubienie

:+1:

Należy całkowicie zlikwidować trójpodział władzy z władzą sądowniczą. Niech wyborcy wybierają do rządzenia partie, a one niech wybierają swoich urzędników, a opozycja przy pomocy wolnych, niezależnych mediów niech kontroluje i nagłaśnia afery rządzących.